suporti stupi

Creat de MOTANUL, Februarie 05, 2015, 12:42:16 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Am de gand sa fac niste suporti care sa ii pot folosi si in pastoral si pe vatra.

Din ce am vazut pe forum in pastoral stupii stau inghesuiti unul in altul (din motive evidente care tin de proprietar care incerca sa optimizeze folosirea spatiului). Fie pe camion; fie pe rulota.

Altfel stau treburile pe vatra. De obicei aici am vazut ca se prefera rasfirarea stupilor. (tot asa urmarind mai multe stupine diferite).

Care ar fi contraindicatiile lipirii stupilor pe vatra??

As vrea sa ma documentez inainte sa ma apuc de suporti. Ma avantajeaza sa fac mai putini si stupii sa fie apropiati si la iernare. asta se traduce in lipirea stupilor si in pastoral si pe vatra.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

jenica67

   Eu ii am pe vatra unul langa altul, pe doua randuri si nu am nici o problema.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Eugen B

Poti face multe lucruri. Poti face suport pentru pastoral, si cand vi din pastoral sa ii pui cum vrei pe vatra, nu este obligat sa ii lasi pe suport. Suportul trebuie sa il faci si in fuctie de ce masina vrei sa iti cumperi si de ce fel de carnet ai.
Nu cred ca sunt contraindicatii la stupi lipiti, pe vatra am lipiti si nelipiti si e totul bine, dar iarna cred ca ar fi un avantaj sa fie lipiti.

teoalbina

In ceea ce ma priveste, eu am ajuns la concluzia ca cei mai buni suporti sunt la purtator. Mai precis fiecare cutie de stup sa aibe suporti rabatabili sau detasabili ca in variantele expuse in pozele de mai jos, pe care le-am gasit pe net. Cei rabatabili pot fi folositi si pe post de manere. Inca nu stiu care ar fi varianta cea mai ieftina.

MOTANUL

#4
Asta am vrut sa stiu - daca exista vreo contraindicatie.

Iarna si eu gândesc la fel (decat sa bata rece pe toate partile - mai bine ai 2 laturi "calde" si ii tii lipiti).

Treaba cu carnetul e nasoala ca am doar B; Dar nu cred sa fie vreo problema sa imi iau carnet.
Anul asta nu prea am chef de pastoral. Pentru la anul vreau sa iau remorca.

Eu ma gândeam la o banca de 3 sau 4 (adica sa nu devina prea grea sa poata fi mutata usor).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

G. Iulian

Eu îi ţin lipiţi ca în poză, primăvara scot polistirenul dintre stupi doar.

MOTANUL

Dl Gheorghevici;

Lasand un pic suportii la o parte.
Imi puteti explica ce este cu caturile de 1/2 sub cuibul de 1/1? Am vazut la mai multi apicultori si nu inteleg de ce sunt pusi asa (este colector de polen - sau ce este acolo??).
Mai ales ca in alti stupi catul de 1/2 este deasupra.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

G. Iulian

Eu am la stupi fund cu plasă AV, pun din trei motive, doar pe timp de iarnă, catul de 1/2 sub cuib de 1/1:
1. Nu am spaţiu de depozitat caturile.
2. Astfel nu am treabă cu găselniţa - caturile sunt pline cu rame 1/2
3. Vânul iarna nu bate niciodată direct în cuib.
Am învăţat şi eu de la alţii şi sunt foarte mulţumit. În primăvară când se umple cuibul de 1/1 fac rocada - asta se întâmplă de regulă în aprilie înainte de rapiţă,  :hi:  :hi:  :hi:

G. Iulian

La cei cu catul deasupra am câte două roiuri despărţite de o diafragmă totală în ele şi nu puteam pune catul dedesubt.  :hi:  :hi:

MOTANUL

Bina ca am intrebat ca nu imi place sa presupun. Dovada cea mai clara este ca daca o luam pe presupuneri greseam.

Am vazut multe stupine cu aceasta organizare - chiar si pe pavilioane. Acolo nu am primit un raspuns
Posibila explicatie: sa nu mai traverseze cuibul culegatoarele pana la cat); E mult mai usor sa gaeasca catul sub cuib sa puna mierea acolo (cum ar veni chiar la intrare). Si cuibul sa stea ferit deasupra.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Eugen B

Motane daca te apuci de pastoral trebuie sa te si ti de pastoral. Nu se merita sa investesti bani si sa mergi doar 1-2 ani. Problema nu este cum iernezi pe vatra, e simpu, poti da jos stupii de pe suport si ii incarci primavara cand pleci. Ceva de genu fac si eu. Conteaza cati stupi vrei sa deplasezi in pastoral, si in fuctie de asta te poti gandi ce suport sau suporti sa iti faci.

MOTANUL

Eu am gandit asa; Nevoie de suporti am oricum. Ca altfel se urca soparle, soarici si altele si iti ataca familia.

Pe suporti sunt mai feriti. Suportii ganditi de mine se preteaza la orice remorca cu podea dreapta fara modificari.

Din ce am vazut minimul e de 6 (asa ca fac multiplu de 3). 6x4 ar fi 24 de stupi.
La vatra ma ajuta ca nu vor putea fi furati (doar sa poata ridica 6 stupi + confectia metalica deodata).
Si pot sa pun si 9 legati (6 am gandit eu ca este suficient pt. descurajare) Mai ales ca trebuie sa sara si gardul cu ei  :D

Fac azi o schita sa fie mai clar ce am gandit.



70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Ceva de genul asta vreau; Inaltimea va fi aia pe care o hotaresc eu (pana in 2 m)

Pe vatra evident vor sta pe un singur nivel - si cadrul de sus va actiona ca un mega capac antifurt;

In remorca pot sta pe 2 niveluri;

In lateral ma pot dezvolta ca la lego-ul nepotelului: fara numar :)
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

stefan1

Citat din: MOTANUL din Februarie 06, 2015, 11:04:01 AM
Bina ca am intrebat ca nu imi place sa presupun. Dovada cea mai clara este ca daca o luam pe presupuneri greseam.

Am vazut multe stupine cu aceasta organizare - chiar si pe pavilioane. Acolo nu am primit un raspuns
Posibila explicatie: sa nu mai traverseze cuibul culegatoarele pana la cat); E mult mai usor sa gaeasca catul sub cuib sa puna mierea acolo (cum ar veni chiar la intrare). Si cuibul sa stea ferit deasupra.

  Nu ala e scopu caturilui de sub cuib. Niciodata albinele nu vor pune mierea sub puiet, decat eventual provizoriu. Totdeauna rezervele sunt puse deasupra cuibilui, iar la orizontali si pe fagurii laterali, dar incepand tot de sus. Ratiunea acestei dispuneri este ca pe iarna rezervele de miere sa fie cat de cat incalzite de caldura degajata de ghem, ca sa poata fi folosita mai usor pentru nevoile ghemului. Daca ar folosi mierea de pe laterale sau de sub ghem, intai ar trebui sa o incalzeasca mai intai cu consum suplimentar si cu uzura .
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)