Strung multifunctional

Creat de uve, Ianuarie 09, 2013, 09:42:43 PM

« precedentul - următorul »

uve

Cu mai bine de 20 de ani in urma am construit un banal strung de lemn.Cu timpul i-am tot adaptat cate un dispozitiv suplimentar. Pe langa strunjire ,se pot face adaptari foarte simple astfel incat el sa devina , la nevoie , si  circular , freza , masina de taiat cu disc abraziv , polizor , masina de ascutit panze(care au dinti vidia) cu piatra diamantata. Mai are dispozitiv de strunjit bile , dispozitiv de rotofrezare (pe un strung mai mare ).In poze va fi un strung care are la partea de antrenare bucsa elastica . Se poate adapta si universal .Pentru cei interesati pot oferi detalii tehnice suplimentare . Sunt convins ca multi vor descoperi mai bine lemnul construindu-si un asemenea strung si ,pe deasupra , vor aduce multe imbunatatiri.Urmeaza maine sa gasesc masa reglabila in inaltime pentru circular ,gaurit si frezare cu freza deget .Strungul din imagini are 8 viteze dar se poate face si cu 12 viteze , de la 800 la 5500 de rotatii pe minut .Discurile de debitat se prind de axul strunjit de lemn cu holzsuruburi 4x 30 iar panza de circular cu flanse si piulita . Pentru freza se face o piulita cu filet interior si bolt filetat in functie de dimensiunea frezei folosite .
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

uve

In ultima poza este un ax folosit pe un strung mai mare la rotofrezare butoni mobilier ,piese marunte s.a .Antrenarea se facea cu con morse 4 iar in partea dreapta (la papusa mobila ) avea pas fin si 3 contrapiulite pentru siguranta .
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

marius_vfp

buna seara domnule uve , felicitari pentru reusita , am mai citit unele postari ale dumneavoastra si simt ca cunoasteti multe treburi interesante ,
asi fi curios cu ce ascutiti si cum panzele cu pastile vidia.

va multumesc
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

uve

Buna !
Pentru ascutit panze cu pastile vidia se foloseste un disc de aluminiu cu un strat de pulbere diamantata .In poza 010 se vede asa ceva sau
http://www.practicmagazin.ro/DISC+DIAMANTAT+PENTRU+ASCUTIT+PANZE+CIRCULARE+PLACATE-58334.html
Eu am o masina simpla de ascutit Bernardo.In lipsa acesteia se pot ascuti foarte bine pe strung, la o turatie de 3000-3500 rot /min.Panza de ascutit se pune pe suportul pe care se sprijina dalta(la strunjire) .Suportul se departeaza la 2 cm de disc .Nu se apasa pe disc granulatia fiind foarte fina . Astfel se pot ascuti si freze placate cu vidia sau otel rapid .Se ascute numai partea din fata a dintelui .Nu se atinge pe laterale sau exterior .
Cu piatra diamantata se pot ascuti si scule din otel rapid :burghie ,cutite , dalti .Unde este mai mult de luat se eboseaza mai intai cu un disc abraziv(disc tirolit) grosime 6 mm si apoi se finiseaza numai muchia de taiere .
Un amanunt :panzele de circular , placate sau neplacate se curata inainte de ascutire.Exista solutii speciale de curatat dar merge si cu apa :se inmoaie ,se lasa putin si se curata cu un burete mai aspru de bucatarie . Poate ca este buna si o recomandare privind curatarea panzelor abrazive(smirghel) de la slaif : in timpul functionarii se atinge de banda o "sticla " de suc .Plasticul se topeste,se lipeste de particulele de lemn si le extrage . Dar nu inainte de a se innegri .
Spor la treaba !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

sorinma

frezele sunt din mai multe materile(partea activa).
dintre cele placate cu otel rapid OR sau cele cu carbura metalica CMS,care sunt mai indicate pt stupi?sunt si dezavantaje daca folosesti cele cu CMS la esenta moale in afara de pretul putin mai mare?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

uve

Frezele pot fi in intregime din otel rapid sau pot avea numai placute din otel rapid sau vidia(nu discutam de placutele amovibile ).Am observat ca la rasinoase merge mai bine otelul rapid ,in general . Dar daca frezarea se face in esente tari sau perpendicular pe fibra lemnului de rasinoase sunt mai indicate placutele vidia .De exemplu daca se frezeaza MDF cu freza de imbinat in dinti (cu vidia)este perfect . Acelasi lucru la esente tari (perpendicular pe fibra sau de-a lungul fibrei) .Daca in schimb se face frezare in dinti de-a lungul fibrei la rasinoase parca se umfla scandura:se poate lipi perfect doar in presa hidraulica. Pentru lucrari de anvergura totusi se recomanda placutele vidia, amovibile sau nu , si viteze mari .
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

sorinma

multumesc,
frezare facanduse si in lungul fibrei si perpendicular pe fibra, doar rasinoase si fara imbinare in dinti,  freza cu cms ar fi mai indicata
am inteles bine ?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

uve

Da, ati inteles bine !Spor la lucru si atentie la ...degete !Pentru astea nu sunt piese de schimb !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

sorinma

mersi,
cu siguranta la degete nu mai conteaza din ce freza..... :sad:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

cristian bh

Citat din: sorinma din Ianuarie 10, 2013, 10:46:10 PM
multumesc,
frezare facanduse si in lungul fibrei si perpendicular pe fibra, doar rasinoase si fara imbinare in dinti,  freza cu cms ar fi mai indicata
am inteles bine ?
mersi pt treaba cu stupul  cat despre freze important e turatia adecvata si bine ascutite iar ascutirea e o specialitate separata si recomand sa fie facuta profesional , jud brasov e cel mai tare dupa parerea mea  in scule, freze , ascutire, la mine vine masina din bv ia ce am de ascutit si mi le aduce   :hi: 

sorinma

motivul pentru care am intrebat este ca vreau sa-mi fac 2-3 freze in codlea si mai vroiam niste pareri sa fac ceva de care sa ma folosesc
multumesc si eu pt raspuns
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Marius-ursulakhe

Domnule uve ma scuzati ca va intreb dar in folosirea acelui strung multifunctional la adaptarea panzei pt folosirea pe post de circular sa la adaptarea pt folosirea frezei nu sunt anumite riscuri sau ingreunari in timpul lucrului sau o incomodarea de a lucra 
Intreb pt ca una este cand debitezi o sandura sau un dulap la un circular cu masa care este destinat pt asa ceva sau si o freza (oberfrase manuala) montata pe o masa

uve

Intr-adevar domnule Ursulakhe ,prezentarea n-a fost completa.In primele poze am prezentat modul cum se ataseaza diferite scule : panza circular, freza , dispozitiv pentru strunjit discuri mari(pe care se poate lipi smirghel si avem disc de slefuit )etc .Pentru ca sa putem lucra cu panza de circular sau burghiul sau freza se inlatura suportul pentru dalta si papusa mobila . Pe cadrul strungului se prinde o masa foarte simpla , reglabila pe inaltime .Sursa de inspiratie a fost matematica (Paralele intre paralele) si ...cricul de Dacie .Exista o tija filetata care modifica diagonala paralelogramului.Dupa reglare , pentru siguranta , se strang piulietele M16 .Pentru frezare si gaurire blatul trebuie sa fie sub axul sculei iar la circular deasupra acestuia (se vede numai o parte din panza dupa montare, ca la orice circular). Masa cu blatul se monteaza de-a lungul axei de rotatie sau perpendicular pe acesta , in functie de necesitati.Daca vrem sa avem si masa mobila , mai punem un blat .Intre cele doua blaturi se monteaza doua glisiere cu bile (li se mai spune glisiere sertar cu extractie totala) care pot avea o cursa maxima de 700 mm . Partea asta n-o mai folosesc de foarte multi ani dar cred ca pentru cineva ca nu-si face probleme de productivitate este utila (se preteaza la rame ) .Am ajutat pe cineva sa costruiasca un asemenea strung pentru ca avea nevoie mai mult de o ...moara .Axul morii avea in stinga piulita cu filet interior pentru antrenare si in dreapta gaura de centrare (pentru varful rotativ) .
Va multumesc ca m-ati "ascultat" si va doresc succes !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

sandupop

O adevarata opera home made =D>. ..ma bucur si sunt mandru ca te-am cunoscut :yes:!
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

delorin I

Vindeti copii dupa acest dispozitiv?