agresive

Creat de virgil 4, Mai 11, 2014, 07:10:40 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Am actualmente stupi cu regine si stupi cu botci (roiuri). Daca deschid un stup cu roiuri ma zapacesc albinele. In schimb, radeam cu socrul meu ieri ca daca deschid unul cu cu regina, in regula din orice punct de vedere, nu ma inteapa deloc. Pot sa lucrez si fara fum. Aaa... si astia cu miere putina ar fi trebuit, dupa logica mea, sa fie mai agresivi. Adica sa isi apere putinul pe care il au cu mai multa inversunare. Ori, la mine nu sta treaba asa. Cum au matca, cum se linistesc.

La tine e posibil sa se fi schimbat linistit matca si sa fi devenit mai agresive.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dodo79

am prezentat mai sus si eu situatia mea cu stupul agresiv.dupa 3 saptamani de sedere in alta parte,cu matci neprimite si botci roase l-am adus vineri acasa.gandul meu era sa il desfintez.azi la ultimul control pe care l-am facut inainte de impartirea lui la roi am gasit matca si oua de o zi.desigur ca acum este linistit.la roi formati care sunt cu matci sau cu botci pot umbla cu mana goala.

crisian-nicolae


Din lanul de fasole

Citat din: Din lanul de fasole din Mai 18, 2014, 11:57:40 PM
Lăsaţi albinele în pace, au ele suficiente necazuri, se descurcă dacă le lăsaţi şi lor hrană, după cel puţin o săptâmână deranjaţi-le din nou, iar atunci fiţi calm, vă spun din ceea ce fac eu, fără gesturi făcute rapid, fără striviri de albine, fără fum iritant. Fără oferiri de prilej pentru furtişag, ca să puneţi albinele în stare de legitimă apărare.

Repet ceea ce am mai scris şi în altă parte:
Dacă albinele au tot ce le trebuie nu sunt agresive.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Mircea001

Si cum pot stii ce le lipseste? :lol:
M-am straduit sa nu le lipseasca nimic(din punctul meu de vedere)
Lipsa de cules poate duce la agresivitate? Le-am dat sirop o data la 2-3 zile, de cules nu prea au ce culege decat foarte putin... sa fie oare un motiv?

dodo79

Citat din: Mircea001 din Iunie 09, 2014, 12:43:46 PM
Si cum pot stii ce le lipseste? :lol:
M-am straduit sa nu le lipseasca nimic(din punctul meu de vedere)
Lipsa de cules poate duce la agresivitate? Le-am dat sirop o data la 2-3 zile, de cules nu prea au ce culege decat foarte putin... sa fie oare un motiv?
poate fi.  si caldura mare,si lipsa apei....si ce am vazut eu din putina mea experienta este cum manipulezi ramele in timpul controlului stupului.

Mircea001

#21
Alte pareri? Sambara le-am facut o vizita si stupul parea mai linistit...
P.S. in 06.06.2014 stupul a ramas fara matca in 13.06.2014 ~4-5 botci capacite, dupa ecluzionare exista sanse sa se domoleasca?

dodo79

Citat din: Mircea001 din Iunie 15, 2014, 02:26:18 PM
Alte pareri? Sambara le-am facut o vizita si stupul parea mai linistit...
P.S. in 06.06.2014 stupul a ramas fara matca in 13.06.2014 ~4-5 botci capacite, dupa ecluzionare exista sanse sa se domoleasca?

La mine sau domolit foarte bine.daca ma uit bine exact aceeasi data doar cu o luna mai devreme (05) am patit-o si eu.eu in 13 i-am dat matca imperecheata dar am si dus-o la departare.matca  a fost primita dar a "disparut".cu chiu cu vai a mai primit botci si acum e pe trei rame cu puiet.a inceput sa ponteze de vinerea trecuta.albina a avut foarte multa.
incearca  sa nu le mai deranjezi o saptamana doar daca trebuie sa le dai sirop.

Mircea001

Citat din: dodo79 din Iunie 15, 2014, 02:45:45 PM
Citat din: Mircea001 din Iunie 15, 2014, 02:26:18 PM
Alte pareri? Sambara le-am facut o vizita si stupul parea mai linistit...
P.S. in 06.06.2014 stupul a ramas fara matca in 13.06.2014 ~4-5 botci capacite, dupa ecluzionare exista sanse sa se domoleasca?

La mine sau domolit foarte bine.daca ma uit bine exact aceeasi data doar cu o luna mai devreme (05) am patit-o si eu.eu in 13 i-am dat matca imperecheata dar am si dus-o la departare.matca  a fost primita dar a "disparut".cu chiu cu vai a mai primit botci si acum e pe trei rame cu puiet.a inceput sa ponteze de vinerea trecuta.albina a avut foarte multa.
incearca  sa nu le mai deranjezi o saptamana doar daca trebuie sa le dai sirop.

nu le mai dau sirop numai care ii pe 3 rame cu regina veche pana se face mai puternic...
cred ca si din cauza siropului erau asa nervoase...
+ ca daca le tot dau sirop cred ca stau in cuib linistite si nu culeg, am o rama care nu a contruit-o intr-o saptamana

Mircea001

 :bzz:

dodo79

+ ca daca le tot dau sirop cred ca stau in cuib linistite si nu culeg, am o rama care nu a contruit-o intr-o saptamana
din cate stiu eu albinele nu construiesc fagurele atunci cand nu este matca in stup.
daca este cules nu trebuie dat sirop.
eu siropul il mai dau doar ptr stimulare la 3 zile .1/1 apa si zahar fara fierbere,doar dizolvare.

RazvanTi

ba construiesc si cand nu e matca!!!
am cladit anul trecut cu un roi bezmetic 6 rame ;)
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro