Metoda OTS si metoda CELL PUNCH

Creat de oroles, Noiembrie 25, 2015, 09:43:09 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: Eduard Rotaru din Noiembrie 26, 2015, 07:49:21 PM
Nu am stat sa urmaresc cu atentie fimul...
Legat de prosop - manipularea se face pe fagure infasurat in prosop ceea ce e perfect insa nu am vazut acelasi lucru si pe celulele deja taiate si montate pe rama (despre acel timp vorbim...timpul petrecut de celule din momentul taierii pana in momentul introducerii leatului/ramei in starter)
Legat de celulele cu ou - atunci de ce geaca mea sa ma chinui ca un prost sa tai celule si sa le frec ca pe lampa lui aladin cand pot sa fac direct transvazare de oua ...foarte usor se poate face cu o scobitoare usor umezita...
Ouale rezista foarte bine la temperaturi exterioare de 15-18-22 grade si pana la 3 zile, evident in conditii de umiditate intre 20 si 100 h.r . Cel mai putin rezista ouale tinere care au varsta de mai putin de 1 zi jumate (rezistenta exterioara undeva la maxim 1 zi cu sanse minime de eclozare).
Eu sunt de acord cu tine desi iti spun ca mie nu mi s-a parut atat de usor sa ridic un ou dintr-o celula. Cele tinere mi se par ca ar fi lipite. Eu unul poate nu as da cu piciorul la o astfel de metoda si nu as trage concluzii apriori.
Am promis sa le experimentez la anul si asa voi face. Nu am zis ca renunt la transvazare. E totusi cea mai buna metoda de a scoate matci in afara de cea cu regine recuperate din botci de roire care presupune munca cea mai putina. Va marturisesc ca la transvazare mi-au iesit cateva matci bunisoare dar nu la fel de frumoase ca cele din botci de roire. 
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eduard Rotaru

Citat din: oroles din Noiembrie 26, 2015, 08:26:01 PM
Citat din: Eduard Rotaru din Noiembrie 26, 2015, 07:49:21 PM
Nu am stat sa urmaresc cu atentie fimul...
Legat de prosop - manipularea se face pe fagure infasurat in prosop ceea ce e perfect insa nu am vazut acelasi lucru si pe celulele deja taiate si montate pe rama (despre acel timp vorbim...timpul petrecut de celule din momentul taierii pana in momentul introducerii leatului/ramei in starter)
Legat de celulele cu ou - atunci de ce geaca mea sa ma chinui ca un prost sa tai celule si sa le frec ca pe lampa lui aladin cand pot sa fac direct transvazare de oua ...foarte usor se poate face cu o scobitoare usor umezita...
Ouale rezista foarte bine la temperaturi exterioare de 15-18-22 grade si pana la 3 zile, evident in conditii de umiditate intre 20 si 100 h.r . Cel mai putin rezista ouale tinere care au varsta de mai putin de 1 zi jumate (rezistenta exterioara undeva la maxim 1 zi cu sanse minime de eclozare).
Eu sunt de acord cu tine desi iti spun ca mie nu mi s-a parut atat de usor sa ridic un ou dintr-o celula. Cele tinere mi se par ca ar fi lipite. Eu unul poate nu as da cu piciorul la o astfel de metoda si nu as trage concluzii apriori.
Am promis sa le experimentez la anul si asa voi face. Nu am zis ca renunt la transvazare. E totusi cea mai buna metoda de a scoate matci in afara de cea cu regine recuperate din botci de roire care presupune munca cea mai putina. Va marturisesc ca la transvazare mi-au iesit cateva matci bunisoare dar nu la fel de frumoase ca cele din botci de roire.

Pentru matci de calitate evalueaza cantitatea de doica din starter si varsta larvelor....varsta optima a larvelor la momentul trasvazarii este de 1 zi si jumatate...totusi conform studiilor se pot obtine regine bune si din larve de pana la 3 zile.
Ouale de varsta mai mica de 1 zi si jumate de obicei nu prea sunt acceptate ci doar cele de peste aceasta varsta.


oroles

Eduard, atunci cand ai asa de multe variabile (temperatura, umiditate, varsta larvei, priceperea apicultorului, cantitatea de doica, cantitatea de albina, etc.) iti dai seama ca devine aproape imposibil sa le poti controla pe toate. De aceea o rata de 60% este considerata un "real succes" in transvazare.

Transvazarea presupune experienta pe care sigur nu o acumulezi in 2 ani. Stiu ca poate o sa ajung sa am mana mai buna. Stiu ca imi voi perfectiona tehnica dar cred ca asta se va face intr-un timp destul de lung.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eduard Rotaru

Citat din: oroles din Noiembrie 26, 2015, 09:25:30 PM
Eduard, atunci cand ai asa de multe variabile (temperatura, umiditate, varsta larvei, priceperea apicultorului, cantitatea de doica, cantitatea de albina, etc.) iti dai seama ca devine aproape imposibil sa le poti controla pe toate. De aceea o rata de 60% este considerata un "real succes" in transvazare.

Transvazarea presupune experienta pe care sigur nu o acumulezi in 2 ani. Stiu ca poate o sa ajung sa am mana mai buna. Stiu ca imi voi perfectiona tehnica dar cred ca asta se va face intr-un timp destul de lung.

Practice, practice and practice cum zice engelzul....garantez ca dupa 100 de larve transvazate o sa prinzi fler.
Spor!

Kiwi Bee

Oroles, metoda cu rama culcata a fost testata aici in NZ si merge binisor. Stuparul in cauza nu a selectat oua/larve ci doar a lasat albinele sa traga botci de unde doreau.

Tipul din video foloseste gloantze pt ca virful are diametrul celulei si la el in comert sint de cumparat. Evident ca pt "noi" trebuie ceva alternativ(dopuri de lemn) pe care le folosesti doar citeva minute.

Cristel

Citat din: oroles din Noiembrie 26, 2015, 08:26:01 PM

Va marturisesc ca la transvazare mi-au iesit cateva matci bunisoare dar nu la fel de frumoase ca cele din botci de roire.
Este evident ca discutam de 2 situatii in care e posibil din start sa ai diferente calitative in favorea reginelor crescute din stadiul de ou = regine provenite din botcile de roire. Cine citeste Ruttner - "Cresterea matcilor" va gasi raspuns la multe intrebari. Reginele crescute intr-un stup care roieste au din start plecarea din stadiul de ou - alimentarea abundenda intr-o familie cu excedent de populatie tanara determina modificari morfologice din stadiul de ou - pe cand in cazul transvazarii avem o larva de o varsta incerta (discutam de amatori, nu de profesionisti care sa diferentieze larve de cateva ore) ce trece prin ipoteza unei infometari temporare exact in perioada in care larva ar avea mare nevoie de laptisor cu o anumita componenta necesara "transferarii" ei din potentiala lucratoare in regina autentica. Daca in familia de crestere avem conditii mai aproape de starea unei familii care roieste, cu atat "timpul de infometare" este mai scurt iar sansa de a avea o regina cat mai aproape de starea unei regine iesita dintr-o botca de roire este mai mare. Am incercat sa vad daca albinele vor lua in crestere si ouale, daca au la dispozitie larve. Ei bine, nu, au preferat larvele.
Se poate incerca metoda Miller, si atunci plecarea se face direct din stadiul de ou, posibil sa fie si regina cat mai aproape calitativ de cele din botcile de roire, dar trebuie mare atentie la varsta larvelor, sa nu ai surpriza cu o regina care eclozioneaza mai devreme din botca si distruge toate suratele (am avut surpriza ca dintr=o larva putin mai varstnica sa am o regina mica si ucigasa a cel putin inca 5 surate intr-un interval de 30 de minute, desi nu ai zice ca e asa criminala cand o vezi delicata :P)
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

oroles

Citat din: Kiwi Bee din Noiembrie 27, 2015, 05:19:21 AM
Oroles, metoda cu rama culcata a fost testata aici in NZ si merge binisor. Stuparul in cauza nu a selectat oua/larve ci doar a lasat albinele sa traga botci de unde doreau.

Tipul din video foloseste gloantze pt ca virful are diametrul celulei si la el in comert sint de cumparat. Evident ca pt "noi" trebuie ceva alternativ(dopuri de lemn) pe care le folosesti doar citeva minute.
Banuiesc ca inainte de a obtine rama cu ouale potrivite matca a fost izolata pe rama respectiva cu o cusca. Am vazut la un moment dat o cusca pentru rama Dadant dar nu mai stiu unde am vazut-o. :D Avea un fel de gratii Hanneman si albinele puteau intra. La Viitorsanatos au ceva dar e pentru unificari. Metoda OTS este o variatiune a metodei aceasta cu rama deasupra.

@Cristel, am citit Ruttner. E drept ca nu mi-a placut deoarece era intr-o varianta electronica. Prefer cartea pe care nu am reusit sa o gasesc la un pret rezonabil. Sunt patit eu  cu larvele puse in botci de plastic. M-am trezit cu 0 matci cand trebuia sa pun bigudiul. E drept ca si eu prost nu am pus gratie (desi aveam). Ma bazasem ca nu are regina stupul si m-am trezit cu o paralitica de regina care zbura ca o albina. Cel mai probabil a iesit dintr-o botca pe care nu am vazut-o sa o distrug. Am vrut sa o omor dar mi-a scapat de sub deget (aveam manusa). S-a suit in pom. Am inchis capacul si am crezut ca nu se mai intoarce. Peste o saptamana era tot acolo. :D A doua oara nu am mai ratat. Aveam o ciuda...

Greseli facute anul acesta la cresterea matcilor:

1. Starterul nu a fost suficient de puternic. Era un starter mediu.
2. Cum a zis si Eduard, in tendinta de a alege larve cat mai tinere am pus si larve mult prea tinere (am mers pe principiul sa arate ca o banana).
3. Nu am avut timp suficient pentru a face operatiile asa cum as fi vrut (pregatirea starterului).
4. Numarul de larve transvazare a fost prea mic ca sa mi se formeze mana. La anul pun mai multe. Intentionez introducerea a doua rame intr-un starter (doua). Sper sa nu fie prea mult.
5. La capitolul doica nu stiu cum statea. Avand in vedere ca am facut transvazarile timpuriu, nu cred ca a fost optim pentru cresterea matcilor.


Am auzit de insuccesul unora / multora cu Nicotul. Multi se plang ca matca fiind stresata nu oua  in cupule sau oua doua oua intr-o celula.  Sunt sanse mari sa patesc asa ceva deoarece Nicotul meu are doar vreo 32 de pozitii.  Ma gandeam ca daca izolez matca pe toata rama (sau pe o fata), nu in cutie, nu as avea mai mult succes? Ar fi sanse ca regina sa imi gaseasca acele 32 de pozitii si sa le oua?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eduard Rotaru

99 de lei pentru CRESTEREA MATCILOR BAZELE BIOLOGICE SI INDICATII TEHNICE de Ruttner cred ca merita toti banii.

Cristel

Citat din: Eduard Rotaru din Noiembrie 27, 2015, 11:38:10 AM
99 de lei pentru CRESTEREA MATCILOR BAZELE BIOLOGICE SI INDICATII TEHNICE de Ruttner cred ca merita toti banii.
depinde ce vrei sa faci. Daca faci o statiune de cercetare si multiplicare...  :P Dar daca vrei sa cresti doar regine pentru tine, e suficient sa-ti printezi paginile cu tipul de crestere pe care il agreezi din Ruttner. Faptul ca iti explica toti pasii pe care i-a facut precum si experimentele sale cred ca nu intereseaza decat ca lectura, in rest e importanta concluzia la care a ajuns precum si faptul daca iti place sau nu respectiva metoda.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

ciucur

Citat din: oroles din Noiembrie 25, 2015, 09:43:09 PM
Am vazut ca pe topicul lui @Cristel cu sterilizarea cupulelor, colegul @ciucur vorbea despre transvazare ca despre ceva destul de greu.

Oroles, sa transvazezi nu e greu, am eu doua maini stangi. Apoi, daca mie imi trebuiesc 25 de regine intr-un an, cam ce dexteritate sa am la transvazat? Ce antrenament? Uita-te la domnul Istodorescu in filmulete, eu cred ca si daca il legi la ochi face procentaj mai mare decat mine.  :)
Gresala mea a fost ca am pierdut mult timp cautand 'zana zanelor', cea mai mica larva posibil. Alea mi s-au parut al dracului de greu de luat. Si apoi e si ce a scris Eduard Rotaru despre uscarea laptisorului si afectarea larvelor.
Daca ai ustensile bune insa, acestea fac diferenta si te ajuta mult.
Prima data, eu m-am chinuit cu o lanteta chinezeasca, a mers prost. Am luat una elvetiana, sau cum i-o zice, din inox dar parca e mai greu de ghidonat. Apoi am luat-o pe a doua chinezeasca. Asta era mai reusita si a mers treaba mult mai bine. Apoi o sursa de lumina rece, e un alt plus. Daca mai ai si ceva ce mareste chiar daca vezi foarte bine, deja lucrurile par si mai usoare.
Acuma fiecare se descurca mai bine cu anumite ustensile.

Cutia Nicot. Asa cum ai scris am avut tot felul de aventuri. Prima data nu mi-a ouat, dar nici eu nu am pregatit cutia.
A doua oara, mi-a ouat cate doua oua in celula, ca am pregatit cutia prea bine. :P
A treia oara, a ouat perfect. Am fost hapsan, am zis ca am dat lovitura si nu am asteptat sa apara larvele si am bagat ouale la crescut in starter. Au curatat frumos cupulele.
M-am linistit apoi, dupa ce am citit cartea lui Ruttner. Apoi am mai invatat cate ceva si la cursul de crestere a matcilor de la Sighisoara.
Cel mai bun rezultat calitativ l-am avut cand am bagat la crescut rama portbotci intr-un stup cu regina batrana. Mi-a crescut doar 3 botci dar reginele au fost de calitate.
Cel mai bun rezultat cantitativ, transvazare . 12 reusite din 20 cat are rama mea portbotci. Nu am fost multumit de toate reginele iesite din acea serie, 4 din ele deja le-am eliminat.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

oroles

Citat din: ciucur din Noiembrie 27, 2015, 08:45:50 PM

Prima data, eu m-am chinuit cu o lanteta chinezeasca, a mers prost. Am luat una elvetiana, sau cum i-o zice, din inox dar parca e mai greu de ghidonat. Apoi am luat-o pe a doua chinezeasca. Asta era mai reusita si a mers treaba mult mai bine. Apoi o sursa de lumina rece, e un alt plus. Daca mai ai si ceva ce mareste chiar daca vezi foarte bine, deja lucrurile par si mai usoare.
Acuma fiecare se descurca mai bine cu anumite ustensile.


Am incercat si eu cu lantetat chinezeasca. E o mare porcarie. Nu stiu cum unii reusesc sa transvazeze cu asa ceva! Am trecut apoi  la una din inox (mi-a dat-o cineva) si tot nu mi-a placut. Cea mai buna mi se pare o scobitoare careia ii fac eu varful asa cum imi place.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Un tip interesant de lanteta.

http://youtu.be/toJK3xTXqXg

Nu e cam mare larva pe care o transvazeaza acest baiat?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kiwi Bee


tinumaftei

Starterul ca starterul, dar larvele sunt prea mari. Am crezut ca face laptisor de matca la inceput, acolo merg si larve putin mai mari. Eu ma straduiesc sa le recoltez cand inca nu au inceput sa se curbeze. Dar poate este vanzator de matci! Cat despre "sarma" cu care le scoate ce sa zic, daca cu "creionul" chinezesc le mai ranesti, cu bata aia....

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani