cuie sau holsuruburi

Creat de brianoo_bz, Octombrie 25, 2011, 10:18:28 AM

« precedentul - următorul »

miere dulce

asa este domnule tassevasi cum spuneti dvs nici ca se putea explica mai bine

marius_vfp

are dreptate vasi trebuie facute multe reglaje dupa mai multe probe ,
totusi un sfat al meu ,si sper sa fie bun , masa a-2a cea pe unde iese materialul sa fie la inaltimea cutitelor de la tambur ,acea masa trebuie sa sta totdeauna fixa nu se umbla la ea, o reglezi sa fie in acelasi plan cu cutitele ,apoi reglezi in functie de adancimea de taiere,dupa preferinta,  prima masa pe unde intra materialul dar nu mai mult de 2mm , atentie mare la alinierea celor 2 mese sa fie paralele dar si in plane paralele ,planeitatea cred ca e foarte importanta.
asteptam si poze .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

4unix

Rezumand, trebuie sa ma asigur ca cele doua mese se afla in plane paralele, nu ?

miere dulce


4unix

Am prins logica lucrurilor, maine revin si cu poze. Ce bine este sa te bucuri de un sprijin atat de prompt si la subiect, inca o data multumiri. :hi:

adi-m

Probabil la acest tip de abriht ai posibilitatea de a regla adancimea de lucru, de la 0 la 2 mm. Daca da atunci adu masa de lucru cea unde intri cu materialul la aceeasi inaltime cu masa unde iese materialul,iar cu un drepar cu muchie dreapta verifici ca cele doua mese sa fie la aceeasi inaltime pe toata suprafata de lucru. Dupa cele spuse de tine am inteles ca exista o diferenta de 1 mm.Mai mult ca sigur masa de lucru cea unde intri cu materialul este aplecata ori inspre cutite ori isnpre partea opusa neavand aceeasi planeitate cu masa de la iesire.Aceasta masa trebuie reglata. Spor la treaba :hi:

adriann

ca sa nu te mai chinui cu surubelnita electrica cu limitare la forta de strangere  exista dispozitive folosite de rigipsari pt. limitarea adancimii de intrare a surubului. In acest dispozitiv (un port bit magnetic) se poate pune orice bit. Infiletarea surubului se face la marele fix, singurul dezavantaj ....se uzeaza mai repede bitul. Se monteaza in orice mandrina/bormasina
NU am incercat cu el pe lemn dar la rigips e excelent , nu infiletezi prea mult sau prea putin cate o negresa. Toate sunt la cca 0,5-1mm de fata.
costa cativa lei....5-10.

balasbebe

Daca ar fi timp, la fiecare cui batut daca s-ar gaurii nu ar mai crapa scandura. La fel se procedeaza si la suruburi. A-ti vazut ca la o bucata de tabla sau chiar la parbriz, daca apare o fisura, se face o gaura, sau se frezeaza fisura, se stpeaza. dar cel care face lucru la repezeala nu mai are si timpul necesar. Eu am cumparat lazi de la o fabrica de stupi si erau mai intai gaurite si fixate cu holzsuruburi.
Cand am facut si rame de tei prima data le-am gaurit  si pe urma am batut cuiele.

4unix

Citat din: adi-m din Ianuarie 23, 2012, 11:36:12 PM
Probabil la acest tip de abriht ai posibilitatea de a regla adancimea de lucru, de la 0 la 2 mm. Daca da atunci adu masa de lucru cea unde intri cu materialul la aceeasi inaltime cu masa unde iese materialul,iar cu un drepar cu muchie dreapta verifici ca cele doua mese sa fie la aceeasi inaltime pe toata suprafata de lucru. Dupa cele spuse de tine am inteles ca exista o diferenta de 1 mm.Mai mult ca sigur masa de lucru cea unde intri cu materialul este aplecata ori inspre cutite ori isnpre partea opusa neavand aceeasi planeitate cu masa de la iesire.Aceasta masa trebuie reglata. Spor la treaba :hi:

Am fost de dimineata si am verificat cele spuse de voi, intr-adevar am gasit o diferenta intre cele doua mese, cea de lucru era inclinata. Urmeaza sa fac alinierea celor doua asa cum imi descrieti, cred ca reglajul se face din cele patru suruburi din lateralele mesei. Atasez si o poza in care indic 2 astfel de suruburi, mai sunt doua dispuse identic pe partea cealalta.

Inca o data multumiri celor care au raspuns.
Numai bine. :hi: :thanks:

Dani V.

O distanta de 1mm la lungimea de 1m e foarte mult.
Fa reglajul sa fie paralele mesele. Daca tot asa iese umblii la reglajul la masa de iesire.
De acolo cu cateva reglaje mai fine o sa se regleze.

4unix

Voi incerca in seara asta, ma sa anunt ce-am obtinut.

orbanstefan64

#146
O distanta de 1mm la lungimea de 1m e foarte mult.


ce piese de avioane fabrici????????  :mad: :mad: :mad:   

4unix

Buna, dupa ce am surubarit toata seara va transmit ce am reusit:
-masa mobila nu permite reglaje, este ghidata pe niste bucsi care culiseaza in niste degajari facute in sasiul abrichtului;
-am testat mai multe puncte de aplicare a presiunii pe piesa de prelucrat si in cele din urma au aparut si rezultatele bune, acolo era buba;
-am tras concluzia ca orcine poate sa-si cumpere un abricht, dar asta nu-l face si tamplar -cazul meu.

Va multumesc pentru sfaturi. :hi:

tassevasi

  Ai vazut ca te-ai descurcat , poate a fost de la inceput dereglat
   Reglajele le fac reglorii ,dar la tine a fost mai simplu . :P
Numai bine  si spor la treaba .

4unix