Nucleul Batrinului

Creat de Bătrânul, Ianuarie 15, 2011, 05:37:12 PM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

 :hi: Hranirorul tot asa

Bătrânul

compartimentarea cu cite o singura scindura pe o parte

dedu

Pune-ti aici un link cu metoda aceea a dumnoavoastra sa citesc pentru ca nu gasesc unde ati scris.
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

pharaonu75

Metoda este descrisa la mesajul #5, pe prima pagina a acestui topic!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dedu

Am citit dar tot am niste nelamuriri:
1-matca sigur se oua pe toate ramele acelea ca sa le despart sa iau de pe fiecare o matca?
2-daca iau matcile si nu se oua atunci nu se depopuleaza familia si nu mai are cine avea grija de botci?
3-dupa ce le despart ele iasa toate pe un urdinis ori fiecare parte are urdinisul propriu?
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!

Bătrânul

#35
poate iti va explica cineva cu mai multa experienta. :bzz: Dar hai totusi.... Dupa popularea nucleului pui cite o botca matura  (asta se intelege ca pui la locul potrivit in modul potrivit) si este dus in pivnita pentru trei zile timp in care albinele se linistesc , eclozioneaza regina din botca... 2) exista si aceasta posibilitate. 3) fiecare are urdinis propriu. La urmatoarele botci nu mai trebuiesc duse in pivnita .... Daca vreti mai repede ramele pot fii lipite cu faguri claditi gata ouate decupate din rame mai vechi din stupi selectionati.  :yes:

pedro

ANDREI

daca urmaresti imaginile vei gasi ceva apropiat de ce vrei tu :hi:

http://www.youtube.com/watch?v=wUIW8M6EGXY

Citat din: andrei_calinescu din Ianuarie 18, 2011, 06:48:40 PM
Sincer eu l-as prefera asa cu uluc, deoarece ca podisor vreau sa pun folie peste ficare compartiment, folie fixata cu capse sau agrafe pe o parte a segmentului. In felul asta operatiile sunt mai facile. Plus ca la cantitatea de albine din nucleu, cred ca e mai bine sa aiba papica "sub nas". Podisorul ar putea sa fie numai o bucata de OSB care sa fixeze mai bine folia, sa nu existe riscul sa treaca albine dintr-un compartiment in altul.
Inca o data urdinisele se inchid cu balama si furaibar?
Multumesc.
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre!

Bătrânul

Doamne fereste sa fac ca profesorul. NU CUMVA SA PUNETI VATA MINERALA IN STUPI !!!! Eu gindesc popularea cu totul altfel , mai ales pe faguri necladite. In primul film baga sirop in ziua mare  la populare ASTA INSEAMNA MACEL !!! In al doilea film baga fara papica pe o rama.... :rotfl:  Scoaterea albinelori face bine , de acolo gresit. De fapt si acolo a gresit profund lasind rama cu matca in afara stupului pe pamint  :nod:  Nu am asistent de filmari , de scris scriu greu , .... La expozitii insa am sa vin cu toate deschiderea cu explicatii. Prima la CIMPINA . Ni sa promis un loc cald in acest scop si sint ferm comvins ca se tin de cuvint dupa cat ii cunosc.  :hi:

pedro

Mosule :rotfl:

eu ma refeream doar la constructia nucleului de imperechere pe rame 1/2

despre tehnologie nu-mi dau cu parerea pentru ca nu stiu(el zice....ca este profesor)

:hi:



In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre!

Alexei

Vad ca Batranul a inceput sa faca si nuclee inalte. Dar pentru cei care au cumparat din alea mici...

Modificarea nucleului de la "batranu"

scfpfa

Citat din: Bătrânul din Ianuarie 17, 2011, 11:33:44 AM
Ca atare cele mai bune regine sint cele din roiuri si cele din botcile naturale si selectate !!!  :wink2: 

Aici exista o ????!?!?!?!De fapt nu se pupa singtama,.."naturale si selectate",..va rog respectos sa aprofundati,explicati,detaliatii,....e.t.c.Cu respect,nu inteleg spilul.Cineva greseste,oare cine?Cartea?Selectia naturala?Regine bune din roiuri???Oare?Sper ca nu daunez forumului,sper?!?!?Pun aceste intrebari ,considerand ca cei ce vor sa fie "invatacei" sa nu greseasca,sa faca diferente elementare.P.S. sunt client al dumneavoastra pe partea de inventar,este altceva,nu?,dar aici este vb de altceva.Sa-mi traiti. :hi:Un Newbie.
albine

bismark

     Nu am sa inteleg in ruptul capului de ce umblati cu chistoace cind este mult mai simplu cu nuclee de 1-3 rame normale pe care toamna le poti folosi direct in familiile care stau prost din punct de vedere al matcii sau in primavara la disparitia unor matci care au zduhnit pe timpul iernii din diferite motive.Eu asa procedez si pina acum e fb , iar din acest an voi folosi nucleele din poliester care sint mai bune pe timpul iernii cit si atunci cind prinzi un roi deoarece sint usoare si le poti atasa oriunde.Ce te faci cu o matca priolifica care intra in toamna cu mult puiet in ramutele alea? asa daca era pe rama normala o atasai foarte usor unei familiii care nu ti-a dat satisfactie pe timpul verii. :sad:Cu resapect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

jenica67

    Problema este din punct de vedere economic si mai ales cand cresti matci, pentru vandut. Dar si pentru tine, daca vrei sa cresti un nr mare de matci, ca sa le schimbi la mai multi stupi, iese prea scump costul matcii. Pentru ca tu daca cresti 50 de matci si folosesti 3 rame de bucata, folosesti 150 de rame, adica echivallentul a 10 stupi tari, care pot face productie de miere marfa.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

bismark

    Pentru cresterea matcilor de vinzare ai fb rama crescatoare de matci.Daca vinzi roiul cu tot cu 3 rame nu stresezi nici matca si cel care il cumpara nu are de facut nimic decit sa-l alimenteze cu alte rame pentru dezvoltare. Daca vrei sa vinzi un asatfel de nucleu giundestete cita munca si pentru cel care vinde si pentru cel care cumpara ca doar nu-i dai numai matca in cutie de chibrituri dupa ce a umplut cu puiet micronucleul. :razz: :razz:Ai stresat si matca si albina care a ramas in micronucleu care se vede fara matca intra in formula de bezmeticire cind e foarte greu sa a educi.Am avut asemenea experiente.Asa ca vine omul sa cumpere o matca ii dai de la crescatorie iar imperechiata gata in cutia lui urmind sa folosesti nucleul pentru alta imperechere. Daca ai un numar suficient de nuclee cu rama normala poti sa jonglezi cu ele cum vrei.Poti folosi si aceste micronuclee cu o rama normala care se pliaza in 3 ramute dar sa-ti faci de fiecare data astfel de rame e o munca de sisif.Fiecare face cum crede dar putem pierde si albina si matci care se vor stresa.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

victorgoanta

pe rama mica sant matci de vanzare.
Pentru productie pe rama mare care se integreaza
ulterior in mijlocul familiei care are matca
necorespunzatoare.In felul acesta putem vedea
si cu ce matca intram in iarna,dupa cum a pontat in nucleu.
Nu toate matcile fecundate sant bune.Procentul este
cam de 70%.
victor :bzz: