TOPITOR SOLAR material izolatie

Creat de bogdan moldovean, Martie 28, 2014, 10:56:29 PM

« precedentul - următorul »

bogdan moldovean

ziua buna .M am pus sa mi fac un topitor solar partea de tamplarie am reusit o s o fac dar am ajuns la un impas e vb despre izolarea interioara a lazii.Adevarul ca nu prea I am lasat tolerante stanga dreapta pt a incapea o tava de tabla si as vrea sa l izolez pe interior cu polistiren extrudat de 10mm(1cm) da 1 cm oare este sufficient?nu il va deteriora in timp caldura polistirenul extrudat de 10mm in interior?am cautat dar nu ma gasit de 10mm In loc ce material sa pun pt a izola .Mentionez ca limita ar fi de 10mm pe pereti pt a aincapea o tava si a nu mi ridica tava prea sus ca sa nu mi se inchida capacul  Multumesc

viorel_v2000

Polistiren in nici un caz. Il "mananca" soarele in mai putin de o saptamana
Vata minerala ar fi o solutie

SPYKAL

Citat din: viorel_v2000 din Martie 28, 2014, 11:28:41 PM
Polistiren in nici un caz. Il "mananca" soarele in mai putin de o saptamana
Vata minerala ar fi o solutie
Merge foarte bine si polistirenul extrudat dar facuta izolatia pe afara si acoperit cu tabla iar la interior facut jgeabul din tabla si vopsit negru. Foarte mult conteaza la izolatie si din ce fel de sticla este geamul capacului. Stima si respect!!!

bogdan moldovean

ce sa inteleg?ma intereseaza daca polistirenul de 10mm extrudat va rezista

crisian-nicolae

folosesta 2 bucati eztrudat de 5 mm ce se foloseste la parchet,sunt placi de 1m/0,5m.

SPYKAL

Citat din: bogdan moldovean din Martie 29, 2014, 07:15:25 PM
ce sa inteleg?ma intereseaza daca polistirenul de 10mm extrudat va rezista
Daca este pus pe exterior rezista foarte bine.

bogdan moldovean

vorbesc numai de interior ca exteriorul il execut repede........pe interior ma intereseaza .....vata minerala rezista oare nu elimina miros neplacut de la caldura ?

stefanescu

Topitorul meu solar are pe interior sub tabla polistiren de .... cat am avut atunci. Functioneaza tot anul apicol. Polistirenul rezista fara probleme.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

senseiad

am si eu un topitor solar pe interior l-am captusit cu poliester dar am pus peste polyester un placaj ,cum e cel pentru diafragme, altfel il topeste soarele