Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

captain bee

Citat din: dragos2006 din Februarie 28, 2014, 11:46:33 PM
care albine ?????????

doar mici răutăți, Bio !!!
...stând strâmb şi judecând drept... albine n-am văzut......nu erau decât pavilioane....vreo' câteva !!!!
pune o filmare recentă cu stimularea !!

cipriene

o fi rautate gratuita sau doar invidie?!  :uimit:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

istodorescu vasile

de unde vreti sa vedeti albine la temperaturi in jurul valorii de 0 grade? aveti rabdare  pina se incalzeste si le veti vedea.poatw atunci iese si filmul drept. :yes:

PricopArthur

Frumos bio. Felicitari!
Salcia cum arata acum?
Miere multă şi inimă curată!

Kov iulian

#469
Citat din: bio din Februarie 28, 2014, 06:42:47 PM
Lipsa de experienta se vede din plin:
-lipsa sonor,...
-am filmat si nu am tinut camera OK si mi-au iesit imaginile rasturnate pe o parte...
-m-ai am de invatat.
Albine 28 feb 2014
Pentru sonor poti pune o melodie de la youtube.
Pentru imaginea sucita instalezi un program numit format factory http://www.pcfreetime.com/
Daca nu ma insel avea o setare pentru a invarti si imaginea cum vrei cu optiunea de a converti in alt format sa chiar poti pastra acelasi format cum a fost filmul original doar ca il suceste cum vrei.

Pe undeva in prima fereastra gasesti acea setare daca nu ma insel

bio

Citat din: dragos2006 din Februarie 28, 2014, 11:46:33 PM
care albine ?????????

Dragoshe stai linistit ca o sa vezi destule albine ... vine caldura si vei vedea.
.....  parca, Dan Margarit ti-a aratat destul de  multe albine si tot "neincrezator" erai .


bio

Ieri avind de lucru la albine am fost iar la stupina si am incercat o noua filmare.

Se pare ca usor-usor incep sa invat ... urmatoarele filmari sper ca vor fi de calitate mai buna.

Albine 1 03 2014

bio

Citat din: captain bee din Martie 01, 2014, 03:47:27 PM
.......
...stând strâmb şi judecând drept... albine n-am văzut......nu erau decât pavilioane....vreo' câteva !!!!
pune o filmare recentă cu stimularea !!

Este inca racoare si albinele nu prea ies la zbor .
Filmarea la care te referi  este recenta , de 2 zile, dar fiind o zi rece nici albinele nu au iesit la zbor.

Am inceput sa le dau turte proteice ca toti apicultorii, dar am inceput ~ dupa 20 februarie... asa sunt eu mai domol .

Filmare cu modul de lucru va apare, ...usor - usor incerc sa le fac pe toate.

bio

Citat din: PricopArthur din Martie 01, 2014, 09:57:24 PM
...
Salcia cum arata acum?

Artur, salcia  ..?...
... Sincer,.. :sad:.... nu am cercetat sa vad cam in ce stadiu ar fi mugurele floral....dar pina in 18-20 martie nu cred ca infloreste salcia .

Citat din: istodorescu vasile din Martie 01, 2014, 07:44:34 PM
de unde vreti sa vedeti albine la temperaturi in jurul valorii de 0 grade? aveti rabdare  pina se incalzeste si le veti vedea.poatw atunci iese si filmul drept. :yes:


Vasile,... :thanks:

...Am invatat sa fac filmul "drept"...plus sonor.
Usor-usor, ajutat cu sfaturi de colegii de forum, voi incerca sa realizez filmari cit mai apreciate.

NiKoN

D-le Bio, tot ce ati realizat s-a bazat exclusiv pe munca in doi cu Tutankamon, sau ati accesat si fonduri europene? NU spun ca e rau sa accesezi fonduri, mai ales cand si te implici fizic in realizarea obiectivelor, ci doar din curiozitate. Sanatate!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

bio

  Nu am luat un banutz fonduri europene,.... nici SAPARD, nici 141, nici 112 sau 121 sau ce masuri or mai fi... NIMIC.

Poate eram mai departe , poate eram mai tehnologizat daca accesam ceva masura, dar parerea mea, masurile nu sunt facute pentru apicultorii care ingrijesc albinele ci masurile sunt facute pentru cei care traiesc pe seama celor care ingrijesc albinele..

Am vindut o Dacie acum vreo 15, poate 16  ani in urma si banii aia plus multa munca si sacrificii m-au  ajutat sa ajung unde sunt acum.



Aurel

#476
Citat din: bio din Martie 02, 2014, 01:22:42 PM

parerea mea, masurile nu sunt facute pentru apicultorii care ingrijesc albinele ci masurile sunt facute pentru cei care traiesc pe seama celor care ingrijesc albinele..
   



:bravo: :bravo:
   Mare dreptate ai! Si legea apiculturii la fel.

bismark

   Incet,incetisor si in continuu departe ajungi.Unii cred ca fara munca iese ceva,canci :nono: poti sa te dai mare pina faci o greseala si pierzi totul.Asta-i viata cu suisuri si coborisuri si fiecare este supus acestui efect.Cu albina nu poti fi sigur niciodata dar mergem inainte ca avem dragoste fata de ia.Eu de aproape 60 de ani de cind ma inteapa albinele pot spune ca am vazut familii care erau ful cu albina sa cada si una cu o mina de albina sa se dezvolte exploziv, cu toate ca toti au fost tratati la fel.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

tassevasi

Bravooo  Bio ! Asa  e la inceput  de  drum , tu fiind  f  corect  ai pus  filmuletul , care  a stirnit  comentarii , spun ca ai fost  corect cu noi, puteai  foarte  frumos sa  alegi  solutia  sa nu-l  pui , oricum  apreciem  efortul  si  mai  ales  MUNCA .
   Acum o mica  observatie  , nu  mai  alerga cu  camera  sa  cuprinzi  cit  mai  multe  imagini , plimb-o  incet  si atunci  totul  va  iesi  bine .
  Inca  odata  :bravo: :bravo:

Numai bine .

Vyktor

Bio asculta l pe nea' Vasile,  ca el e mai batran....stie mai bine :rotfl: