Pat rece vs. pat cald

Creat de pharaonu75, Noiembrie 04, 2010, 10:22:59 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Aici  va puteti spune parerea despre folosirea ramelor in pat cald sau pat rece, avantaje/dezavantaje, cand se preteaza fiecare varianta, modalitati de lucru!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 04, 2010, 10:22:59 PM
Aici  va puteti spune parerea despre folosirea ramelor in pat cald sau pat rece, avantaje/dezavantaje, cand se preteaza fiecare varianta, modalitati de lucru!

unii prefera patul moale, altii tare...
unii prefera rece, altii cald,
altii prefera patul cu suflet

  :wink2:

din experienta dobandita pana acum, albinele ce prefera?

recomandati stupii in pat rece sau in pat cald?

este adevarat ca iernarea e mai buna in pat cald, iar la cules stupul in pat rece este ideal?

cineva mi-a spus ca daca la stupul cu familia in pat rece, prima rama e cu mancare si pastura, la cel in pat cald se recomanda ca prima rama de langa urdinis sa fie goala si abia a doua cu mancare si pastura, si asta deoarece prima rama este mai predispusa furtisagului si atacului de viespii. e goanga sau e pe bune?

http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

gheco

Citat din: FlorinI din Noiembrie 05, 2010, 12:08:08 AM
este adevarat ca iernarea e mai buna in pat cald, iar la cules stupul in pat rece este ideal?

cineva mi-a spus ca daca la stupul cu familia in pat rece, prima rama e cu mancare si pastura, la cel in pat cald se recomanda ca prima rama de langa urdinis sa fie goala si abia a doua cu mancare si pastura, si asta deoarece prima rama este mai predispusa furtisagului si atacului de viespii. e goanga sau e pe bune?

Adevarat.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

Florin_Dan

La inceputul stuparitul , aveam  cosnite (primii 2 ani) . La vremea aceea am observat ca  familii isi construiau fagurii in pat rece, dar erau  familii care construiau si in pat cald, deci marea  majoritatea erau in pat rece. Asadar trebuie intrebate ele cum le este mai bine :wink2:. Mentionez ca am familiile in pat rece. Daca asta a hotarat majoritatea asta au avut si toate se simt foarte bine. :)

filip

Citat din: Florin_Dan din Noiembrie 05, 2010, 09:57:15 AM
La inceputul stuparitul , aveam  cosnite (primii 2 ani) . La vremea aceea am observat ca  familii isi construiau fagurii in pat rece, dar erau  familii care construiau si in pat cald, deci marea  majoritatea erau in pat rece. Asadar trebuie intrebate ele cum le este mai bine :wink2:. Mentionez ca am familiile in pat rece. Daca asta a hotarat majoritatea asta au avut si toate se simt foarte bine. :)
Cadirea fagurilor in cojnita in pat cald ori rece cred ca corespunde cu pozitionarea cojnitei fata de soare.Asta asa pe intelesul tuturor
Cand un roi cauta o locatie ia in calcul multe aspecte pe care noi le neglijam.Cand asezam noi un roi intr-un anumit loc il obligam sa se adapteze.
Uneori luam decizii corecte fara sa stim alteori gresim total suportand consecintele.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

stefanescu

Va rog o explicatie tehnica. Ce inseamna pat cald si ce inseamna pat rece. Poate am citit da nu am bagat de seama.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

gheco

Citat din: stefanescu din Noiembrie 05, 2010, 10:23:17 AM
Va rog o explicatie tehnica. Ce inseamna pat cald si ce inseamna pat rece. Poate am citit da nu am bagat de seama.

Fata de peretele pe care se afla urdinisul:
pat cald - ramele sunt paralele;
pat rece - ramele sunt perpendiculare.
Stupii cu 12 rame in cuib permit schimbarea pat rece vara, pat cald iarna. Dar in situatia cu plasa pe fundul stupului apreciez diferentele ca fiind nesemnificative.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

D006

Anul acesta am observat acest aspect la familiile de albine scoase din diferite locuri.
Fagurii sunt pusi intr-un unghi fata de intrare intotdeauna.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: stefanescu din Noiembrie 05, 2010, 10:23:17 AM
Va rog o explicatie tehnica. Ce inseamna pat cald si ce inseamna pat rece. Poate am citit da nu am bagat de seama.

:hi: Pat cald
- avantaje: e de preferat pe timp de iarna datorita faptului ca fiecare rama are aproape un rol de diafragma deoarece aerul rece ajunge mai greu in mijlocul cuibului
- dezavantaje: in timpul culesului, cu temperaturi ridicate, mai multe albine vor trebui sa participe la ventilarea stupului. Remedii: un urdinis foarte mare, la stupii care permit se adauga doua penite din lemn si se ridica corpul stupului cativa mm de la fundul mobil

:hi: Pat rece
- avantaje: se ventileaza mai usor vara;
- dezavantaje: se dezvolta mai greu in primavara, blocheaza mai repede cuibul in timpul culesului, se deranjeaza mult familia de albine in timpul controlului.

:wink2: Eu am 2 urdinise si iarna la impachetare doar sucesc lada
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

albinasebes

buna ideea cu doua urdinise
intrebare: e semnificativa diferenta de iernare intre pat rece si cald?
consuma mai putina mancare?
se incalzesc mai usor?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

viorel_v2000

Citat din: FlorinI din Noiembrie 05, 2010, 12:08:08 AM
unii prefera patul moale, altii tare...
unii prefera rece, altii cald,
altii prefera patul cu suflet

  :wink2:


---un pat cu-n suflet cald

D006