cuie sau holsuruburi

Creat de brianoo_bz, Octombrie 25, 2011, 10:18:28 AM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

Citat din: orbanstefan64 din Ianuarie 24, 2012, 08:05:48 PM
O distanta de 1mm la lungimea de 1m e foarte mult.


ce piese de avioane fabrici????????   :mad: :mad: :mad:
ai dreptate am zis si eu la raspunsul 137 din pagina anterioara dar totusi...... unii vor pefectiunea intruchipata

totusi ar trebui sa ai un reglaj al masei e imposibil la asa o scula care se preteaza catdecat.
por la treaba si sal folosesti cu placere .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Dani V.

Citat din: marius_vfp din Ianuarie 24, 2012, 11:00:45 PM
Citat din: orbanstefan64 din Ianuarie 24, 2012, 08:05:48 PM
O distanta de 1mm la lungimea de 1m e foarte mult.


ce piese de avioane fabrici????????   :mad: :mad: :mad:
ai dreptate am zis si eu la raspunsul 137 din pagina anterioara dar totusi...... unii vor pefectiunea intruchipata

totusi ar trebui sa ai un reglaj al masei e imposibil la asa o scula care se preteaza catdecat.
por la treaba si sal folosesti cu placere .
NU faci piese de avioane da faci un lucru bun.
Dar vorba la roman e las ca e bine si asa.
IN ritmul asta unde ajungem? Un om care isi zice tamplar si merge pe principiul las ca e bine si asa ala nu e tamplar.
Poti sa il numesti cioplitor in lemn. Pacat ca multi o ramas cu mentalitatea asta comunista.
Parerea mea  :D

marius_vfp

dani fara suparare, da la 1000 de mm el are o eroare de doar 1mm este un tamplar  profesionist , daca tu poti sa ai eroarea asta asa de mica ......... in cosmos ve fi primul. :lol:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Dani V.

Citat din: marius_vfp din Ianuarie 25, 2012, 03:14:51 PM
dani fara suparare, da la 1000 de mm el are o eroare de doar 1mm este un tamplar  profesionist , daca tu poti sa ai eroarea asta asa de mica ......... in cosmos ve fi primul. :lol:
Fara suparare dar el zicea "muchia indreptata pe abricht nu iese dreapta ci prezinta o curbura cu adincimea de aprox. 1mm poate chiar mai mare".
Deci daca ai o curbura de 1mm sau chiar mai mare si vrei sa faci panou din scandura aia, 1mm e mult daca sunt mai multe scanduri pe care pe urma trebuie sa le presezi sa scoti acea curbura din fiecare.
Deci nu trebuie zis ca la 1000mm are o eroare de un mm. Ci mai bine zis la grosimea scadurei are o curbura de 1mm.
Daca avea o scandura de 2m cat de mare era curbura.
Daca foloseste scandura de stejar de 2m si vrea sa isi faca un panou? Cat trebuie presat ca sa dispara curbura aia?
Deci da 1mm la 1 m e mult. Un abricht trebuie sa scoata scandura dreapta.  ^:)^

marius_vfp

dani , fara suparare, corect,
un abric bun scoate lucru bun cu meserias bun , ca si ciorba de gaina cu morcov tanar :nudie: in rest zapada  MULTAAAAAAAAAAA .......
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

4unix

Buna,
Revin cu imagini , dar inainte de toate vreau sa lamuresc ca vina a fost a "manuitorului" nicidecum a abrichtului. Multumita voua am reusit sa ajung la rezultatul pe care mi-l doream si inca o data va multumesc tututror. Acum imaginile cu rezultatele obtinute, multumitoare pentru mine, voi atasa doua imagini cu doua scanduri alaturate inainte sa le bag in presa si una cu ce am in lucru.  :hi: :hi: :hi:

4unix

E corp 1/1, am folosit aracet la imbinari, dar daca spuneti ca e mai bine in patru puncte asa voi face la urmatoarele, sunt la inceput si fara experienta e greu sa-ti dai seama ce e bine si ce nu, ma straduiesc si nu capitulez, acum vreo 2 ani pe vremea asta aveam casa plina de monturi pentru peste rapitor pe care abia steptam sa le pun la treaba, de cand cu gazele astea, ursuleti imi place mie sa le spun, mi s-au schimbat cu mult obiceiurile  :rotfl: , dar ma simt mai implinit  :roll:.

Multumesc pentru sfaturi, poate reusesc sa va salut la Braila la targ.  :hi: :hi:

4unix

Ursuletii la miere :razz:

Dani V.

Citat din: marius_vfp din Ianuarie 25, 2012, 07:09:21 PM
dani , fara suparare, corect,
un abric bun scoate lucru bun cu meserias bun , ca si ciorba de gaina cu morcov tanar :nudie: in rest zapada  MULTAAAAAAAAAAA .......
Corect
Daca era automat nu mai trebuia nici un mester  =))
Bine ca nu sunt toate automate ca asa mai invata si omu meserie  :hippo:

Alutus

#159
Citat din: marius_vfp din Ianuarie 25, 2012, 03:14:51 PM
dani fara suparare, da la 1000 de mm el are o eroare de doar 1mm este un tamplar  profesionist , daca tu poti sa ai eroarea asta asa de mica ......... in cosmos ve fi primul. :lol:
Am stat o zi intreaga in atelierul lui Dani V. Am masurat in toate directiile, toate unghiurile, am dat cu ciocanul in imbinari (atunci cand au fost vizibile)  si s-a rupt lemnul ,iar nu imbinarea. Erste super klasse! In cosmos nu-l vad , dar este sigur la Formula 1. Jos palaria!.  Ascultati la el ca este Profesor (dar este scump la vorba). Voi pune o poza cu un corp facut atunci pe loc.
Sa nu uiti Darie!

marius_vfp

salut baieti , sa nu ma intelegeti gresit eu nu sunt contra perfectiunii, dar nici so duci la extrema , daca faci o imbinare simpla si ai 1mm intre scanduri e clar ca pe acolo va bate vantul si nu e bine , dar e bine de stiu ca si daca ai sub 5mm albina va propoliza iar daca e mai mare de 6 da cu ceara , eu merg deocamdata pe alte principii , cum ar fi grosimea suficienta , o protejare vopsire a cutiilor, de calitate , si altele , o zi buna va doresc .
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Fane

Salutare baieti,  sunt f bune ideile tuturor ref la cuie sau holsuruburi mai depinde si de grosimea scandurii ,eu de ex folosesc scandura de 3 cm grosime si e doar finisata cu peria de smilgher nu pierd mare lucru  si din acest motiv am folosit negrese de 6 am avut cativa si cu ,cuie dar m-am lecuit .

adi-m

Eu folosesc asa ceva pentru a fi sigur ca nu crapa,este o munca in plus dar merita  :wink:

adi-m

Si rezultatul......................... :)  ,folosesc holsuruburi de 5#6cm

Fane

si eu tot holsuruburi de 5 sau 6 sunt f bune (negrese)