400 de familii de albine fara lucratoare

Creat de danut, Mai 01, 2011, 11:02:59 PM

« precedentul - următorul »

danut

Azi s-au implinit trei saptamani de cand am sesizat scris Garda Nationala de Mediu -Teleorman si nu am primit nici un raspuns ,nici un telefon cel putin ! tacere totala !Marele comisar al G.M.N. Silvian Ionescu ,matale auzi ce fac angajatii tai  pe care poporul roman ii plateste din sudoarea lui? O singura explicatie am araboiul ala nenorocit (patronul societatii agricole care ne-a stropit albinele ),este in mod sigur sponsor PDL pe plan local in Teleorman!,altfel sa vezi ce sareau repede baietii pe el!

Kov iulian

Citat din: danut din Mai 24, 2011, 10:05:10 PM
Azi s-au implinit trei saptamani de cand am sesizat scris Garda Nationala de Mediu -Teleorman si nu am primit nici un raspuns ,nici un telefon cel putin ! tacere totala !Marele comisar al G.M.N. Silvian Ionescu ,matale auzi ce fac angajatii tai  pe care poporul roman ii plateste din sudoarea lui? O singura explicatie am araboiul ala nenorocit (patronul societatii agricole care ne-a stropit albinele ),este in mod sigur sponsor PDL pe plan local in Teleorman!,altfel sa vezi ce sareau repede baietii pe el!
Nu stiu de ce dar ma asteptam la asta (stiti unde ati gresit , ati crezut ca traim intr-un stat de drept in care cei din functii publice isi fac treaba pt ca sunt platiti de noi, ati crezut ca nu e nevoie  sa mergeti cu sacosi cu borcane de miere pe ici pe colo pt a vi se pune o vorba buna. La mine  au venit a 2 zi si probabil ca nu si-au luat toti amenzi chiar toti , ci doar astia mai mici si prosti .si nici nu am fost despagubit de nici un fel . Iar persoana care a pus o vorba buna pt mine sunt sigur ca a fost mustrata de catre smecheri ( o vad schimbata in atitudinea fata de mine ). Mama lor de nesimtiti .Acum vedeti de ce tot ma agit eu de citeva luni pe aici pt a ne uni citiva si a face ceva , un sindicat , o asociatie ONG de protectie a Albinelor orice , numai sa facem ceva.Daca stam asa in continuare ne distrug astia . si avem proiecte pe 141 ,112 sunt o gramada de bani la mijloc , va convine sa stam asa , sa nu luam masuri ?.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           Sa nu va suparati pe mine Domnule Danut , nu am incercat sa fiu critic la adresa Dumneavoastra si nu am incercat sa va mustruluiesc ,am trecut si eu prin asta de mai multe ori chiar si nu am rezolvat cine stie ce , acum nu mai stau asa cum m-au afectat nitel cum ii zapacesc cu reclamati peste tot, sincer m-au adus la limita suportabilului , sunt  indignat la culme de atitudinea nesimtitilor  astora. Sincer va spun nu cred ca veti mai face ceva acum , cazul sa racit , si toate lucrurile s-au aranjat .                                                                                                                                                                                                                                                                                                       La mine cei care au gresit , majoritatea sunt PSD-isti si de asta cred ca s-au miscat cit de cit lucrurile .

Kov iulian

Doresc sa imi cer scuze celor care se simt deranjati de exprimarile mele , pline de patima , voi incerca sa ma mai calmez si sa imi temperez comportamentul pe forum .

danut

Dle Iulian nu va cereti scuze nu ati gresit cu nimic,aveti perfecta dreptate ! :hi:

bismark

       Va certati degeaba fratilor trebuie sa facem front comun,asa cum stiti eu am pierdut acum 3 ani 50 familii si nu am primit nici  o despagubire.Dupa ultimele cercetari va zic voua apicultori cu vechime ca plantele modificate genetic aduc modificari tuturor plantelor din jurul lor.Vor aduce mai multa papica dar pentru noi este dezastru.Dupa 2 ani de cautare observ ca pina si salcimul a fost modificat genetic.Anul acesta fiind un an intirziat rapita si salcimul s-au suprapus.Observind zilnic salcimul am observat ca nu a fost preferat de albina.Am observat ca nici nu mai mirosul nu mai este cel stiut.Exista doua feluri de salcim (cel din seminte si cel de vina -radacina) unul ifloreste mai devreme si este putin preferat si celalalt mai tirziu mai preferat.Aceasta este observatia mea poate in alte zone sa fie altfel.Si culmea albinele cauta florile cazute pe jos decit cele din pom.Am o parcela cu zmeura unde crezi ca au roit albinele iar in salcimi nimic.La rapita fb si inca mai aduc.Si inca un lucru - de cind schimb fagurii in fiecare an albinele sint mai mari si nu mai poate sa treaca prin gratia Haneman.Asa ca albina mare ,puternica,rezistenta,sanatoasa si productie buna.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

marius_vfp

sa traiti domnule bismark , oare albina aia mare de care ziceti nu e si ea modificata genetic de nu mai incape prin gratie , sau trebe date alte gauri la gratie mai mari, parerea mea e ca salcamul de la sine nu se poate modifica genetic .
spor la treaba si extras .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

Parerea mea este ca problemele cu salcamul au aceeasi cauza ca multe alte probleme: vremea de anul acesta!
Din cauza capriciilor vremii, anul acesta am avut intarziata trezirea la viata a naturii, pierderi de familii de albine, suprapunerea unor culesuri!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

in ultimul timp am citit pe forum expresia " din cauza vremi "  oare vremea este singura vinovata ?
intreb si eu :bzz: :bzz: :bzz:

Kov iulian

pun si eu o intrebare , radiatiile ultraviolete ar putea fi responsabile de ofilirea prematura a florilor la salcim? la mine in zona salcimul a inceput sa infloreasca acum 16 - 17  MAI si sa ofilit pe 28-29 MAI si a dat nectar cam 3-4 zile .

milu56

Natura regenreaza plantele vii si radiatiile or fi pe alocuri dar pastoral inseamna miscare dintro zona in alta asa cum se regenereaza planta si albinele se regenereaza numai ca nu pot sa isi schimba fagurii vechi,in toate timpurile au murit stupi dar acum ca niciodata si o sa fie si mai mari mortalitatipe masurile 112 creasterea efectivelor.

marius_vfp

ma gandesc ca multi vor dori sa se apuce de apicultura sa primeasca si ceva fonduri europene , astfel batranii vor sa scape de rame si le vor vinde mai intai pe alea negre  , catre altii, acestia din urma vor avea de suferit , o experienta sumara in domeniu va pune pe branci un apicultor incepator , dar daca e destept va schimba cat mai multe rame in anul urmator aigurand astpel o iginena benefica,
spor la treaba iernare usoara .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

Citat din: marius_vfp din Noiembrie 20, 2011, 12:13:33 AM
ma gandesc ca multi vor dori sa se apuce de apicultura sa primeasca si ceva fonduri europene , astfel batranii vor sa scape de rame si le vor vinde mai intai pe alea negre  , catre altii, acestia din urma vor avea de suferit...

Cu siguranta asa se si intampla!
Ramele negre sunt bagate pe gat pinguinilor, iar la nevoie vor fi insotite de invariabila explicatie "Matca accepta mai repede ramele mai vechi. In alea noi nu depune oua".
Pai daca ar fi asa, cum ajung ramele sa fie negre si vechi din unele noi si frumoase? Nu in urma cresterii puietului in ele? Deci matca depune oua si in fagurii noi!
De ce intalnim in natura roiuri care si-au cladit de la zero fagurii, daca matca nu accepta fagurii noi?
De ce se vand roi la pachet, daca matca nu va accepta sa depuna oua in fagurii nou crescuti?
De ce matca depune oua (de trantor) in celulele noi, special construite in rama claditoare?
De ce se largeste cuibul cu fagure artificial, daca acesta dupa cladire ar fi ocolit de matca?

Toate acestea sunt intrebari care demonstreaza ca matca accepta fagurii noi si ii insamanteaza fara probleme, insa unuia fara prea multa experienta in apicultura i se poate spune contrariul, pentru ca va crede.
Mai ales daca cel care "il sfatuieste de bine" este mai vechi in bransa si are interesul sa ii vanda acele rame negre.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

milu56

Bineinteles ca nu este indicat ca in primavara prima rama introdusa pt. ouat sa fie un fagure artificial cand in stup nu vine de afara decat polen.

mape 48-petru manea

Citat din: marius_vfp din Noiembrie 20, 2011, 12:13:33 AM
ma gandesc ca multi vor dori sa se apuce de apicultura sa primeasca si ceva fonduri europene , astfel batranii vor sa scape de rame si le vor vinde mai intai pe alea negre  , catre altii, acestia din urma vor avea de suferit , o experienta sumara in domeniu va pune pe branci un apicultor incepator , dar daca e destept va schimba cat mai multe rame in anul urmator aigurand astpel o iginena benefica,
spor la treaba iernare usoara .


sunt de acord ca cei care vand vor da si rame negre (ce se gaseste in cuib ) ,dar nu sunt de acord sa se foloseasca cuvantul "batranii "
eu inca nu am vandut familii  :hi: :hi: :hi:

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube