A,B.C.....APICOL din 1967 de Hristea si Padurean

Creat de CRISTI M, Noiembrie 03, 2009, 03:45:13 PM

« precedentul - următorul »

CRISTI M

A.B.C. ... APICOL in 2 volume scris de CONST. L. HTISTEA    si    L.S. PADUREAN
Iata ce se scriia in 1967 despre veninul de albine :
O albina in ziua a 15-a are maximum de venin , adica 0,15 mg . S-a calculat ca in decursul vietii o albina poate produce pina la 20mg venin
Veninul are urmatoarele caracteristici : greutate specifica 1,131 ; este incolor; dens ; si se solidifica dupa 20 minute in contact cu aerul, pierzandu-si prin evapararea apei si a uleiurilor volatile 70% din greutatea lui .

Recoltarea veninului :

Cercetatorii de la Universitatea Birmingham au inovat un dispozitiv practic pentru colectarea veninului fara uciderea albinelor . El consta in folosirea unei foi de caucic sintetic acoperita cu o hartie umeda strabatuta de fire metalice , incarcate cu un curent electric slab .Un grup de albine asezat pe acest aparat produce o anumita cantitate de venin imediat ce apare curentul electric . Singurul efect pe care il are acest tratament asupra albinelor este ca le produce foame , asa ca imediat ce sunt hranite cu miere , ele revin la starea normala perfecta .
 
.................................
..................................
Aparatele noi cu plutex si stica au fost descoperite de cercetatorii Marx Roger si W . Benton Allen .
..........
Dupa 3-6 ore de la recoltare veninul uscat este luat cu o lama de ras . Un gram de venin uscat este produs de 30 000 - 50 000 albine .

milu56

Dar cu aparatura actuala mor albinele,sau daca nu mar mai sunt bune de exploatare?

CRISTI M

Asta se stia prin 1967
Cercetatorii de la Universitatea Birmingham au inovat un dispozitiv practic pentru colectarea veninului fara uciderea albinelor . El consta in folosirea unei foi de caucic sintetic acoperita cu o hartie umeda strabatuta de fire metalice , incarcate cu un curent electric slab .Un grup de albine asezat pe acest aparat produce o anumita cantitate de venin imediat ce apare curentul electric . Singurul efect pe care il are acest tratament asupra albinelor este ca le produce foame , asa ca imediat ce sunt hranite cu miere , ele revin la starea normala perfecta .

dannu


D006

De aceasta carte este vorba ?

CRISTI M


CRISTI M


CRISTI M


CRISTI M


D006

Eu am si supracoperta  :zzz:

CRISTI M

Multe lucruri interesante gasim in aceste carti .Le-am citit de cateva ori pana acum . :hi:

D006

Eu azi am procurat aceasta carte si raman impresionat de calitatea acestui material de acum 43 de ani. Plus ca in carte am gasit si un manuscris cu retete naturale de tratare a locii.

CRISTI M


D006


dannu

Domnule dragos2006 sa stiti ca sunt interesat de aceasta carte, adica de aceste carti spuneti cum dam la pace si poate aveti si STUPARITU  NOU de CONST. L. HRISTEA