SCHITE rame si stupi

Creat de dragos2006, Februarie 14, 2010, 06:50:44 PM

« precedentul - următorul »

D006

In urma calatoriei mele la Sf. Gheorghe la Batranul am pus bazele unei afaceri cu rame si stupi la preturi rezonabile pe buzunarul stuparului roman.
  Pentru a face un lucru de calitate trebuie lucrat dupa cote la milimetru si cu material extra . Pe la targuri si pe net am vazut o multime de cutii frumoase ca aspect dar proaste ca si calitate .
   Vreau ca la acest topic sa punem cap la cap si sa publica cu precizie cotele pentru toate tipurile de rame si cutii .

milu56

Am si eu dreptul sa postez aici?

milu56

Citat din: romikelePentru ca mi s-a cerut in cateva randuri desen cu rama STAS Dadant 1/1, iata-l mai jos.
Ti sa cerut,telefonic?Aici pe forum nu am vazut,cel putin in acest topic!

D006

Schema este excelenta dar mai trebuie specificat ca speteaza laterala trebuie sa aiba grosimea de 10 mm deoarece daca este mai subtire se indoie la intinderea sarme.
latimea  spetezei laterale sus este de 37 mm iar cutia de 10 rame la interior are latimea de 380 mm , raman 10 mm in plus care ne ajuta sa scoatem mai usor prima rama plus ca pe ele se depune propolis si cu timpul cei 37 se transformas in 38 si atunci cele 10 rame vor intra la fix.

orbanstefan64

eu unul am cerut dar nu cred ca singurul.

D006

SUPER SCHEMELE !!! 
  Acum o precizare : eu folosesc caturi de 1/2 in care intra numai 9 rame du latimea la speteaza superioara de 35 mm iar la speteaza laterala latimea este de 42 mm . astfel am redus cu 10% volumul de munca ( eliminand o rama ) si evit ca matca sa oua in cat.

D006

Citat din: dragos2006SUPER SCHEMELE !!! 
  Acum o precizare : eu folosesc caturi de 1/2 in care intra numai 9 rame du latimea la speteaza superioara de 35 mm iar la speteaza laterala latimea este de 42 mm . astfel am redus cu 10% volumul de munca ( eliminand o rama ) si evit ca matca sa oua in cat.
--La 42mm laterala speteza superioara ar trebui sa fie de 30 de ca o faci de 35.
  Eu le am de 45 lateralele.

D006

La 35 mm creste ca lumea celula in inaltime plus ca ofera si o buna rezistenta ramei .

ioanardelean55

Aproape bune schitele D-nu inginer dar cu mici diferente intre schite si ce se face in realitate ,pentru D-voastra ca proiectant sint Ok ,iar ptr. un executant care stie ce e o rama mai sint cateva chichite .

D006

Pt dragos nu poate sa creasca fagurele la 35 daca laterala nu are numai 42 diferenta este de 7mminpartit la2=3,5 mm cand ar trebui sa fie 12mm care inpartit la 2 da 6mm pentru a putea circula albina pe rama.

D006

Domnu  Liviu  faceti o schema cu catul vazut de sus si veti vedea ca intre planurile cu capaceala sunt exact 7 mm !
  Latimea la stupul de 10 rame la interior este de 380 mm . Avem in cat speteze superioare  9 x  35 = 315 mm.
  amvem la fiecare rama diferenta de 7 mm adica 3,5 x 2 de o parte si alta ceea ce inseamna inca  63 mm pentru circulatia albine.
Total  315 + 63 = 378 mm cam iese socoteala .
  matale nu ai calculat ca o ram se invecineaza cu alta si iese 3,5  + 3,5 intre fiecare rama.

D006

Eu zic ca in 7mm nu pot circula albinele pe ambele suprafete pe doi faguri alaturati sant albine si pe o parte si pe alta daca ar fi asa am rama de cuib ar avea numai 32mm nu 37mm diferenta care o avem jos trebuie so avem si sus.

D006

Citat din: dragos2006Domnu  Liviu  faceti o schema cu catul vazut de sus si veti vedea ca intre planurile cu capaceala sunt exact 7 mm !
  Latimea la stupul de 10 rame la interior este de 380 mm . Avem in cat speteze superioare  9 x  35 = 315 mm.
  amvem la fiecare rama diferenta de 7 mm adica 3,5 x 2 de o parte si alta ceea ce inseamna inca  63 mm pentru circulatia albine.
Total  315 + 63 = 378 mm cam iese socoteala .
  matale nu ai calculat ca o ram se invecineaza cu alta si iese 3,5  + 3,5 intre fiecare rama.
-In cei 3,5 mmnu trece albina.

D006

Asta ar insemna ca atunci cand apropii doua rame pline cu albine sa le strivesti , iar cand ridici podisorul de multe ori se vad doua randuri dinstincte de albine si nu sant unele langa altele ci unele peste altele fiind albina langa albina pe aceiasi rama.

D006

Asa da eu am 32 mm care aici nu conteaza in alta parte da.