2 probleme !?

Creat de pad3, Mai 31, 2013, 08:00:57 PM

« precedentul - următorul »

pad3

1. intr-un roi am pus o botca de roire, mare si frumoasa. la verificare am observat ca are o culoare dubioasa iar pe rame am gasit inceputuri de botce (inclusiv pe fagurele dat la cladit). Am atasat poza si sper sa-mi ziceti ca e ok desi ma astept la chestii tragice

2. stupul din foto 2 e orizontal pe 16 rame. am extras acum 4 zile 5 rame ca restul avea puiet. acum e aproape plina si ultima rama dar nu cred sa pot extrage mai mult de 2-3 ca restul e un amestec de puiet in toate stadiile, miere si pastura. stupul e suprapopulat (uitati abia am scos prima scandurica si noroc ca am facut poza ca mai departe au iesit asa multe ca era nor). la controlul de acum 3 zile nu am gasit botce deci ele vor sa faca treaba. cum pot eu sa le ofer front de lucru? sau sa incerc sa le temperez dezvoltarea inainte de a intra in friguri
somnul ratiunii naste monstri

jenica67

       Daca nu ai magazie sa le pui, ceea ce ar fi cel mai bine, eu asi scoate 3-4 rame si asi face un roi cu ele, in loc introducand rame cu FA.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

dorindafi

 :hi: pad3
din cite vad eu , botca din imagine pare racita
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Obombo

Poza cu botca nu se vede foarte bine dar daca botca e neagra probabil e vorba de un virus, BQCV. O sa gasesti larva in interior de culoare galben bolnav, probabil cu o pata neagra la o extremitate.
In al doilea caz are dreptate Jenica, ideal ar fi sa pui un cat.

stefan1

  Nu se vede clar botca. Fie este matura si trebuie curand sa iasa regina, dar atunci se vad albine care o ingrijesc permanent, fie larva este moarta in stadiu incipient, iar atunci albinele o neglijeaza, deci nu sunt in jurul ei.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

sandupop

Daca are cineva o poza cu o botca buna ar fi instructiv sa o publice, sa putem vedea diferenta.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

pad3

am sperat sa fie gata de eclozare, dar la ghinionul meu se poate sa fie moarta. nu stiu sigur daca era albina, e posibil s-o fi indepartat eu, sa pot face poza. cat priveste pbl 2 stupul e orizontal deci fara posibilitatea de a pune cat (macar ma asta ma pricepeam si eu :))
somnul ratiunii naste monstri

jenica67

    Poti si la orizontal sa ii pui cat. Citeste la altii sa vezi ca pun.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Obombo

Citat din: sandupop din Iunie 01, 2013, 08:59:54 AM
Daca are cineva o poza cu o botca buna ar fi instructiv sa o publice, sa putem vedea diferenta.
Nu cred ca pot fi folosite la o comparatie. Culoarea fagurelui este diferita.

sandupop

Citat din: Obombo din Iunie 01, 2013, 11:02:34 PM
Citat din: sandupop din Iunie 01, 2013, 08:59:54 AM
Daca are cineva o poza cu o botca buna ar fi instructiv sa o publice, sa putem vedea diferenta.
Nu cred ca pot fi folosite la o comparatie. Culoarea fagurelui este diferita.
:thanks: :thanks: :thanks: Mulțumesc Obombo, asa sunt si la mine, deschise la culoare.. :beer:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Gib Cristian

Domnle, a mai iesit matca din botca sau a fost moarta?
http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole

antiopa din ardeal

Citat din: Obombo din Iunie 01, 2013, 11:02:34 PM
Citat din: sandupop din Iunie 01, 2013, 08:59:54 AM
Daca are cineva o poza cu o botca buna ar fi instructiv sa o publice, sa putem vedea diferenta.
Nu cred ca pot fi folosite la o comparatie. Culoarea fagurelui este diferita.

Faine poze!
Mierea capacita e de salcam?

pad3

Citat din: Gib Cristian din Iunie 02, 2013, 03:18:59 PM
Domnle, a mai iesit matca din botca sau a fost moarta?

eu zic c-a iesit pt ca nu am mai vazut botca. evident nici matca dar asta nu-i nici o noutate, eu n-am vazut nici o matca in 3 ani de apicultura. in schimb am gasit in alt stup una care arata la fel si era ok. se pare ca aia-i culoarea inainte de eclozare
somnul ratiunii naste monstri

Obombo

Citat din: antiopa din ardeal din Iunie 04, 2013, 11:07:25 AM
Mierea capacita e de salcam?
Nu e de salcam, aspectul este asa din cauza faptului ca ceara e noua. Pozele sunt facute anul trecut pe 27 Mai, cand salcamul se terminase de mult. Pe vremea salcamului famlia asta se prezenta cam asa: