Rama conceputa pentru o transvazare mai rapida si mai usoara.

Creat de marian sima, Decembrie 04, 2014, 01:19:23 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Salutari.
In urma cu aproape un an discutam cu dl Dicu Ion despre conceperea unei rame care sa faciliteze o recoltare mai usoara a larvelor in vederea transvaszari.

Luat cu alte treburi uitasem de acel proiect insa cineva a sunat si a spus ca doreste acea rama.

In urma acestei cerinte am realizat rama.

Pun cateva poze si maine ii fac si un filmulet explicativ.

Rama datata cu gratie Haneman.

marian sima

Fundul celulelor este un covoras de  cauciuc siliconic negru.

Rama este impartita pe sectiuni astfel incat o sectiune cuprinde 110 celule.
Toate celulele care pot fi recoltate sant in nr de peste 3500.
Pe partea cu gratia Haneman albina v-a construi fagure  si aceasta parte poate fi impartita in 3 compartimente sau chiar mai multe ca matca sa ponteze succesiv adica sa ai ponta pe zile succesive.

Rama nu este pentru cei care fac 20 de matci ci este pentru cei care produc matci in nr mare.

Covorasul siliconic negru asigura o vizibilitate buna a larvei,nu te mai uiti pe fundul celulei ci ai larva la suprafata.

Culegi covorasul siliconic cu larvele si astfel rama sta in stup la caldura stupului recoltezi doar ce transvazezi.

Eduard Rotaru

interesant...imi place ideea.
am inteles avantajele dar totusi care sunt dezavantajele?

RazvanTi

#3
 =D> =D> =D>
interesant... intr-un fel, seamana cu caseta nikot.sau mai bine jenter.
daca si functioneaza ca aia... :qp:

tot transvazarea cu lanteta direct din rama e baza!!!
o sapca de-aia cu lumina si lupa si gata.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

marian sima

#4
Marele dezavantaj este ca nu transvazeaza singura . :)

Si eu spuneam ca Dacia e cea mai buna masina pana m-am urcat in alte masini. :)

romikele

Citat din: marian sima din Decembrie 04, 2014, 01:59:04 PM
... Si eu spuneam ca Dacia e cea mai buna masina pana m-am urcat in alte masini. :)
Important e nu "sa te urci" ci "sa ai"!  :P :hi:

pharaonu75

Citat din: RazvanTi din Decembrie 04, 2014, 01:54:50 PM
...
tot transvazarea cu lanteta direct din rama e baza!!!
o sapca de-aia cu lumina si lupa si gata.

Razvane, nu ai inteles nimic. Asta ajuta la transvazare, in sensul ca matca depune oul in celula, fundul acesteia fiind din silicon negru. Apoi vii tu, smeker, desfaci o bucata din aia de silicon si ai ouala la dispozitie, fara a-ti mai fi ingreunata munca de transvazare de peretii celulelor, fara a mai fi nevoit sa scurtezi tu celulele, fara a mai folosi acea sapca dotata cu luminita si lupa(oul alb se vede foarte usor pe fundalul negru al fundului siliconic de celula).
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Mariane, la ce pret ajunge o astfel de rama, complet echipata?

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marian sima

Faraoane rama este expusa pentru nea Dicu Ion de pe stuparitul si este expusa pentru inspiratie si pentru copiere in regim de folosinta propie .

Apicultorul care a cerut rama a cumparat si matrita de botci,numai cauciucul siliconic pentru rama costa aproape 100 de lei .
Rama goala de la Viitor Sanatos costa 8,5 lei +transportul sare de 10 lei.
Pe gratia haneman nu mai stiu cat am dat ca am gratiile cumparate de mult.

Bananaiala mare este la cele peste peste 3500 de gauri.


Am spus rama a fost facuta la cerere si pe comanda,apicultorul care a cerut-o si o cumpara la pachet cu matrita de botci va plati pe rama 200 de lei.

Asa chiar nu stiu cat sa cer pe ea ,nu sant multi cei care vor sa produca un nr asa de mare de matci.

Pentru cel care vrea sa produca pana-n 100 de matci e un pret mare ,pentru cel care se gandeste la mii e un pret mic.Chiar nu stiu ce sa zic.

Pentru tine ca-mi esti amic putem discuta pe privat daca te intereseaza o astfel de rama.

pharaonu75

Poate fi folosita si pentru obtinerea de laptisor de matca, nu doar pentru producerea de matci.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: marian sima din Decembrie 04, 2014, 04:03:14 PM
...
Pentru tine ca-mi esti amic putem discuta pe privat daca te intereseaza o astfel de rama.

Sincer, pe mine m-ar interesa doar fundurile de celula, facute din silicon negru. Restul le am (rama din plastic, gratie haneman).
Si nu imi trebuiesc 32 de mulaje, cate ar putea fi folosite la o rama 1/1, pentru ca eu folosesc rama de 3/4.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marian sima

Materialul care formeaza acele sectiuni este taiat in unghi astfel incat covorasele sa se aseje usor si sa se scoata usor.

Ca sa fac mulajul la o foaie de 3/4 e usor pentru mine insa cum tai tu pe urma siliconul in unghi ca sa se potriveasca in sectiuni?

Uitasem,foita de plastic pe spate (unde vine siliconul) are acele nervuri barbierite cu freza  ca altfel cadea oul in sant .

Singura varianta e doar sa dai gaurile si sa atasezi Hanemanul.

mmacreanu

Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

pharaonu75

Citat din: marian sima din Decembrie 04, 2014, 07:32:48 PM
Materialul care formeaza acele sectiuni este taiat in unghi astfel incat covorasele sa se aseje usor si sa se scoata usor.

Ca sa fac mulajul la o foaie de 3/4 e usor pentru mine insa cum tai tu pe urma siliconul in unghi ca sa se potriveasca in sectiuni?

Pune filmul ala explicativ si trag eu cu ochiul acolo, ca sa vad cum sunt taiate mulajele! :wink2: :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marian sima

Uitasem,foita de plastic pe spate (unde vine siliconul) are acele nervuri barbierite cu freza  ca altfel cadea oul in sant .

Singura varianta e doar sa dai gaurile si sa atasezi Hanemanul.

Mulajul nu e taiat,in fiecare sectiune am turnat silicon ca sa se potriveasca perfect.