e de bine sau de rau ?

Creat de danyy, Martie 22, 2012, 10:55:49 AM

« precedentul - următorul »

danyy

salut toti apicultorii prezenti pe acest forum

e prima mea postare si va rog sa scuzati eventualele greseli,sunt din rm.valcea,am 15 familii,ieri cand am facut un control sumar am gasit intr-o familie(roi de anul trecut) un trantor iar in alta  familie mai multi trantori capaciti, care sa fie problema ? e bine sau nu?ce ma sfatuiti sa fac?

Mihai Sergiu

 pe langa acei trantori ai si larve de albina sau puiet de albina capacit? daca da probabil ai avut in zona ghemului celule de trantor si matca a ouat in acele celule, daca nu probabil ai o matca trantorita
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

danyy

e posibil sa fie cateva celule deformate,sunt si larve da lucratoare capacite si necapacite dar nu este devreme sa oua matca trantori

gabush86

Matca are nevoie si de "gagii", daca ai puiet pe langa trantotorii astia, lasa-i in pace ca stiu ele ce le trebuie . si trantorii au un rol in acest ecositem , sunt imp in cresterea puietului de albina .

bogdan1980

salutare tuturor sunt apicultor in devenire zilele trecute am verifica cateva familii de albine si la una cei drept p 4 rame am obs ca nu are oua proaspete ci dor cateva celule cu puiet capacit , mentionez ca am inceput stimularile de p 13 luna asta la restul am cel putin 2 rame puiet si oua, polen aduc .  sa aiba cva probleme fam ?
sau e cva normal pt unele fam . multumesc anticilpat bogdan
bogdan

apivasmob

Poate nu ai vazut bine ouale , daca intr-adevar nu ai oua atunci nu ai matca (ai strivit-o fara sa-ti dai seama). Nici macar in stadiu larvar? Atunci nu ai matca de ceva zile bune minim 2 saptamani.
Sanatate tuturor apicultorilor

filip

danyy,
La 31 Martie 2009 zburau trantori in voie  la stupii puternici.
Aici e dovada,e normal.
http://filip41.sunphoto.ro/Albinutele_mele_dragi/QAYBEXBKQWSYGGIPPNA
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

bogdan1980 ,
Daca stupul ar fi ramas fara matca tragea botci,daca acum ai puiet capacit.
Lipsa polenului poate intrerupe ponta.
Stimuleaza-l cu sirop apoi vezi ce se intampla.
Eu cred ca are matca.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bogdan1980

#8
matca are am vazut-o ultima data dar nu are puiet larvar sau oua , doar cateva celule capacite polen cam o rama miere din belsug , am inteles ca in caz de nosema nu mai oua matca, dar nu cred oricum osa ii pun in sirop p langa protofil si startovit si nosestat . o sa-l stimulez in continuare multumesc de sfaturi
bogdan

danyy

multumesc domnule filip si celorlalti care au raspuns la topicul meu,deci pot sta linistit nu este ceva grav ci este un lucru bun

:thanks: :thanks: :thanks:

stefan1

  Si eu am gasit cel putin la o familie puternica, cu regina de anul trecut, o suprafata de cca 100 de celule cu larve de trantori la capacire (acum doua zile). La cel cu acea matca batrana de care am vorbit zilele trecute, am vazut acum si trantori eclozati. Botce inca nu si-a facut.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: filip din Martie 22, 2012, 05:54:43 PM
danyy,
La 31 Martie 2009 zburau trantori in voie  la stupii puternici.
Aici e dovada,e normal.
http://filip41.sunphoto.ro/Albinutele_mele_dragi/QAYBEXBKQWSYGGIPPNA
va salut,cu respect! m-am uitat la pozele de pe sunphoto,sunt foarte reusite si vreau sa va spun ca va invidiez ca la acea data aveti deja si trantori in stupi,la noi de abia daca au cateva cerculete cu puiet de lucratoare, iar din toti trantori pe care ar trebui sa-i am eu sunt singurul tata de albine :) Glumesc! Sanatate! :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

danyy

multumim si multa miere in caturi tuturor
:bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: danyy din Martie 24, 2012, 09:07:00 AM
multumim si multa miere in caturi tuturor
:bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
Multumim !!! Si voua la fel!!! :bzz: :bzz: :bzz:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/