Albine moarte pe capacii stupilor? De ce?

Creat de oroles, Noiembrie 08, 2014, 04:25:01 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Salutare.
Astazi am ajuns pe la stupina si am observat pe capacii la unii stupi multa albina moarta. Albinele pareau nu foarte dezvoltate. Nu am vazut urme de diaree. Erau niste pete pe capac dar alea stiu ca sunt de la pacura sau de la afumator sau de la fructele din copacii de deasupra. Majoritatea albinelor au corpul pe jumatate sau ros (ceea ce ma face sa ma gandesc la un daunator). O parte dintre albine au limba socasa insa nu stiu de ce. Cam 50%-50% raportul albinelor moarte cu limba scoasa / albine fara limba scoasa. Oglinda stupului este perfect curata. Am ridicat usor capacele la toti si am gasit la toti populatia de albine cat stiam eu ca au. Adica pe cei mai slabi pe care ii stiam i-am gasit tot slabi, iar pe cei buni i-am gasit la fel. Am procedat la deschiderea stupilor pe care am gasit aceasta albina. Nu am gasit nicio neregula. Apoi m-am gandit sa deschid stupul din dreptul lui din fata si din spate. Nu am gasit nimic. Mai toate au murit cu mai mult timp in urma deoarece sunt casante. Aripile sunt intregi. Nu am gasit urme de varroa. M-am uitat si la cele din stup si nu aveau varroa. Am facut 3 tratamente consecutive cu VF. Ce sa fie?












Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

#1
Aaa... Si inca ceva. Stupii pe care am gasit asa ceva au deasupra lor un copac. Cei care sunt sub cerul liber nu prea aveau albine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

albinele roase pe jumatate = soareci , chitzcani
,,  O parte dintre albine au limba socasa insa nu stiu de ce. ''  = au ramas pe rame unde nu au avut papica shi atunci cind a fost zbor de curatzire au fost date afara
,, Am ridicat usor capacele la toti si am gasit la toti populatia de albine cat stiam eu ca au. '' = de unde shti , le-ai numarat ?  :razz:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

MIHALACHE

Sunt mancate de pitigoi sau alte pasari ele nu mananca complet albinele.

oroles

Citat din: dorindafi din Noiembrie 08, 2014, 05:38:36 PM
albinele roase pe jumatate = soareci , chitzcani
,,  O parte dintre albine au limba socasa insa nu stiu de ce. ''  = au ramas pe rame unde nu au avut papica shi atunci cind a fost zbor de curatzire au fost date afara
,, Am ridicat usor capacele la toti si am gasit la toti populatia de albine cat stiam eu ca au. '' = de unde shti , le-ai numarat ?  :razz:
Pai la cata albina era, daca erau depopulari s-ar fi vazut in stupi. Si oricum mi-am notat cam cat e ghemul. Si eu am banuiala la pitigoi sau sticleti. Soareci sau chitcani nu prea au cum sa fie deoarece am gratii si nu inteleg de ce si-ar fi propus sa roada albina tocmai pe capacele stupilor cand e mai indemana sa le manance de pe oglinda. Oricum socrul meu mi-a zis ca erau prea multe pasari mici prin zona stupinei si a decis sa puna CD-uri.

Am gasit unul de 6 rame strans pe 4. Stiam ca e  un pacatos. Pe ultima rama era 1-2 albine surprinse de frig dar nu mai mult. Erau moarte. Pe restul 4 era bine format ghemul. Ramele laterale mai aveau putina miere de tras.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Citat din: dorindafi din Noiembrie 08, 2014, 05:38:36 PM
albinele roase pe jumatate = soareci , chitzcani
,,  O parte dintre albine au limba socasa insa nu stiu de ce. ''  = au ramas pe rame unde nu au avut papica shi atunci cind a fost zbor de curatzire au fost date afara
Si carate si puse pe capaci? Ma asteptam sa le gasesc moarte pe oglinda stupilor nu pe capaci...  :ok:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pharaonu75

Citat din: MIHALACHE din Noiembrie 08, 2014, 08:12:33 PM
Sunt mancate de pitigoi sau alte pasari ele nu mananca complet albinele.

Asa se explica si de ce fragmentele de albine se aflau mai mult pe capacele stupilor asezati sub pom.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

Citat din: MIHALACHE din Noiembrie 08, 2014, 08:12:33 PM
Sunt mancate de pitigoi sau alte pasari ele nu mananca complet albinele.

Pasarile aduna albine poate chiar de la oglinda stupilor,  stau apoi  pe crengile pomului de deasupra stupului si maninca doar o parte din albina din aceea cauza ai  resturi de albina doar intr-o anumita zona .

Stind destul de mult la ferma am observat acest fenomen  in perioada rece.


dorindafi

Citat din: oroles din Noiembrie 08, 2014, 09:08:55 PM
Citat din: dorindafi din Noiembrie 08, 2014, 05:38:36 PM
albinele roase pe jumatate = soareci , chitzcani
,,  O parte dintre albine au limba socasa insa nu stiu de ce. ''  = au ramas pe rame unde nu au avut papica shi atunci cind a fost zbor de curatzire au fost date afara
Si carate si puse pe capaci? Ma asteptam sa le gasesc moarte pe oglinda stupilor nu pe capaci...  :ok:
raspunsul final a venit de la BIO
cit despre pitzigoi ori alte zburatoare eu folosesc sidiuri legate de ramurile pomilor .
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

gioni.gigolo

Stiu de ce au murit albinele... Au zis :un capac ,doi capaci si s-au dat cu capul de "capaci" ))/ =)) =))

ion api

si eu am gasit albina moarta si decapitata dar numai dupa diafragma am suspectat viespi am vazut lupte puternice la urdinis  ca masura am redus urdinisu la 4-5 cm

bucovineanu

Posibil sa fi intrat vreun chitcan care acum, odata cu venirea frigului, cauta adapost.

stefan1

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 11, 2014, 10:27:56 PM
Posibil sa fi intrat vreun chitcan care acum, odata cu venirea frigului, cauta adapost.

  Asa este! Cand vezi in stup albine fara cap si trace, gandeste-te ca poti avea un soarece ca musafir. Cele de pe capace cu capul si toracele mancate, sunt cel mai probabil de la pitigoi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan sebastian

Citat din: gioni.gigolo din Noiembrie 11, 2014, 05:09:16 PM
Stiu de ce au murit albinele... Au zis :un capac ,doi capaci si s-au dat cu capul de "capaci" ))/ =)) =))
Iarna trecuta a fost pe forum un personaj sugubat. O fi revenit ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

 
Acuma, între noi fie vorba şi fără supărare, "capacii" e totuşi ceva rizibil !