experimentatii sa vorbeasca

Creat de Florin-braileanul (FlorinI), Noiembrie 02, 2010, 08:13:11 PM

« precedentul - următorul »

Florin_Dan

Reginele nu mai oua la acest moment. Pana cand va reincepe ponta vor consuma miere si va avea loc pentru depunere.
Referitor la rame dupa diafragma, si eu las distanta intre ramele descapacite puse la lins, dar nu pun mai mult de doua odata. Iarna dupa diafragma nu  las  rame tocmai sa nu risc mutarea cuibului dupa diafragma.

viorel_v2000

Citat din: romikele din Noiembrie 02, 2010, 10:30:12 PM
Mutarea cuibului (faza patita si de mine cu 3 ani in urma) se face doar daca ramele dupa diafragma sunt alaturate.
De atunci las rame cu miere dincolo de diafragma distantate (loc liber de min. 2 rame) si nu s-a mai intamplat asa ceva.
Toate ramele pe care le-am lasat la lins dupa diafragama erau distantate intre ele si totusi la majoritatea familiilor albinele s-au separat.
Concluzia mea: Nu se lasa rame dupa diafragma, chiar distantate.
Am spus mai sus cand las totusi, prima rama este invelita in ziar (are si avantaje : protectie termica, absoarbe eventuala umezeala...)

bucovineanu

Citat din: FlorinI din Noiembrie 02, 2010, 10:46:09 PM
revin cu intrebarea la care nimeni nu da rapuns


e bine daca bag o rama linsa de dupa diafragma in cuib?
Raspunsul la intrebare e categoric NU. O rama goala in mijlocul cuibului se comporta ca o diafragma. La formarea ghemului albinele se vor grupa pe cat posibil intr-o parte sau alta de acea rama. In timpul iernii fiind in ghem ele se deplaseaza numai pe verticala, deci nu trec de pe un inteval pe altul. Daca avem situatia descrisa de mine mai inainte ele vor consuma hrana din ramele pe care s-au grupat si neputand trece peste rama goala vor muri de foame cu cateva rame pline la cativa centimetri. La fel  se intampla daca atunci cand formam cuibul pentru iernare ramane in cuib vreo rama noua care nu a fost ouata niciodata. Chiar daca hranim albinele dupa aceea, albinele nu vor depozita hrana pe acea rama si astfel iar avem diafragma in cuib.
Atunci cand formam cuibul pentru iernare e bine sa strangem cat mai mult cuibul dupa care sa completam rezervele de mancare si albinele isi vor organiza hrana cum stiu ele mai bine, dupa care nu mai avem ce cauta in stupi.
Vremea fiind calda, albinele iesind la zbor, nu e bine sa lasam rame  in afara stupilor deoarece si acum se poate declansa furtisag. Pe toata durata iernarii cu cat vor fi deranjate mai putin, cu atat vor trece mai usor iarna.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: romikele din Noiembrie 03, 2010, 07:25:03 PM
Citat din: viorel_v2000 din Noiembrie 03, 2010, 01:48:04 PM
Toate ramele pe care le-am lasat la lins dupa diafragama erau distantate intre ele si totusi la majoritatea familiilor albinele s-au separat.
Concluzia mea: Nu se lasa rame dupa diafragma, chiar distantate.
Am spus mai sus cand las totusi, prima rama este invelita in ziar (are si avantaje : protectie termica, absoarbe eventuala umezeala...)
Stupii sunt cumva in pat rece? La aceasta situatie e posibil sa apara separatia albinelor.
Eu am avut pana in acest an toti stupii in pat cald si cu 2 rame lasate dupa diafragma nu am observat nici macar tendinta de separare.
Acum am trecut si pe un lot de stupi in pat rece cu fund din plasa, voi putea face observatii mai in detaliu...

foarte interesant
chestia asta nu am observat-o
eu am si in pat rece si in pat cald si sa stii ca ai dreptate
albinele dupa diafragma erau doar in stupii in pat rece
ciudat
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

  Nu este ciudat , este fiziologic !
La stupul in pat cald este mai bine pentru albine in fata unde este cald deci albinele este improbabil sa stea dupa diafragma unde este mai frig.
La stupul in pat rece nu este exclus sa avem cuibul in partea mai putin incalzita de soare iar albinele migreaza foarte usor cativa cm. dupa diafragma unde este mai cald . depinde cum organizezi cuibul : dreapta / stanga si in ce parte pica razele soarelui.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 03, 2010, 07:58:10 PM
... La fel  se intampla daca atunci cand formam cuibul pentru iernare ramane in cuib vreo rama noua care nu a fost ouata niciodata. Chiar daca hranim albinele dupa aceea, albinele nu vor depozita hrana pe acea rama si astfel iar avem diafragma in cuib.
Atunci cand formam cuibul pentru iernare e bine sa strangem cat mai mult cuibul dupa care sa completam rezervele de mancare si albinele isi vor organiza hrana cum stiu ele mai bine, dupa care nu mai avem ce cauta in stupi.
Vremea fiind calda, albinele iesind la zbor, nu e bine sa lasam rame  in afara stupilor deoarece si acum se poate declansa furtisag. Pe toata durata iernarii cu cat vor fi deranjate mai putin, cu atat vor trece mai usor iarna.

fratilor, m-am convins
o intrebare pe forum si raspunsurile avizate la ea, face cat o carte citita

eu nu am tinut deloc cont ca in cuib in mijloc sa fie pozitionate ramele mai vechi (negre), avand acum in mijloc chiar si rame cladite anul acesta
duminica o sa am de treaba,... fac rocada

referitor la ramele lasate afara si furtisag, sa stii ca duminica trecuta am scos 2-3 rame ce aveau cca 6-7 cm2 la 5-6 m in fata stupilor si albinutele le-au lins fara nici un fel "de scandal"

pozele sunt ... inainte si... dupa, la un interval de 1 ora
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

bucovineanu

 Albinele prefera sa ierneze pe rame in  care a fost crescuta cel putin o generatie de puiet. Eliminarea ramelor "albe" trebuia facuta inainte de hranire.Daca acum ramele noi care se afla in cuib au miere suficienta pot fi  lasate acolo, eventual mai spre marginea cuibului.