Drama in stup

Creat de bucovineanu, Iunie 15, 2013, 09:11:23 PM

« precedentul - următorul »

Porfy66

Citat din: CATALIN_CJ din Iunie 27, 2013, 05:46:09 PM
Am facut 25 de roi artificilai si liam tot pus botci eclozau matcile le vedeam citeva zile si dispareau bau vreo 5 miau si roit sau am avut si citeva cazuri ca al tau a inceput matca sa depuna si a disparut la una am vazut pe o suprafata cit palma oua depuse pe ambele parti ale unei rame si cind am ajuns la rama de pe margine cautind matca am gasito acolo cu albinele calare pe ia miau omorito si nu era furtisag matca era eclozata in stupu respectiv inperecheata acolo da nu inteleg de ce au omorito? Numai probleme am avut cu iei dor 16 matci imi depun din 25  4 nu le gasesc a treia oara dupa ce le vad cite o saptamina in stup si si 5 nu au depus inca matcile sint toate marcate. Roi iam format de 3 saptamini. GREU am roi naturali la aia ma uit o data la saptamina in astia artificiali tot cu capu in captar trebuie sa fi.
Problema este asa cum recunosti si tu ca stai toata ziua cu capul in acei stupi. Daca te-ai uitat la filmele lui Dan Margarint din Canada dadea acolo niste sfaturi foarte bune. Pui botca si apoi mai deschizi o singura data stupul dupa cateva zile sa vezi daca matca a iesit din botca. Nu trebuie sa cauti matca, te uiti doar la botca, atat! Apoi nu mai ai ce sa cauti in stup.  Iti vei da seama daca matca e acolo si a inceput sa oua numai prin a observa activitatea la urdinis. Trebuie sa vezi albinele ca aduc constant polen in stup. Daca aduc polen in stup e clar ca matca s-a imperecheat si depune oua. Cel mult poti salta putin capacul stupului si vezi daca albinele sunt linistite. NU mai cauta matca de oua toata ziua!!!
Este posibil ca un procent din matci sa nu eclozeze sau sa se piarda la zborul de imperechere. Vei deschide doar stupii care ti se par suspecti. (albinele sunt agitate, nu aduc polen si se plimba fara rost pe peretele exterior al stupului si activitate slaba la urdinis).
:hi: :hi: :hi:

PS Nu ma pot abtine totusi sa nu remarc o grava deficienta in a scrie romaneste...  Pe vremuri apicultori erau doar cei ce stiau carte (preoti, calugari, invatatori... )

RazvanTi

pe vremuri nenea, pe vremuri...
acum "e grele cu almanahele astea"...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

albinuta carina

Nu as putea spune la sigur ca ,daca aduc polen au si matca !,am avut avut o situatie in care totul era foarte normal si liniste ,polen ,miscare si totusi nu avea matca sau matca imperecheata

bucovineanu

Este adevarat ca si in lipsa reginei se intampla sa aduca polen, e drept ca in cantitate mai mica.
Nu vorbim de familiile bezmetice care cara polen intr-o veselie, doar au de hranit puietul.