Ceva pentru "stirile de la ora cinci"

Creat de johnysibiu, Octombrie 01, 2012, 12:09:25 AM

« precedentul - următorul »

johnysibiu

Doamneloooor si domnilooooor astazi 30 septembrie am prins un...roi.

Dis de dimineata am trecut prin fata stupilor si, nu mica mi-a fost mirarea cand am vazut o gramajoara de albine.Am rascolit-o cu mana incercand sa le indepartez si m-am trezit cu o regina in mana. Ati mai pomenit asa roire tarzie?

balasbebe

Daca nu treceai pe acolo, era mai bine. Matca a iesit la imperecheat. Stupul din care a iesit matca avea intentii bune. Aveau de gand sa o schimbe. Nu era vorba de roire. Poate era o matca de necesitate.

Miere Sorin

Sau familia a parasit lada din cauza varoua!!!

Obombo

Aici e vorba de "o gramajoara de albine", nu de o familie, iar cand aceasta abandoneaza stupul din cauza vreunei boli, nu se opreste la doi metri, se duce de nu o mai gasesti.
Probabil ca este vorba de o regina batrana care a fost inlocuita.

johnysibiu

Regina era mica, nu avea semn de imperechere, dupa toate probabilitatile era nefecundata.Oricum trantori n-am mai vazut de la inceputul lui august.

Am cercetat cu atentie stupi din spate de unde am presupus ca ar fi putut iesi, am presupus ca lucrand la stupi, am scapat regina in iarba.Stupii din spate au regine marcate cu galben , adica sunt din anul acesta.

(am cercetat stupii periodic la fiecare saptamana sa vad cum se completeaza rezervele cu miere si nu am vazut nici o botca - nu cred ca roiul este de la mine)

Am pus roiul intr-o cutie cu un stup din spate - sistem doi in unu- banuind ca nu va putea trece iarna singur.

Azi la amiaz am verificat  - se unificase.

antiopa din ardeal

   A gasit o imperfectiune a diafragmei etanse? Ati observat o crestere a populatiei stupului vecin? Pe urdinis nu cred ca s-au mutat dintr-o parte in alta.

johnysibiu

Diafragma nu este perfect etansa, nici nu cred ca este asta rolul ei.

Obombo

In cazul in care se ierneaza doua familii intr-un stup diafragma trebuie sa fie etansa.

mape 48-petru manea

acum o luna am gasit si eu intr-un pom un astfel de "roi" avea cam 2-3 sute de albine
l-am pus intr-o cutie si am asteptat sa vad ce se intampla
a inceput sa depuna si oua de albina si oua de trantor cam 50 % de albina intr-un final numai oua de trantor
de acord cu cel care a scris mai sus ca era vorba de o matca schimbata linistit---cand a fost izgonita din stup a plecat si ea cu o suita de albine care sa asezat in pom                 

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

johnysibiu

Regina nu parea batrana, din contra, era mica si pufoasa.
In plus, cam 80% din reginele stupinei sunt marcate.Cele de anul acesta nu chiar toate dar cele din anii trecuti sunt manjite toate .
Cred totusi ca nu era din stupina mea, albinele erau de alt soi.Ale mele sunt galben-bej, cele din roi erau sure - gri.