mini nucleu imperechere matci din plastic

Creat de brianoo_bz, Ianuarie 10, 2013, 03:49:26 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

#75
Citat din: bismark din Martie 22, 2013, 02:26:58 PM
     Nu inteleg de ce faceti atita caz cu micronucleele aste chiar ca niste cutii de poantofi.Ce faceti cind matca are diarie de puiet si nu mai au loc in cutiuta milei ii puneti dop?
...

La nucleele turcesti prezentate de mine (cele din polistiren expandat) se poate pune cat, sau ramele din micronucleu se introduc intr-o rama normala, de 3/4 sau 1/1 si se baga in familii/roi!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cornelioandanciu

 
Citat din: cristi ciuc din Ianuarie 10, 2013, 10:03:40 PM
La fel vă întreb şi eu.
În altă ordine de idei, FELICITĂRI DRAGOŞ, pentru materialul documentar deosebit prezentat.
:thanks:
Va salut.

istodorescu vasile

stiti cumva ce dimensiuni au microramele din nucleele turcesti ca din poza nu imi dau seama dar par interesante cu precizarea ca polistirenul extrudat este mai indicat in locul celui expandat

pharaonu75

Micro-ramele din nucleele de polistiren turcesti se introduc in numar de 4 intr-o rama de 3/4 sau 1/1, in functie de ce fel de rama are fiecare!

In felul acesta, un nucleu de imperechere devine o rama de puiet cu albina acoperitoare, care se poate unifica, la nevoie, cu un roi/familie!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

#79
Ceva asemanator produce Orban Stefan, dar este din lemn si pe jumatati de rama 1/2 redus.
Procedura de lucru este identica, se adauga caturi pe care matca le umple cu oua, dupa care caturile se separa si se formeaza noi nuclee.




     
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

istodorescu vasile

multumesc pentru raspuns sint interesante

RazvanTi

bai te hotarasti o data au ba?
mai ieri ereai cu turcaletii si acu te-ai dat cu orban
ia si tie un cartonas. NA:


misto ideea cu cat de inmultire numar nuclei.
dar valabila cand faci de la 100 de matci in sus si STRICT pentru vanzare...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

pharaonu75

Astfel de nuclee, facute de Orban Stefan, am deja!
Le-am prezentat aici pentru a se vedea ca ideea cu catul peste nucleu exista si la noi!

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele


bismark

     Asa da, sa le prinzi intr-o rama normala.Micronuclee din astea mici am vazut la fiimea cind lucra in Austria dar le facea pentru export paravion in toata lumea.Pentru ei aveau cu rama normala pe 2-3 rame.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

orbanstefan64

#85
Citat din: pharaonu75 din Martie 25, 2013, 08:20:50 AM
Astfel de nuclee, facute de Orban Stefan, am deja!
Le-am prezentat aici pentru a se vedea ca ideea cu catul peste nucleu exista si la noi!
de atunci am trecut pe trei  si patru caturi in limita timpului o sa vin cu poze si o prezentare dar o sa trec pe topicul meu pt ca aici e vb de alt tip de nuclee.
:hi: :hi: :hi:

orbanstefan64

iata si pozele

RazvanTi

misto dar in ideea construirii din polistiren de 20mm
intr-o zi croiesti vre-o 20 de stupisori a 3 caturi LEJER  :D
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

clabescu.marius

Citat din: pop alin daniel din Martie 07, 2013, 07:01:23 PM
:bzz: :bzz: ieri mi-au sosit 10 mini nuclee din plastic ca cele din filmul lui dragos , ABIA ASTEPT SA LE VAD LA LUCRU sunt sigur ca voi avea succes cu ele  :bzz: :bzz:
Salut Daniel,vroiam sa te intreb daca ai folosit nucleele repective si cum ai procedat la popularea lor deorece am si eu 5 asemenea nuclee si as vrea sa stiu pasii pe care ii faci pentru a evita depopularea lor.

cristi ciuc

Citat din: pharaonu75 din Februarie 20, 2013, 10:37:50 PM
Maine merg in Kaufland sa caut ghivece! :D

Daca ii fac aerisire in fund si ii mai trag 1-2 si in capac, nu cred ca va fi problema cu caldura. In plus, le tin in curte, la umbra!
Și eu mâine merg la Harplast, care este la o aruncătură de băț și voi achiziționa ghivece.
Îți trimit gratuit 10 ghivece, dacă expui schema gândită de tine referitoare la acest tip de nucleu adaptat.... asta dacă nu ai în vedere drepturi de autor. :razz: :razz: Dau și o :beer: Ciuc...
Te salut și mult  %%- %%- %%-