siguranta stupilor

Creat de bee_lover, Octombrie 17, 2007, 06:40:24 PM

« precedentul - următorul »

bee_lover

Tot mai multi stupari se plang ca le-au fost furati stupii mai ales cei care nu-i au langa ei.Iata o metoda care reprezinta o oarecare siguranta:

bee_lover

se poate si cu ceva mai gros...

Cristian IONITA

buna ideea
si eu am fost furat anul acesta
si la ceva asemanator ma si gandesc
din pacate aceasta medoda nu este infailibila

PricopArthur

Avand stupul din bucati, (vezi schite stupi) asta vara la tei a incercat cineva sa fure unul . A saltat de manere si fundul a ramas jos. 5 m mai incolo am gasit stupul.  :zzz:
Miere multă şi inimă curată!

bee_lover

:)  Asa le trebe...daca fura osteneala altuia... :mad:

D006

..poate in 2-3 ani odata cu integrarea in U.E.  organele de politie se vor trezii si ele din amorteala in care sunt de ani buni...si or sa inceapa sa-i mai adune pe hoti..
pentru ce platim impozite?..Sa doarma ?..

PricopArthur

Din pacate, politia nu se misca nici cand ai probleme.
Miere multă şi inimă curată!

stefan83

Fratilor....hotii nu pot fi opriti ! Tot ce putem face legat de furturi este sa aplicam metode care sa le faca viata grea hotilor si sa le ia mai mult timp pana reusesc sa fure. Asadar dusmanul hotilor este timpul in care reusesc sa fure ce au de furat. Cu cat este mai mult cu atat este mai putin tentant deoarece pot fi prinsi.

Cat despre politie ... ce sa faca si ei saracii .... sa pazeasca fiecare stupina in parte. Sau daca ti s-au furat stupi...cum sa-l prinda ? Daca nu l-a prins in flagrant este greu ulterior. Amprente nu raman pe stupi...urme de incaltaminte sau de roti de masina....stiti bine ca sunt mii de acelasi fel, cat despre stupi cum sa-i recunosti daca au fost revopsiti si vanduti 2-3 judete departare.

Asa ca parerea mea este sa plasati stupinele unde le puteti supraveghea, caini sanatosi si cai de acces blocate cu porti sau alte mijloace, astfel incat sa nu tii care cu masina...cu carca mai mult de 2-3 nu cred ca e baga.

Bafta !

badguy_goodguy

Ati mai putea cumpara un dispozitiv GPS care se mascheaza in faguri, de obicei sub franitor. Bateria ii tine aproximativ 90 de zile.
Dar e cam scump. 300$, si poate nu fura stupul care are GPS...

pharaonu75

300$ x 2,9 lei = 870 lei.
Adica mai pe romaneste, 8.700.000 lei vechi!
Pai de banii astia platesc un paznic pentru tot sezonul!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dan.smarandoi

Tocmai am aflat ca la Umbraresti(Galati) au mai fost furati vreo 30 stupi

badguy_goodguy

Citat din: pharaonu75 din Iunie 13, 2011, 08:56:34 PM
300$ x 2,9 lei = 870 lei.
Adica mai pe romaneste, 8.700.000 lei vechi!
Pai de banii astia platesc un paznic pentru tot sezonul!

Hmm, un pistol pe cauciuc (ca altceva nu primesti) dela statul roman , cu toate actele,etc, iesi pe la 3000 RONI + un caine bun inca 1000 RONI pe putin (defapt mai mult cu mancarea pana cand devine adult) ....


....

cine sta 24h/24H pt. 870 RONI ?

pharaonu75

Citat din: badguy_goodguy din Iunie 13, 2011, 10:00:08 PM
...
cine sta 24h/24H pt. 870 RONI ?

De ce sa stea 24/24?
Sta acolo doar in absenta mea! Eu stau acolo zi si noapte cand am treaba, in rest sta el!
Duc pavilionul langa padure/lan si stau acolo pentru diverse activitati: reparat-asamblat stupi sau rame, facut roi, extras miere, etc.
Atunci cand lipsesc eu de acolo, intra paznicul in paine! La sfarsit de sezon imi duc pavilionul acasa si gata cu paza!
Pentru 700 de lei se duc zilnic la serviciu peste jumatate din salariatii Romaniei, indiferent daca ploua, este ger sau arsita!
De ce nu ar pazi cineva pavilionul pentru 870 lei?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

badguy_goodguy

Habar nu am. Nu m-am dus pana acuma in pastoral ...

am de gand sa ma duc, insa sper sa nu imi fure nimeni ceva, mai ales ca am de gand sa investesc in 20-30 alti stupi de poliuretan.

bucovineanu

Cu vre-un sfert de ora in urma la Antene 1 un reportaj despre hotii de stupi din judetul Hunedoara. Aveau furate 600 de familii de albine.