pot muri MATCILE din cauza STRESULUI?

Creat de bogdan moldovean, Iunie 04, 2014, 03:11:45 PM

« precedentul - următorul »

dodo79

se mai poate folosi prastia.lenea ma facut sa pierd o matca  ))/ ))/ ))/ ))/

TDI

Am folosit praştia, mi s-a părut prea consumatoare de timp şi nu suficient de sensibilă - 2 mâini dibace care nu tremură - cu degetul arătător şi degetul mare de la mâna dreaptă se prinde matca de aripi, se transferă în mâna stângă, în mâna dreaptă se ia markerul si se marchează, se ţine câteva secunde în care se suflă peste vopsea, ulterior se eliberează pe ramă în aproximativ în acelaşi loc din care a fost luată, dacă e încăierată se pune într-o cutiuţă de transport mătci şi se eliberează ulterior, la câteva ore sau a doua zi.

daniel.arad

Da... Matca este ok. Am stat 5 minute si o credeam sigur moarta, albinele urcau pe ia si nimic.... In ziua următoare la control numa ce sarea cu fundul dintr-o celula in alta.... Eu asa ceva chiar nu am văzut.

purflorian

Şi eu am păţit aşa ceva, dar am pus matca pe capacul stupului şi la soare şi-a revenit încet încet după care am introdus-o în stup.Eu de regulă le ţin de picioruşe când le marchez şi totul este ok.Anul acesta sa întâmplat
.

oroles

De matci care "isi pierd cunostinta" am mai auzit. E posibil sa fie un comportament de aparare si matca sa se prefaca moarta. E foarte des intalnit in natura acest comportament. De exemplu la vulpi, unele specii de scorpioni etc
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

teoalbina

Citat din: bogdan moldovean din Iunie 04, 2014, 03:11:45 PM
vin foarte dezamagit ...Nici 30 sec.nu am tinut o nici nu am vatamat o s o stivesc am tinut o foarte fin dar efectiv mi a murit deodata nu mai misca si  a strans abdomenul si picioarele... Va rog sa ma ajutati sa mi dati un sfat MULTUMESC
Acest lucru mi s-a intamplat si mie in cateva randuri si nu a fost din cauza mea. Am tras urmatoarele concluzii. Unele matci sunt mai sperioase si se pot panica. Daca observi ca dintr-o data se blocheaza, trebuie sa-i dai drumul imediat, sa o tii in palma, sa o indrepti daca s-a arcuit, sa sufli peste ea. Daca incepe sa-si miste piciorusele si sa dea semene de indreptare, o dai imediat la albine. Sunt insa si situatii in care nu mai ai ce sa-i faci.