blocare cuib

Creat de kostas, Septembrie 20, 2015, 11:19:27 AM

« precedentul - următorul »

kostas

Buna  ziua !
Anul  acesta  m-am  confruntat  cu  o  situatie  anormala.De  la  jumatatea  lunii  august  am  inceput  sa  fac    hraniri  de  completare  si  stimulare  .Cules  in  natura  mare  parte  polen  si  f putin  nectar.Cu toate  acestea  matcile  au  incetinit  ponta  iar  albinele  au  bagat  tot  siropul  imprastiat  in  celulele  in  care  ar  fi  trebuit  sa  oua  matca cu  toate  ca  mai  aveau  loc  in  coronite  unde  sunt  celule  de  trantor , au  preferat  celule  negre  din  partea  de jos  a  ramei.Am  bagat  rame  negre  suplimentare pentru  ouat  iar  albinele  nu  au  facut  altceva  decat  sa  le  umple cu  sirop,  imprastiat  peste  tot , unde  ar fi trebuit sa oua  matca.Parca  forta  matca  sa  nu  oua.Acum  a  eclozionat  tot puietul  si  desi  mai  au  spatiu  matcile  au  stopat ponta.S-a  mai  confruntat  cineva  cu  asa  ceva ?
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

bucovineanu

Incetarea pontei are drept cauza seceta cu care ne-am confruntat in aceasta vara. Cu toate ca albinele au fost stimulate cu sirop, lipsa polenului a dus la incetarea pontei. Lipsa puietului in aceasta perioada nu e ceva anormal in conditiile climatice din aceasta vara si toamna.

stefan1

  Bun venit, Kostas!
E bine sa ne dai macar cateva informatii despre locul stupinei, pentru ca nu este acelasi lucru sa fii in mijlocul Baraganului, sau la munte, in Dobrogea sau Miercurea Ciuc. In unii ani si unele zone se poate ca de la jumatatea lui septembrie sa nu mai fie deloc puiet in stupi. O asemenea situatie nu e neaparat de nedorit. Daca familiile sunt suficient de populate, daca ultima generatie de albine nu a fost uzata de prelucrarea unor cantitati mari de sirop, cu albina existenta poti iesi fara probleme din iarna. In plus ai un avantaj important in lupta cu varroa, ca poti face tratamente in lipsa puietului, iar din paduchii ramasi, multi vor muri natural daca pauza in puiet este mai mare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

kostas

Desi  sunt  la  prima  postare , urmaresc  de  foarte  mult  timp forumul  si il  gasesc  foarte  util  si  interesant  pentru  toti  apicultorii  mai  putin  sau  mai  mult  experimentati.Tin  sa  multumesc  tuturor  celor  care  acorda  din  timpul  lor  pentru  a  ajuta  colegii  de  breasla.
Am  stupina  intr-o  zona  de  deal,BACAU,Luncani ,sunt inconjurat  de  paduri.Culesul  principal  este  teiul  care  anul  acesta  nu  a secretat  aproape nimic,putin salcam si in  rest  faneata.Anul acesta am fost in  pastoral   la salcam apoi  le-am  adus   acasa bazandu-ma    pe  teiul  care  insa  nu  a  mai  secretat.Aici  in  zona  mea  noptile  au  fost  si  sunt  foarte  friguroase in  acest  an.Hranirile  de  completare  le-am  facut  de  la   15  august  pana   la 1  septembrie  dar  imi  este  teama  ca  le-am  uzat   oricum  pentru  ca  matcile  si-au  limitat  ponta  devreme.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

oroles

Salut conjudetene!
Bine ai venit! Am vazut la cineva la luncani, cum mergi spre Moinesti, undeva pe dreapta sub deal. Tu esti ala? La voi in zona a fost un stupar cu multi stupi si si-a pus stupina in locul unde se faceau gratare. Nu s-au mai facut gratare si chermeze pana s-a trecut teiul. Aveti zona buna pentru tei. :rotfl: =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Citat din: kostas din Septembrie 25, 2015, 07:38:28 AM
.Hranirile  de  completare  le-am  facut  de  la   15  august  pana   la 1  septembrie  dar  imi  este  teama  ca  le-am  uzat   oricum  pentru  ca  matcile  si-au  limitat  ponta  devreme.
Mai intai bine ai venit pe forum. Faptul ca ai hranit albinele pana la 1 septembrie e foarte bine. Reginele au incetat ponta din cauza secetei si a lipsei de polen din natura si nu din cauza hranirilor.