Metode de evaluare a reginelor

Creat de ciucur, Ianuarie 08, 2016, 07:59:47 PM

« precedentul - următorul »

ciucur

Dragi colegi,

Am citit cate ceva despre cresterea reginelor, am incercat cutia Nicot sau transvazarea. Am facut si cursul pentru a invata cat mai multe despre cresterea reginelor.
Am insa dificultati in alegerea reginei ce va fi multiplicata. Sigur ca fiecare are 'familiile preferate' si notarile din carnetul stupinei. Probabil in cele mai multe situatii cantitatea de miere marfa obtinuta de la familii cantareste cel mai mult in luarea deciziei.
Vreau sa discutam insa despre o procedura, un model ce poate fi aplicat pentru evaluarea cat mai corecta a unei regine/familii. Aveti asa ceva, ati vazut undeva?
In toate cartile sunt enumerate criteriile de selectie insa nu am gasit niciunde o metoda prin care aceste criterii sunt transformate intr-un punctaj, iar regina/familia cu cel mai mare punctaj sa fie cea aleasa. Sunt sigur ca multi dintre noi astia mai incepatori sau hobby-isti ratam sansa de a multiplica regine bune datorita faptului ca nu evaluam corect si obiectiv calitatea tuturor reginelor din stupina.

Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bucovineanu

Repet ce am mai spus: consider ca cel mai bun criteriu de selectie a reginelor de reproductie este productia de miere. In fiecare an aleg cateva regine recordiste din stupina de la care voi creste urmase in sezonul urmator. 

ciucur

Nimic nu se pierde, totul se transforma.


bucovineanu

  Caracterele mentionate acolo sunt urmatoarele:
   a) puritatea rasei (conform indicilor morfometrici ai exteriorului şi particularităţilor biologice);
    b) producţia de miere;
    c) puterea familiei;
    d) rezistenţa la iernare;
    e) viabilitatea puietului;
    f) rezistenţa la boli.
O familie care e recordista la productia de miere e in acelasi timp o familie puternica, o familie sanatoasa, puietul va fi viabil altfel nu ar putea fi puternica si fiind puternica va ierna in conditii foarte bune.  :smile: