Se poate trai exclusiv din apicultura ?

Creat de dragos2006, Iulie 18, 2009, 07:42:08 PM

« precedentul - următorul »

milu56

Citat din: cipriene din Ianuarie 04, 2012, 12:40:22 AM
milu, nu am inteles faza cu ora de culcare, dar ... 
Pentru cristi era ora de culcare .....

cristian87

#61
E necesar sa dormi macar 7-8 ore pe noapte ca sa functionezi la parametri maximi dupa aceea
Unii inainte de a dormi se mai si culca....dupa cate am inteles la Dl Milu nu mai e cazul :lol:
Am citit  topicul asta de la inceput.
Postarile dlui Milu mi s-au parut incoerente si uneori gratuite.
Ceva gen perlele elevilor de la examenul de capacitate. Asta am vrut sa subliniez. Vorbe de dragul vorbelor.

Ca sa traiesti exclusiv din apicultura la noi inca e greu.
Eu am reusit ca in trei ani de la achizitia primei familii de albine sa am un venit anual de 4000 euro din apicultura.
Venit nu castig pentru ca am reinvestit totul in inventar apicol mijloace de transport educatie etc.
nu cunosc pe nimeni sa traiasca efectiv din apicultura Dar am inceput sa inteleg cu ce se mananca chestia asta.Am trecut prin multe- roit, nosema, loca europeana pierderi, reveniri.
Nu este zi sa nu fac ceva pentru albine, o rama o lada o vizita la stupina.
De aceea sentintele astea atotsuficiente ma calca pe nervi. Pentru ca nu au acoperire si se vede asta de la o posta.
Ca sa reusesti in apicultura prima cerinta este sa fii realist sa nu te hazardezi sa nu te intinzi mai mult decat iti e plapuma.Sa taci si sa faci. Sa nu te tii, sa nu te crezi , sa nu dai lectii, sa nu te cosideri buricul pamantului.Ca albina e oricum mai batrana si mai  desteapta ca tine.
Am avut o intalnire  anul trecut cu o veche cunostinta apicultor de cel putin 10 ani.Cand a auzit ca am si eu albine a inceput sa imi explice ce si cum  trebuie sa fac .Cand i-am spus cate familii am ,ca fac roi artificiali cu matci crescute si imperecheate de mine, cata miere am obtinut  ca imi fac singur lazile, am vazut ca se schimba la fata.

Ghici ce -de atunci nici nu-mi mai raspunde la telefon si pe strada se face ca nu ma vede.
De ce. Pentru ca lui ii placea sa creada ca e mai tare ca mine un biet incepator.Ca in zece ani a invatat si le-a facut pe toate si are dreptul si obligatia sa dea sfaturi pinguinilor.
Asa si multi sfatuitori binevoitori care iti arunca condescendent cate o sentinta de genul
"Ce se poate face fara curaj?"


zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

filip

cristian87 ,
Se poate trai din apicultura,daca ai banii necesari pentru start.
Numai sotia stie cate CAR-uri am scos sa pot sa ma dezvolt.Am scos CAR in primavara ,il achit cu banii din vanzare miere.
Fara o linie de creditare cand ai nevoie e imposibil sa te dezvolti.
Iar dezvoltare fara experienta e ca la 6/49
E posibil dar marja de reusita e mica.
Apoi trebuie sa fii un bun comunicator pentru a reusi sa vinzi ce ai produs.
Am avut serviciu si am investit in apicultura.
In aprilie depun dosarul pentru pensie si am timp de albine.
Pensia ramane un venit pentru familie iar eu o sa traiesc si sa acumulez un venit minim din albine.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

cristian87

Aveti totala dreptate.
Chiar asta voiam sa spun si spre asta ma indrept si eu.Spre a trai  preponderent din apicultura.
Sunt bugetar si din grija deosebita a partidului salarul meu de 1100 lei s-a redus cu 25% Fara spor de vechime si toate celelalte beneficii am ajuns la 7-800 lunar. Adica fix-nimic.
Dar cu multa , foarte multa munca cu sacrificii, proiecte pna, imprumuturi , am ajuns sa castig de pe urma albinelor mai mult decat de la slujba .
Deci se poate dar greu de tot.
De aceea imi e greu sa inghit postarile omului asta care spune mai intotdeauna nimic, dar o face cu aroganta unuia care toata viata a trait din apicultura si acum da lectii la prosti.
La tamplarie se va  pricepe n-am ce zice si urmaresc ce posteaza dar la albine nu a aratat  absolut nimic. 
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

orbanstefan64

de unde il cunosti atit de bine pe omul asta ???? si mai constati atita aroganta, eu nu vad .
fiecare este ce poate fi, de la ficare putem invata cite ceva indiferent cine, ce , de unde este .
noi uni, sintem invatati sa cautam tot mereu BUBE si negativisme si sintem de 10 ori mai aroganti decit cel pe care il judecam.si culmea nu avem ceva concret numai judecam
rugamintea mea aeste sa oprim acest val de mizerie ,sa postam la subiecte fara aroganta si rautate. care nu au  si nu duc la nici un rezultat bun .
:hi: :hi: :hi:

dan motu

se poate trai di apicultura,cu siguranta spun asta,depinde de ce investitie ai in domeniu,de cata experienta detii si de cat de mult iti dai interesu,

Kov iulian

Citat din: orbanstefan64 din Ianuarie 04, 2012, 06:03:04 PM
de unde il cunosti atit de bine pe omul asta ???? si mai constati atita aroganta, eu nu vad .
fiecare este ce poate fi, de la ficare putem invata cite ceva indiferent cine, ce , de unde este .
noi uni, sintem invatati sa cautam tot mereu BUBE si negativisme si sintem de 10 ori mai aroganti decit cel pe care il judecam.si culmea nu avem ceva concret numai judecam
rugamintea mea aeste sa oprim acest val de mizerie ,sa postam la subiecte fara aroganta si rautate. care nu au  si nu duc la nici un rezultat bun .
:hi: :hi: :hi:
De la subiectul cu credinta ni se trag toate, eu am inceput sa regret ca am scris acolo nu voi mai face aceasi greseala in viitor, nu imi mai voi da cu parerea in subiecte cu caracter religios . :sad: :sad: :sad: :sad:

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dan motu

oare nu putem fi oameni cu capul pe umeri,cu ingaduire si rabdare cum ar trebui sa fie un apiculor?

Adrian Roman

Domnilor, e consum inutil de nervi si pierdere de timp cu influente negative . E forum binecuvantat de subiectul "ALBINA SI NOI" , nu mai bine ramanem in cadrul lui ?

D006

  Conform standardelor europene un trai decent ai atunci cand castigi 3000 euro pe luna adica 36000 euro pe an.
  La o afacere buna gen apicultura investesti un euro si scoti doi . asa ca daca ai baza materiala si la inceputul anului 36000 euro in buzunar poti trai decent din apicultura. Bagi in primavara 36000 euro si in vara scoti 72000 euro . Asta e afacere nu gainarie cu alde 10 stupi.

pharaonu75

Cum te gandesti sa investesti acei 36.000 euro din primavara?
Banuiesc faptul ca o baza materiala ai deja (centrifuga, familii cutii, butoaie, masina transport) asa ca in ce trebuiesc investiti acei euro?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Cumperi la aprilie 300 de familii si le dai in trei , in vara scoti la vanzare 900 de familii.

bucovineanu

 Chestia cu vandutul va mai tine 2-3 ani . Asta poate fi numita oricum, dar nu apicultura.

D006

  Se cheama industrie . Stupi s-au vandut , se vand si se vor vinde !