De ce muncim ?

Creat de dragos2006, August 14, 2010, 08:38:56 PM

« precedentul - următorul »

dorindafi

Citat din: gheco din August 17, 2010, 08:47:08 PM
Era o vorba:
"Cine-i harnic si munceste
Are tot ce vrea.
Cine-i lenes si chiuleste
Are tot asa."
A fost, dar incepe sa nu se mai gaseasca.
shi mai era una:
ce potzi face astazi lasa pe maine pt. ca , poate maine nu mai trebuie facut :rotfl:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

marian sima

Pe timpul lui Ceausescu un tigan marunt de statura este luat de pe strada si dus pe santier,tiganul invatase un slogan si il striga toata ziua "SUS MUNCA,SUS MUNCA"seful de santier ii zice tiganului .
-Este de apreciat cea ce zici dar nu inteleg ca de fapt tu nu prea muncesti.La care tiganul ii raspunde
-Pai vezi asta este si ideia sus munca ,ca tiganul sa nu ajunga la ia.

bucovineanu

Eu stiam cam asa: "Ce poti face astazi nu lasa pe maine, ci pe poimaine, caci atunci nu mai trebuie, sau s-a uitat ca trebuie facut."

marian sima

Proverbul e asa:Ce poti face astazi lasa pe miine sau pe poimiine poate se uita si nu mai faci.

cornelioandanciu

Va salut.

johnysibiu

Nu vreau sa ma dau destept dar am citit undeva ca sintagma "munca l-a creat pe om" lansata de prietenul nostru Karl Marx ar fi in mod stiintific falsa. O sa radeti, sau din contra, o sa fiti ultragiati cand o sa aflati ca "lenea l-a creat pe om". Cercetatorii sustin ca omul sofisticat din ziua de astazi a aparut ca urmare a nenumaratelor inventii facute cu scopul... de a nu mai munci (asa mult).

Acum lasand la o parte scornelile cercetatorilor orientati de o doctrina sau de alta, eu sunt de parere ca omul toata viata s-a straduit sa evite munca, daca nu a putut inventa ceva sa o evite atunci s-a gandit cum sa-i puna pe altii sa munceasca in locul lui. Astfel au aparut "oamenii" care considera ca "lumea" trebuie sa munceasca.  Din pacate aceasta filozofie ne intoxica pe toate canalele media.

zgl

frumos....mi ati dat tema de gandit...
de ce muncesc?
uneori pentru bani....in cele mai multe cazuri din placere.....
la iubitele mele....din placere....din placerea de a sta in preajma lor...din placerea de a asculat zumzetul uniform al stupilor...din placerea de a fi in natura.....din placerea de a admira frumusetea acestei tari....
bzzzzzzzzzzz.....vezi ca a venit inca o factura...bzzzzzzzzzzzz....trezit la realitate.....dupa atata placere adusa aproape la extaz ....ma duc sa castig ceva leutzi.....ca dupa aceea sa mi satisfac placerea....
viata e o munca continua.....  :bzz:
albina plateste....

Ozzy

Citat din: johnysibiu din Februarie 17, 2012, 10:00:27 AM

Acum lasand la o parte scornelile cercetatorilor orientati de o doctrina sau de alta, eu sunt de parere ca omul toata viata s-a straduit sa evite munca, daca nu a putut inventa ceva sa o evite atunci s-a gandit cum sa-i puna pe altii sa munceasca in locul lui. Astfel au aparut "oamenii" care considera ca "lumea" trebuie sa munceasca. 

Era sclavagista nu a apus nici un moment . Doar ca locul biciului ca metoda de "convingere" a fost luat de " maria sa banul ".

johnysibiu

Cred ca intrebarea din titlu comporta niste nuantari: de ce muncim pentru albine sau  de ce muncim prin alt camp al muncii.

Sunt convins ca cei mai multi dintre noi practica albinaritul ca hobby si daca iese ceva peste...Doamne multam'!

O foarte mica parte dintre cei de pe forum traiesc numai de pe urma albinelor si, nu cred ca au o viata usoara. Munca la greu, in sezon, nopti nedormite, departare de casa uneori cu lunile, riscuri, cheltuieli, mancare cum da D-zeu etc. Si la urma , cand tragi linia, ai putine emotii - vezi situatia de acum doi ani!
Poate ca sunt indreptatiti sa injure : de ce munciti ma hobbistilor? daca tot aveti ce manca?

stefan1

  In Biblie scrie:"Dulce este somnul lucratorului, fie ca a mancat mult, fie ca a mancat putin; dar pe cel bogat nu-l lasa imbuibarea sa doarma."
  E una din rasplatile muncii.
  Uitati-va la oamenii care se pensioneaza. Daca nu isi gasesc iute o ocupatie sa le dovedeasca lor insisi utilitatea, intra in declin. De acolo vorba ca "Porcii astia baga ceva in pensie!".
  Gandurile negre si depresiile sunt mult mai dese la cei care nu muncesc decat la cei ocupati de dimineata pana noaptea.
  Tot Marx a spus ca "Libertatea este necesitate inteleasa." Multora le e foarte greu sa inteleaga asta. Adica unele lucruri trebuiesc facute, deci nu mai trebuie permanent sa comentam. Ardeleanul are o vorba:"Daca trabe (trebuieste) - cu placere".
  Din pacate ultimul secol a determinat schimbari foarte mari in comportamentul oamenilor. Daca inaint se lucra mult mai molcom dar pe durata mare, 14-16 ore pe zi, acum se lucreaza intr-un ritm mult mai alert, uneori infernal si toata viata este o goana continua. Stuparii sunt niste privilegiati, ca ei isi pot regla ritmul cum le convine si cum le permite capacitatile fiecaruia.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

johnysibiu

Stupari nu se pot grabi pentru ca albinele nu puteau fi grabite.In ultimul timp goana dupa profit a facut ca oameni sa faca presiuni asupra ceasului albinelor.La momentul actual doar cateva lucruri mai sunt sigure:durata metamorfozei lor si unele instincte.Nu peste mult timp ceasul lor biologic va fi dereglat.Poate ca vom avea atunci mai multi bani....si poate ne va ajuta la ceva.

ion patrut

"ce trebui sa faci astazi lasa pe maine poate se gaseste cineva sa faca treaba in locul tau!"sau"muncim pentru a trai nu traim pentru a munci" ca intrdevar munca l-a creat pe om dar nici lenea nu a omorat pe nimeni :yes:

morozan simion

prin anii 80" studenții de la constructii aveau de desfășurat o perioada de practica pe canalele ce se construiau in RSR . Undeva la umbra unui stejar la care-ti trebuiau doi oameni sa-l cuprinda era o plancartă pe care scria ,, MUNCA LA CREAT PE OM DAR NICI DE LENE NU A MURIT NIMENI" iar 12 studenti dormeau de se scutura ghinda din el .
Concluzia o trtageti dumneavoastra
Eu muncesc de 25 de ani pentru a-mi castiga existenta, nu-mi place sa șomez, as mai avea 5 ani pana sa ies anticipat la pensie, daca nu se vor mai modifica legile și am ales sa ma apuc de apicultura dar stiti de ce? Nu pentru a munci ci pentru a avea grija de cine va care sunt convins ca va (vor) avea brijă de mine.

KTA-APIDORNA - Ski

Munca ne scapa de trei mari rele: de urat, de fapte rele si de nevoie.Cam asta-i si daca mai pui si un pic de pasiune in ceea ce faci,merge treaba ca pe roate,cu toate ca se spune sa nu prea pui suflet, nu ai cum ca nu suntem roboti....Odihneste-te ca sa muncesti si munceste ca sa te odihnesti.
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete. :hi: ^:)^Pace! %%- :bzz: :bzz: :bzz:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

orbanstefan64

bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) :bravo: :bravo: :bravo: