Oare sa fie furtisag sau... ?

Creat de Marius Stanciu, Aprilie 07, 2013, 04:27:51 PM

« precedentul - următorul »

Marius Stanciu

Acum 2 saptamani cand am fost la stupina era totul OK, ieri nu mai era asa, 5 roiuri pe 3 rame care aveau aprox 4 kg de miere si pastura acum 2 saptamani, i-am gasit morti, albinile erau moarte pe fundul stupului. La ultimul control aveau puiet larvar si oua, mancare era, le-am mai pus si apifonda ca sa fie si acum.... s-au dus, stupul era plin de albine de la alte familii care intrase sa manance mierea dupa faguri, mi-au ros chiar si fagurii de ceara in unele locuri, unde a fost greseala mea? ce trebuia sa fac si nu am facut? Vreau sa mentionez ca am doar 1 an de experienta intr-ale apiculturii.
ing.horti

bucovineanu

Posibil ca la vizita anterioara au fost tinuti prea mult stupii deschisi. Poate si apifonda sa fi declansat furtisagul. Atentie ca hoatele vor incerca sa intre si in alte famiilii. Primavara si toamna furtisagul se declanseaza foarte usor.

tassevasi

       Bine ai venit pe apiardeal !                                                                                                                      Da  ai avut  furtisag  masiv , albine moarte din ambele tabere ,
  nu  vad diafragme  cu   care treb sa limitezi  cuibul la 3 rame  sa-si tina caldura  pt puiet ,  el fiind roi  treb sa limitezi urdinisul la 1cm  sa poata  sa pazeasca  intrarea  cele din stup , in situatia ca tu ai umblat cu siropri  si neglijent  au mai cazut picaturi pe jos  samd ,  paza slaba , au fost  toate conditiile pt a  se produce furtisag si  ce a urmat , de vina e numai persoana( tu ) nu albinele , ele au instinctele lor  ce nu pot fi educate .
   A  ll-a  oara nu vei mai gresi.

Marius Stanciu

diafragma am avut, urdinisu a fost cam de 2-3 cm, da cu siguranta, data viitoare va fi mai bine
ing.horti

cristian87

Din experienta mea apifonda nu starneste furtisag, probabil ca ati descapacit accidental si ati lasat urme de miere pe lazi.
Trebuie avuta multa grija.
Furtisagul nu e o boala a incepatorilor , cunosc apicultori cu sute de familii care au avut furtisag masiv.
nu va descurajati.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

stefan1

  Daca ai avut numai trei faguri, urdinisul era in dreptul fagurilor? Daca nu, paza la urdinis se tine mai greu. De asemenea stiu ca Apiinvertul nu predispune la furtisag, insa furtisagul la o familie din stupina ta sau din alta stupina din zona, poate predispune albinele la furtisag si sa incerce la toti stupii. Familiile cele mai slab populate sau cu faguri neacoperiti de albine sunt mai vulnerabile.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)