400 de familii de albine fara lucratoare

Creat de danut, Mai 01, 2011, 11:02:59 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

#30
Citat din: marius_vfp din Mai 12, 2011, 07:03:52 PM
domnilor criminali sunt peste tot , numai in zona mea au murit anul asta 350 , astai viata traim in romania, vreau sa va intreb calypso amoara albina , ca intreband inginerul agronom in cauza el spunea ca nu . eu ma gandesc ca cel mai eficienta moneda e sa le-o intorci porcilor ce au dat cu otrava ,chiar daca sunt si alte substante care au acelasi efect asupa plantei , luat un 10l de benzina sa cand e rapitza numai buna dat foc fratilor si gata anul urmator vor trebui sa se invete minte .
http://obiectivdevaslui.ro/?q=node/16106
E cam riscant sa faci asta, pt ei care fac stropiri si ne omoara albinele , nu e lege , nimeni nu prea le face nimic  (vorba primarului meu cind am adus vorba de legea mediului , ordinul comun , "ce lege , nu e nici o lege domnle iesiti de aici cu legile voastre) dar sa va prinda, sau sa fiti banuit ca ati facut asta de un fermier, sa vedeti cum va leaga ( ne leaga ) . Ma uit cu invidie la asociatiile astea de protectie a ciinilor , cum 2 doamne si o baba pun pe jar autoritatile , tipa si fac ca toate visele pe la tv  de se aude si de afara din strainatate , si se alarmeaza si aia . Noi suntem atatia  barbati si e la mijloc si interesul nostru financiar si nu reusim sa facem un sindicat national , o asociatie ( ONG ) de protectie a albinelor "o ceva" acolo sa ii punem pe jar pe aia care omoara albine . Eu zic ca asta e solutia sa tipam si noi sa facem ca toate visele , sa facem sesizari , denunturi . reclamati  peste tot , si la UE chiar

andrei_calinescu

Iulian esti entuziast, e bine dar de unde vin aceste otravuri? Din UE dragule. Chiar ei le-au si pus un nume pompos: produse fitosanitare. Ce autoritate sa aiba cativa apicultori in fata colosilor Bayer , Monsanto, etc?
Sec, asta e realitatea. In vest oamenii s-au convins deja de gogosile astora. Gata, nu mai crede nimeni ca pesticidele sunt in avantajul agricultorului, asa cum spuneau reclamele Monsanto din anii 50.
Dar occidentalii au otravit totul, sunt dependenti de aceste otravuri. Nu mai au incotro. Am mai vorbit despre astea.
Gasesti normal ca in Franta oamenii gasesc normal sa nu mai bea apa din panza freatica? Apa de put, adica apa netratata.
Sau sa nu manance peste de apa dulce?
Cand apar interesele economiei de piata se rupe echilibrul omului cu mediul.
Am dat o cautare po gugal ieri si am gasit asiguratori care asigura  stupi in caz  de otraviri.

Kov iulian

#32
ei fac tot ce vor fiindca , noi stam si nu reactionam in nici un fel , stam si privim a paguba , cum ne otravesc albinele , pinza de apa freatica , cum distrug iremediabil solul (un sol sanatos si salbatic , colcaie de microorganisme, gindaci si rame care proceseaza materiile vegetale si le transforma in humus (stratul acesta negru de la suprafata ) insecticidele , ingrasamintele chimice , plantele modificate genetic strica echilibrul natural , ucid viata din sol (cum dunatori nu se apropie de plantele modificate genetic , nici organismele benefice din sol nu cred ca vor procesa aceste plante , se vor feri de ele .Auzi de diversi oameni care mor , si intrebi ce a avut ala , ti se raspunde cancer , dar celalalt , nustiu ce la ficat , altu ca a avut nustiu ce la rinichi iar cei care se inbolnavesc sunt din ce in ce mai tineri, in final noi vom fi ucisi chiar si fermieri si copii lor , copii copiilor lor , iar smecheri aia care produc prostiile astea o vor duce bine mersi in palatele lor de clestar consumand doar hrana bio si altele

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: andrei_calinescu din Mai 13, 2011, 01:03:07 PM
Am dat o cautare po gugal ieri si am gasit asiguratori care asigura  stupi in caz  de otraviri.
andrei , da si telefon si ai sa vezi ca asigurarile sunt declarative
am vb la tiriac si au zis ca au renuntat la acel tip,
am vb la asirom si nu au asa ceva in portofoliul lor,
am vb la omniasig si nu mai fac de vreo 4-5 ani asigurari de stupi
deci?
cine face asigurari?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Kov iulian

pai cred ca nimeni , e prea riscant pt ei , nu isi scot bani , ei fac asigurari pt  alunecari de teren la cimpie , pt cutremure acolo unde acestea nu exista , si tot asa . Daca isi fac 100 asigurari iar la 50 le mor albine , iar bani care ii incaseaza trebuie sa ii dea inapoi ce afacere au facut ? asta e si un semn al stari apiculturi in tara noastra , societatile de asigurare au vazut ca apicultura e praf , mor albine ca urmare a loci . a varoozei , a neosemozei , a tratari cu insecticide , a CCD-ului,deci prea putin incaseaza si prea mult trebuie sa dea inapoi ,cred

valter

Anul asta dupa ce eram ''in genunchi'' cu familiile m-au piscat si pe mine de culegatoare(partial) cu o supradoza de Biscaia.
Gravitatea otraviri nu a fost atat de importanta, cat agresivitatea albinei stropite in lanul de rapita, care revenind in familii mi-au omorat vreo zece matci.

Sunt prea multi mocofani care fac agricultura pe campie. Uneori nu am somn noaptea si ma gandesc cum sa vand cat mai curand afacerea.

Da...o demonstratie de forta la Bucuresti nu ar strica pe tema stropirilor...treaba e...cu cine?
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

prisecarul

Citat din: valter din Mai 20, 2011, 05:58:45 PM

Da...o demonstratie de forta la Bucuresti nu ar strica pe tema stropirilor...treaba e...cu cine?

sunt destui care vor participa!
doar organizarea lipseste!
trebuie ca cineva sa se ocupe de avizele necesare si sunt convins ca vor fi prezenti multi apicultori!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

Kov iulian

#37
Citat din: valter din Mai 20, 2011, 05:58:45 PM


Da...o demonstratie de forta la Bucuresti nu ar strica pe tema stropirilor...treaba e...cu cine?
Eu vin in orice zi , las totul deoparte , si vin la orice ora , si mai gasesc citiva care chiar daca nu au de a face cu apicultura ii iau cu mine sa faca atmosfera . M-am gindit la o faza , noi  am putea sa mai atragem spre noi si diverse asociati ecologiste .Eu cam sunt cu toata inima spre ecologism , fac parte de curind si dintr-un partid ecologist  si promovez apicultura catre ei , Iar intersul nostru financiar nu se bate cap in cap  cu ecologia , deci ce ne-ar impiedica sa facem unele aliante cu diverse formatiuni politice ,sau asociati ecologiste , cu conditia sa ne sprijineasca.noi suntem de vina ca o ducem rau , avind in vedere ca avem un rol asa important in agricultura si ecosistemul terestru cu albinutele noastre , "noi am putea taia si spinzura" am putea sa ne impunem , am putea sa scoatem din afaceri pe oricine ni se opune , si ne face rau .Ii punem o intredictie de asta ,de a nu mai merge nici un apicultor pe terenurile lui 2-3 ani . si l-am rezolvat pe tip .Si nu e nevoie sa facem asa la prea multi alegem unu singur care a facut prostii si il dam de exemplu celorlalti .Sa vedeti cum se cumintesc baieti . La mine in zona , i-am cam cumintit , prea si-o luasera in cap , mereu faceau prostii , mereu murea albina , si nimeni nu a reusit nimic sa le faca iar dinsi incepusera sa creada ca pot face orice .

valter

Cu sigurasnta in ceia ce voi spune in continuare sunt prostii...dar pe care mi le asum.
Asocierea in esenta este o ''cacaranie'' cu titlu pompos... care pune niste milogi smecheri(conducatorii) in fruntea unor ignoranti care au chef de munca.
Ori, doar asociatiile(aca, caca, maca) poate impune un punct de vedere care poate fi luat in seama de MAPDR, directia fitosanitara.Noi, ca niste vitei la taiat, putem manifesta trei saptamani,14...totul este de pomana in tara ''conducatorilor''.

In situatia in care totul, dar chiar absolut totul este scapat de sub control, in sectorul zootehnie ramura apicultura...ce Doamne iartama sa m-ai organizam si sa m-ai existe si un rezultat.

fiecare face ce vrea, cand vrea, cum vrea, fara sa tina cont de lege, cutuma, bun simt, ratiune...am chef sa bat un presedinte de asociatie...cred ca primul care-mi iese in cale e dragos 2006...tinte bine ''coane''.

Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

Kov iulian

Citat din: valter din Mai 20, 2011, 08:31:58 PM


fiecare face ce vrea, cand vrea, cum vrea, fara sa tina cont de lege, cutuma, bun simt, ratiune...am chef sa bat un presedinte de asociatie...cred ca primul care-mi iese in cale e dragos 2006...tinte bine ''coane''.
Pe Domnul Dragos lasati-l mai la urma , intii treceti pe la ACA sucursala Slobozia  :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D


pharaonu75

Citat din: valter din Mai 20, 2011, 08:31:58 PM
...am chef sa bat un presedinte de asociatie...cred ca primul care-mi iese in cale e dragos 2006...tinte bine ''coane''.
Va trebui sa stai la rand! Tu ai spus asta doar in gluma, insa altii l-ar cafti pe bune!
Daca ar ajunge sa cunoasca OMUL si nu USERUL, nu ar mai gandi asa! Parerea mea! :wink2:

Si, in plus, parca Dragos nu era presedinte! Sau ma insel? :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

   Valter e pregatit sa ma loveasca cu niste fleici de carne la gratar si sa ma bombardeze cu o sarja de mici  :) Si ca bataia sa decurga bine eu vin cu un vin alb , rece si sec !!!!!!   =))

orbanstefan64

hai ca vin martor la bataie .ma primiti?

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube