Metoda OTS si metoda CELL PUNCH

Creat de oroles, Noiembrie 25, 2015, 09:43:09 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Salutare!
Va propun o discutie despre doua metode de crestere a reginelor. Am vazut ca pe topicul lui @Cristel cu sterilizarea cupulelor, colegul @ciucur vorbea despre transvazare ca despre ceva destul de greu. Pana acum am incercat mai multe metode de a obtine regine. Cel mai usor mi s-a parut sa scot regine dintr-un stup nou roit. Dupa ce le scot le bag in nuclee protejate in bigudiu cu o lingura de miere peste bigudiu. Mi s-a parut destul de simplu si nu a necesitat cine stie ce tehnologii. Am vazut ca altii baga nucleele la beci inainte de a le da matca. Eu scot ramele pliabile din stup cu tot cu albine si le bag in nucleu. A doua zi daca mai necesita albina mai completez si le dau direct matca. Nu am avut niciun esec asa. Problema a fost alta: Nu mi-a roit niciunul anul acesta, desi mi-as fi dorit. :D

Am mai incercat sa cresc prin metoda transvazarii: Daca anul trecut nu am scos nimic prin transvazare anul acesta am reusit o rata de succes pentru fiecare transvazare de 40%. E drept ca anul trecut am esuat deoarece o matca, cel mai probabil iesita dintr-o larva batrana neidentificata de mine (botca de salvare), mi le-a omorat pe cele transvazate de mine. Si culmea, imi iesise o rata de 50%.  Apoi am renuntat deoarece mi-au roit vreo 3 si mi-au asigurat numarul de matci necesare. In 2015 a fost mai bine ca anul trecut la capitolul transvazare, insa tot nu am obtinut rezultatele pe care le voiam. Am nevoie de mai multe matci pentru a le inlocui pe cele existente care cam incep sa imbatraneasca.

Am cutie Nicot dar nu am folosit-o niciodata. Regretatul @kamy mi-a zis sa trec direct la transvazare si l-am ascultat. Nu stiu daca e mai simplu cu Nicotul dar daca trec cu bine iarna voi incerca in 2016.

Mai am doua metode de crescut regine pe care vreau sa le incerc. Metoda OTS (ON THE SPOT) si metoda CELL PUNCH.
Cea de-a doua e mai veche si consta in decuparea cu ajutorul unui inel a larvelor si asezarea lor pe port cupule, urmata de introducerea intr-un starter. E descrisa si aici:

http://youtu.be/IGbbAsAuNOw

Metoda OTS este mai noua pentru mine. Am inteles ca inventatorul ei a trait prin anii '30. Aceasta metoda presupune introducerea reginei intr-o rama buna de ouat si protejarea cu o cusca. Cand s-au obtinut larvele de varsta potrivita se scoate rama si se indeparteaza matca si albinele. Cu ajutorul unei dalti se deformeaza o serie de cateva celule astfel incat sa se distruga doar o parte din peretii celulei, mai putin larva. Apoi rama astfel "cosmetizata" se introduce in starter. Se spune ca albinele vor avea tendinta de a-si trage botci din acele celule stricate de stupar.

Aveti aici descrisa metoda:

http://youtu.be/y7yzWdyyXcU

Problema e ca nu am vazut nicaieri pe net o rata de succes a acestor metode sau macar un rezultat ceva. Lucrul acesta ma face sa fiu sceptic si sa  experimentez. :D


Autorul (sau mai bine zis cel care a promovat metoda) metodei OTS pare om serios:

http://youtu.be/qIYz65Vquxg

Ar mai fi metoda Miller care am aplicat-o cu succes fara voia mea acum doi ani cand am avut faguri bulgaresti care s-au prabusit. Cei care roiau construiau botci destul de multe in zona fagurilor rupti. :D


A incercat cineva pana acum metoda OTS? Asta mi se pare tare interesanta. Dar CELL PUNCH?

PS: Am vazut ca si Dave Cushman le face reclama destul de mult.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Am vazut ca ai 31 de ani. Corect? Daca da iti spun ca metodele astea sunt pentru pensionari care au vedere mai slaba sau le tremura sever mana. Transvazarea este mult mai simpla! Poti folosi eventual o lupa cu camp vizual mai mare. Dupa prima transvazare vei vedea ca este floare la ureche mutarea in sine a unei larve dintr-un loc in altul. Asta nu reprezinta mai mult din 5-10% din secretele cresterii matcilor!

oroles

Citat din: tinumaftei din Noiembrie 25, 2015, 10:16:44 PM
Am vazut ca ai 31 de ani. Corect? Daca da iti spun ca metodele astea sunt pentru pensionari care au vedere mai slaba sau le tremura sever mana. Transvazarea este mult mai simpla! Poti folosi eventual o lupa cu camp vizual mai mare. Dupa prima transvazare vei vedea ca este floare la ureche mutarea in sine a unei larve dintr-un loc in altul. Asta nu reprezinta mai mult din 5-10% din secretele cresterii matcilor!
Da, am 31 de ani insa nu am o mana asa de sigura. Oricum s-a vazut o imbunatatire in tehnica de transvazare, nu si in rata de acceptare.  :rotfl: =)) Ideea era sa cresc mai multe si mai simplu. Asa vad eu EFICIENTA.

Am ochi buni, am folosit si lupa si lampa dar tot nu ma simt ca si cum as stapani bine tehnica.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Rata de acceptare este determinata de (in ordinea importantei):
1. Puterea familiei de albine (starter), inclinarea ei spre roi (daca ai albine mai roitoare accepta mai bine, daca ai Buckfast mai prost) si timpul de la orfanizare pana la introducere ramei cu larve.
2. Conditiile de transvazare (umiditate atmosferica peste 80%), temperatura (peste 27grade)
3. Varsta larvei (larve mai mici de 5 ore accepta mai greu). Cele mai bine acceptate sunt cele de 10-12 ore.
4. Timpul de transfer. La inceput daca nu ai manualitate poti transfera serii de cate 8-10 larve pe care sa le introduci succesiv in rama cu botci. Eu asa procedez cand nu am conditii de temperatura si umiditate favorabile. Adica: la "ora de aur" introduc rama care contine suporturi pentru trei leaturi de 10 rame, doar cu larve pe speteaza de sus, apoi mai transvazez 10 larve pe o speteaza, pe care o introduc imediat ce am populat-o cu larve, in aceeasi rama, pe care o scot usor. Prima speteaza este deja in lucru. Pun speteaza la mijloc. Apoi dupa ce o pregatesc si pe a treia o introduc jos in acceasi rama. In principiu, de cand o introduci pe prima si pana la ultima sa nu treaca mai mult de 30 minute.
5. Caracteristicile ramei din care recoltezi. O rama foarte neagra iti va ingreuna munca. O rama foarte noua la fel.
6. Caracteristicile familiei starter. Chiar daca familia era dispusa initial in cutie orizontala, o mut prealabil in cutie de 10 rame, suprapopulata, cu spatiu in mijloc pentru a introduce cu usurinta rama cu botci.
7. Materialul din care sunt facute botcile artificiale. Ceara de capaceala topita /spalata de cel putin 2 ori.

Din experienta mea: la prima introducere acceptarea este in jur de 90%si dezvoltare finala de 85% la seria I, si scada cam cu 10 % la fiecare din seriile II si III.
Poate nu vei avea din prima aceste rezultate dar dupa prima incercare oricum ti se va parea usor.
Ai marele avantaj ca stii exact cand iti eclozioneaza matcile! Nu incerca metode babesti ca nu vei mai scapa de ele!!
Trebuie sa ai tot

apivasmob

Tranzvazarea este mai sigura chiar daca se pare ca cutia Nicot sau Jenter ar parea mai sigure , dar inainte de a trece la acestea cu catva timp trebuie sa ne ingrijim de materialul biologic selectat din care vom recolta (fam mama si fam tata). La acestea din urma trebuie sa ne ingrijim ca sa avem trantori maturi in perioada imperecherii matcilor.
Starterul (6R) va fi o familie puternica care va fi orfan pt 24 de ore minim ,dupa care se poate unifica cu matca. Rama port botci se pune in starter intre doua rame cu pastura (startarea ca timp 7-24 ore),iar cresterea botcilor in prezenta matcii isolate de gratie haneman max. 20 / familie .
PS fiecare poate sa faca o selectie cat de cat.
Sanatate tuturor apicultorilor

tinumaftei

Eu am incercat sistemul Nicot care mi se parea bun (Jenter este aproape la fel). Problema este ca o matca foarte buna care depune in mai iunie 2000 de oua in 24 de ore, introdusa in aceste cutii se blocheaza. Din 90-100 de celule de ponta dupa 24 de ore daca depune cateva oua si acestea cu mare interval de timp intre ele. Eu am fost nevoit atunci cand le-am folosit sa le tin vreo 3 zile ca sa oua 20-30 de oua. Rezultatul a fost ca varsta larvelor a fost diferita. Despre acceptare ce sa mai vorbim. Am incercat de 2 ori cu aceleasi rezultate. Ii plangeai de mila matcii in cusca aceea.
Eu transvazez de vreo 12 ani cu rezultate bune. Daca apare vreo sincopa aceasta nu este data de manevra de transvazare ci de alte elemete scapate de sub control: Botca "salbatica" in starter, Matca nefecundata in starter, Starter depopulat, botca desprinsa din leat care ramene pe fundul stupului si este hranita in continuare de albine si iti da peste cap toate seriile urmatoare, etc..

Kiwi Bee

#6
Dintro discutie de crestgere a matcilor mia spus cineva mai recent de ce nu ai plac metodele unde albinele asi trag botci pe rame. Si anume pozitia orizontala a celulei din carese trage botca. Eu nu iam dat importanta in trecut.
Stuparul in cauza(stupar comercial) ami spunea ca intro celula orizontala ramine mult laptisor de matca pe fundul celulei pe care larva devenita larva de matca intro botca alungita(modificata dintro celula de lucratoare) nju va avea acces la toata cantitatea de laptisor.
Intrun cupul care evident se aseaza cu larva transvazata in pozitie verticala larva de matca va avea acces in totalitate la laptisor astfel calitatea acestor matci  va fi mai buna(sau as zice eu ca procentul maticlor bune va fi mai mare daca botca sa format dintro celula sau cupul asezat in pozitia verticala).

Oroles, tot de la Little Creek Bee Ranch este un video de crescut matci cu glontz si faina(suna amuzant dar functioneaza - eu nu am incercato). Tipul aseaza rama orizontal astfel ca celulele alese de el vor fi din start in pozitie verticala. Problema este zic eu ca el sacrifica mult puiet(oua si larve) cu aceasta metoda.

http://www.youtube.com/watch?v=r4k54PcvTvg


pistol28

ulei esential de ?

Copac de ceai, am înţeles, dar care sunt celelalte două, cantităţile din toată reţeta, Mulţumesc.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

oroles

#8
Am inteles ca matcile prin metoda CELL PUNCH sunt mai mici. Am citit pe beesource.com.
@kiwi bee, ideea e buna cu gloantele. Problema e ca nu am de unde sa le iau. :) Eventual sa imi fac ceva asemanator din lemn. La fel si ca la alte filmulete, si la aceasta metoda nu se arata rezultate. Oricum, e demna de incercat si mi se pare mai usoara decat CELL PUNCH.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eduard Rotaru

La cum taie celulele nenea ala ...mai are si miscari bruste...ce sa mai zic...mult succes!
O atentie deosebit de importanta trebuie acordata manipularii larvelor!!!.... nu sa tot frecam celule, si multe operatii aiurea care presupun atat un timp indelungat cat si o mare deficienta in manipularea larvelor.
O alta mare importanta trebuie acordata timpului de manipulare cat si a umiditatii mediului inconjurator (afecteaza laptisorul existent....in cateva minute poate fi inexistent...)

Eugen B

Asa Eduard. Mai putin taiem celula cu drujba :))

oroles

@Eduard Rotaru, eu unul nu cred ca e mai afectata larva de miscarile astuia decat atunci cand transvazezi. Promit sa fac ceva experimente la vara si sa va prezint rezultatele.

@pistol 28, banuiesc ca te referi la filmul asta:

http://youtu.be/eMA_uccykdk
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eduard Rotaru

Astept rezultatele testului.

Ca idee: timpul petrecut cu operatiile de taiere/zdruncinare si apoi manipulare a celor cateva celule/larve este extrem de mare.
Este cunoscut fpatul ca laptisorul de matca se usuca extrem de repede (timpul de uscare variaza de la cateva minute pana pe la 20-30 minute in functie de climatul exterior)...ori tipul asta a stat mai mult de 5 minute intr-un climat nu tocmai propice cu acele celule si le-a tot frecat in coarne pana a reusit sa faca o amarata de bara cu botci.
Eu in tot acest timp transvazez minim 3 leaturi de cate 14 botci...

oroles

#13
Citat din: Eduard Rotaru din Noiembrie 26, 2015, 06:41:06 PM
Astept rezultatele testului.

Ca idee: timpul petrecut cu operatiile de taiere/zdruncinare si apoi manipulare a celor cateva celule/larve este extrem de mare.
Este cunoscut fpatul ca laptisorul de matca se usuca extrem de repede (timpul de uscare variaza de la cateva minute pana pe la 20-30 minute in functie de climatul exterior)...ori tipul asta a stat mai mult de 5 minute intr-un climat nu tocmai propice cu acele celule si le-a tot frecat in coarne pana a reusit sa faca o amarata de bara cu botci.
Eu in tot acest timp transvazez minim 3 leaturi de cate 14 botci...
De acord, insa la metoda CELL PUNCH am inteles dintr-un filmulet ca se vor decupa oua usor aplecate si nu larve. Cu un prosop ud spunea autorul,  timpul de bibilire a botcilor poate fi extins pana la 2-3 ore.

Uite, spune clar "eggs", adica oua. Am gresit eu mai sus in descrierea metodei spunand "larva".
http://youtu.be/bxjOMApFUJI
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eduard Rotaru

Nu am stat sa urmaresc cu atentie fimul...
Legat de prosop - manipularea se face pe fagure infasurat in prosop ceea ce e perfect insa nu am vazut acelasi lucru si pe celulele deja taiate si montate pe rama (despre acel timp vorbim...timpul petrecut de celule din momentul taierii pana in momentul introducerii leatului/ramei in starter)
Legat de celulele cu ou - atunci de ce geaca mea sa ma chinui ca un prost sa tai celule si sa le frec ca pe lampa lui aladin cand pot sa fac direct transvazare de oua ...foarte usor se poate face cu o scobitoare usor umezita...
Ouale rezista foarte bine la temperaturi exterioare de 15-18-22 grade si pana la 3 zile, evident in conditii de umiditate intre 20 si 100 h.r . Cel mai putin rezista ouale tinere care au varsta de mai putin de 1 zi jumate (rezistenta exterioara undeva la maxim 1 zi cu sanse minime de eclozare).