crestere botci

Creat de machi33, Mai 15, 2015, 06:03:27 PM

« precedentul - următorul »

machi33

va rog sa-mi spuneti daca fac bine,vreau sa introduc cinci botci artificiale din ceara intr-un fagure crescut pana la nivelul celulelor(sa ingrop botca artificiala in fagurele crescut pana la fata-nivelul celulelor) si sa izolez matca cu o gratie pt a oua fagurele.credeti ca va oua si botca artificiala? daca da,ridic rama si o introduc in cuib iar cu o zi inainte de capacire o trec intr-un buzunar cu urdinis separat care are legatura cu familia printr-o gratie haneman.buzunarul va contine rama cu botca si o alta rama cu puiet.vreau sa las sa iasa matca si sa se imperecheze acolo si sa o folosesc ca matca ajutatoare(stup cu doua matci).astept pareri, sfaturi.multumesc!

bucovineanu

Regina depune oua in botci atunci cand se pregateste de roit, sau atunci cand se simte neputincioasa si stie ca trebuie sa fie schimbata.

cornelioandanciu

Citat din: machi33 din Mai 15, 2015, 06:03:27 PM
va rog sa-mi spuneti daca fac bine,vreau sa introduc cinci botci artificiale din ceara intr-un fagure crescut pana la nivelul celulelor(sa ingrop botca artificiala in fagurele crescut pana la fata-nivelul celulelor) si sa izolez matca cu o gratie pt a oua fagurele.credeti ca va oua si botca artificiala? daca da,ridic rama si o introduc in cuib iar cu o zi inainte de capacire o trec intr-un buzunar cu urdinis separat care are legatura cu familia printr-o gratie haneman.buzunarul va contine rama cu botca si o alta rama cu puiet.vreau sa las sa iasa matca si sa se imperecheze acolo si sa o folosesc ca matca ajutatoare(stup cu doua matci).astept pareri, sfaturi.multumesc!
Exceptional ! Asemenea idei apar foarte rar, cam odata la 14,5 miliarde de ani, si sint sanse foarte mici ca pana la sfarsitul lumii sa mai apara idei de aceasta valoare ! Atata ca am o mica nelamurire, in care buzunar, in stangul sau in dreptul?
Va salut.

Muntoiu Radu

#3
Citat din: bucovineanu din Mai 15, 2015, 08:09:40 PM
Regina depune oua in botci atunci cand se pregateste de roit, sau atunci cand se simte neputincioasa si stie ca trebuie sa fie schimbata.
De multe ori albinele muta oul in botca, de exemplu pe foite de fagur artificial nelucrate sau chiar pe rame cu miere si pastura, si in primul rand la schimb (ne)linistit.

oroles

Albinele forteaza matca sa oua in botca. O imping pana intra acolo. Deci daca esti albina o poti forta sa oua acolo.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

machi33

Citat din: oroles din Mai 16, 2015, 09:43:23 PM
Albinele forteaza matca sa oua in botca. O imping pana intra acolo. Deci daca esti albina o poti forta sa oua acolo.
am inteles,ms

Cristel

Citat din: oroles din Mai 16, 2015, 09:43:23 PM
Albinele forteaza matca sa oua in botca. O imping pana intra acolo. Deci daca esti albina o poti forta sa oua acolo.
Imi place asta "deci daca esti albina o poti forta sa oua acolo" :D =D> :bzz:
Oare, o fi reusit omul?  :P
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

marian sima

Am folosit o astfel de rama insa eu transvazez in ea,nu m-am gandit sa inchid matca pe rama.