Cum se poate explica?

Creat de Kiwi Bee, Iulie 11, 2012, 04:26:48 AM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

Acum la noi in NZ este iarna din plin(Ianuarie in RO) cu toate ca este mai secetoasa decit de obicei.De vreo 2 zile sa racit si dimineata am gheata pe parbriz dar nu pot sa zic ca avem minusuri, doar asa la +1 grad noaptea.
Situatia urmatoare sa intimplat de 2 zile cu albinele unui stupar local(comercial cu citeva sute de familii). El are si familii cu albine carniola si italilene(eu zic cai mai bine sa ai doar o singura rasa).
Acasa la el are 2 familii pe acoperis. In general acoperisurile la ni sint din tabla ondulata sau tingle tot din tabla(la prima vedere crezi cas tigle normale dar sint din tabla).
Acum 2 zile o zi frumoasa la el in zona dar nu stiu sa spun cam ce temperatura. Eu nu cred sa fi fost mai mult de +10 , +11 grade(ceva de genul acesta imi amintesc ca era pe bordul masinii).

Situatia:
iese apicultorul din casa si aude un biziit intens. Se iuta in sus si deasupra capului(la nivelul acoperisului) un roi de albine. Nui venea sa creada. a incercat sa urmareasca roiul dar a trecut de un piriu si nu la mai putut urma, la pierdut.
Sa dus sia luat scara si sa urcat pe acoperis. A verificat cei doi stupi. Cel carniola era fain si bine fara puiet(de asteptat) si intrun ghem mai relaxat(pai pe aici in nord nu e cazul de ghem-ghem ca nus minusuri).
evident roiul era de la celalalt stup de la cel italian. Era puiet, mincare  si albine. Foarte multa mincare ca deabia era loc pt ouat.

Se presupune ca acoperisul de tabla a dat caldura la stup si regina italliana oua la maximum.Totodata pina acum 2- zile era mai cald decit in anii anteriori si posibil ca albine nu au consumat asa de multa mincare cum era de asteptat(apicultorul a bagat stupii la iernat cu multa mincare). Plus ca albinele au cules cite ceva. Faptul ca avem o iarna mai secetoasa decit de obicei si plantele (unele) infloresc mai bine.

Nimeni cine a auzit de acest caz nu a mai auzit de asa ceva. Roi in plina iarna?

Obombo

Nu conteaza ca pe calendar scrie ca e iarna, daca temperaturile sunt pozitive ligustica nu intrerupe ponta nici in decembrie iar cu temperaturi medii in jur de 0° incepe ponta in ianuarie. Trebuie sa fie iarna grea ca sa se linisteasca dar ce spui tu seamana mai mult a primavara. In conditiile astea, cu rezerve multe, cules de intretinere, lipsa de spatiu pentru ouat, o familie puternica cu o matca nebuna nu poate face altceva decat sa roiasca.

stefan1

  Totusi e ceva neobijnuit! La o temperatura de 10-11 grade un roi nu poate sa construiasca faguri si nici nu-si poate strange nectar si polen pentru un nou inceput. Eu ma tem ca e o roire fortata de o situatie anormala in stup. Vrroa poate fi o cauza sau o boala de puiet. Daca a plecat un roi, inseamna ca a plecat si matca batrana. Are botce de inlocuire? Dar chiar daca are, sunt trantori pentru fecundare? Si chiar daca sunt, ar trebui o temperatura de macar 18 grade pentru zborul de imperechere.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

antiopa din ardeal

  Sau mai poate fi o situatie dupa parerea mea. Stupul este unul  ,,destept" cum imi place sa le spun care isi schimba linistit matca. In asemenea cazuri se intampla frecvent ca cele 2 regine, batrana si mezina sa coabiteze o perioada de timp pana tanara ponteaza suficient de bine. Atunci matca batrana este insotita de un alai de albine afara din stup intr-o ,,pseudoroire"  dupa care albinele se intorc.  Roiul fals nu se prea aseaza sau daca se aseaza in cateva minute se face tot mai mic si dispare. Am patit asa ceva in a II-a jumatate a lunii august

Kiwi Bee

Inca nu am primit informatii noi despre acel stup care a roit.
Este o sitiatie cu care nimeni nu sa mai intilnit din cei cu care sa vorbit depre aceasta roire. Este iarna.
Am mai observat ceva. Din mai multe parti ale tarii apicultorii au semnalat prezenta trintorilor. Si asta este neobisnuit.

Roiul in cauza a iesit din stup si a ...... roito. Nu a stat pe ginduri sa faca ture. Apicultorul a incercat sa urmareasca roiul dar el nu a putut sa zboare peste piriu dupa albine si lea pierdut urma.
Daca primesc informatii noi va tin la curent.

Kiwi Bee

Stiri noi.
Stupul in cauza a slabit dramatic si acele albine putine ramase au fost transferate intro ladita de 5 rame. Are matca noua dar nu are oua proaspete(apicultorul nu are matcile marcate dar dat fiind ca nu are oua in celule presupune ca ar fi regina noua pe care a vazuto). Trintori nu sint deloc(stupari din alte colturi ale NZ au semnalat prezenta trintorilor din toamna si pina acum-ciudat). In schimb are varroa si are si albine cu aripile deformate. Binenteles mai are celule cu puiet capacit si nu sint semne de boli. Mincare este dar daca matca nu se va imperechea printro minune spun eu atunci "nucleul" se va bezmetici.
Mai revin cind aflu mai mult.

stefan1

  S-ar putea ca varroa sa fi fost cauza roirii. Asemenea manifestari le au unele rase de albine melifere, de ex din Africa, insa rar sunt cazuri si la noi. Eu stiam ca in asemenea cazuri pleaca toata familia, dar nu-s chiar sigur. Si eu am intalnit un asemenea caz, de mult. Era prin octombrie si vremea rece. M-a anuntat cineva ca la marginea localitatii, departe de orice stupina, este un roi. Nu credeam dar totusi m-am dus si era cu adevarat, suficient de mare, asezat cam la 1 m inaltime, intr-o tufa. Voiam sa-l iau doar sa vad ce e cu el, dar cand m-am intors cu cosnita, nu mai era acolo. Nu stiu daca roiul a plecat intre timp (nu cred, ca era vremea foarte rece) sau a venit altcineva si l-a luat, anuntat de aceeasi persoana care l-a observat acolo.
  Un alt caz de care parca am relatat s-a intamplat la alt stupar, in martie. In timp ce facea controlul de primavara la familii, a venit un roi nu se stie de unde si a intrat pur si simplu in lada peste familia de acolo. Totul fara 'violente' si evolutia ulterioara a fost buna!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Obombo

Cand e de vina varroa sau alta patologie, albinele nu roiesc, abandoneaza stupul. In cazul acesta, dat fiind faptul ca in stup se gaseste o regina, se presupune neimperecheata, concluzia ar fi ca a roit. Ar ma exista si posibilitatea sa fie vorba despre o regina de schimbare, crescuta toamna tarziu, care nu a a vut posibilitatea sa se imperecheze.

Kiwi Bee

#8
Da, familia respectiva a roit. Stuparul zice ca a vazut roiul iesind din stup si de aceea stia din care stup a iesit roiul dar ia pierdut urma ca el nu a mai putut traversa un piriu.
A mai verificat roiul si are mincare dar nimic oua. In schimb are o flora frumoasa: citeva plante au flori(Manuka, Kanuka, Gorse-citeste gorz).
Dar inca nu ar fi momentul pt Golden Wattel(Acacia pycnantha).

http://www.google.com/search?hl=en&q=Acacia+pycnantha&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&biw=1280&bih=923&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=b1UKUJ6wHK6aiAf_gtG3DQ

  Ciudat.