Albine moarte pe capacii stupilor? De ce?

Creat de oroles, Noiembrie 08, 2014, 04:25:01 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Citat din: oroles din Noiembrie 08, 2014, 09:07:08 PM
Oricum socrul meu mi-a zis ca erau prea multe pasari mici prin zona stupinei si a decis sa puna CD-uri.

Cu ce ajuta cd-urile in copaci?? Ca nu imi explic. E prima oara cand aud ca sperie pasarile.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

oroles

Eu am psu CD-uri cu muzica hard rock prin copaci si cu Marilyn Manson. Nu trebuie sa cante ca le sperie si asa cand vad fata lui Marilyn Manson.
Glumesc!
CD-urile fiind foarte usoare se misca in vant creand refractii ale luminii care le dau pasarilor impresia de miscare. Am vazut ca se invata cu aceste CD-uri. Ciocanitorile nici nu le bagau in seama.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

Noroc ca sunt multe genuri. Pune-le ceva manele, populara sau simfonica. O fi efectul mai mare  :rotfl: :rotfl:
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

Si crengile si frunzele se misca cand bate vantul. De ce se sperie cand se misca cd-urile??  :lol:
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

reflexia luminii. insa e efect temporar, pana se obisnuiesc.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

Exact la asta ma gandeam si eu. La fel stau lucurile si cu cd-urile in parbriz (se credea la un moment dat ca perturba radarul).

Au testat de la top gear toate aparatele de radar din dotarea politiei si nici macar unul nu era afectat (indica viteza masinii cat se poate de exact indiferent de cate cd-uri erau prinse in parbriz).

Daca ar fi asa cei cu bare de inox la balcon sau cu geamuri cu oglinda ar trebui sa nu aiba pasari in curte. La mine au cuibul fix deasupra barelor de inox. Ar mai fi si tabla de la capac - care ma deranja ca lucea in poze (cel putin in primul an cand este noua luceste lumina in ea.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

oroles

Citat din: MOTANUL din Noiembrie 13, 2014, 02:01:28 PM
Exact la asta ma gandeam si eu. La fel stau lucurile si cu cd-urile in parbriz (se credea la un moment dat ca perturba radarul).

Au testat de la top gear toate aparatele de radar din dotarea politiei si nici macar unul nu era afectat (indica viteza masinii cat se poate de exact indiferent de cate cd-uri erau prinse in parbriz).

Romanii au preluat aceasta idee ca CD-urile perturba radarul in mod eronat. E adevarat ca strainii (americanii) foloseau CD-urile prin plasarea lor in apropierea numerelor de inmatrculare. Camerele de luat vederi inregistrau viteza autoturismului, dar nu si numarul masinii care nu se vedea in poza din cauza CD-ului. :D Cum la ei nu te opreste nimeni sa te identifice, majoritatea radarelor fiind stationare, fara echipaj, nu aveau cum sa iti trimita acasa amenda. La romani, CD-ul e inutil deoarece imediat ce ai trecut de 60 de km si te vad sticletii esti si tras pe dreapta pentru a fi identificat. Camera de luat vederi e interzisa deoarece poate surprinde si cu cine esti in masina. A fost un caz pe DN1 cand unul cu un Jeep a fost filmat in timp ce pleca cu amanta la munte. Nevasta care a primit acasa amenda a vazut si a divortat (Ea stia de amanta dar el o mintise ca a renuntat la amanta).
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani