Cresterea matcilor in prezenta altei matci!

Creat de thomas, Ianuarie 14, 2014, 07:35:27 PM

« precedentul - următorul »

thomas

Cine dintre d-voastra practica aceasta metoda? Si daca doreste sa dea detalii?
Pe scurt: Stupul este orizontal. Se imparte in doua zone diferite printr-o diafragma etanse cu fereastra mica Hanemann. Unul contine matca, celalalt o rama cu miere si 2 rame cu puiet larvar intre care se afla rama de crestere cu larvele transvazate. Mai este cunoscuta si ca metoda Pianna in cartea lui Ruttner: Cresterea matcilor.

italianu

Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

petru.atudorei

Nu am citit aceasta metoda..dar sunt curios... ce le va face pe albine sa creasca acele botci atat timp cat deja au acces la o matca?

APISBAD

La ce iti foloseseste  tie aceasta metoda !??

APISBAD

Citat din: petru.atudorei din Ianuarie 14, 2014, 08:19:45 PM
Nu am citit aceasta metoda..dar sunt curios... ce le va face pe albine sa creasca acele botci atat timp cat deja au acces la o matca?
Ba le va creste prietene ..... si le va creste bine de tot !....dar vezi tu aici este o problema !!!!.... care framanta omenirea  =))

MIHALACHE

Blochezi comunicarea prin gratie 24-36 ore si albinele iau an lucru botcile dupa care deschizi comunicarea dintre ele se obtin matci de calitate buna, trebuie sa ai iesiri separate,daca nu merge pui o bucata de plasa sa nu mai treaca.

thomas

@APISBAD
Citat din: APISBAD din Ianuarie 14, 2014, 09:11:31 PM
La ce iti foloseseste  tie aceasta metoda !??
Prin aceasta metoda sunt scutit sa mai fac starter si finisor.

@MIHALACHE 1. Blochezi comunicarea de tot, adica obturezi gratia Hanemann complet?
                                 2. Cu un singur urdinis in dreptul zonei cu matca nu e ok?

Kiwi Bee

Veiz ca mai avem un topic despre stupul cu trei compatimente(un orizontal mai lung) si acolo sa dezbatut teoria.
O firma din RO face acesti stupi.
Daca tu vei avea doar 2 compartimente cred ca tot va mai functziona cumva. Eu am experintza cu aceasta metoda.

thomas

Citat din: Kiwi Bee din Ianuarie 14, 2014, 11:00:50 PM
Veiz ca mai avem un topic despre stupul cu trei compatimente(un orizontal mai lung) si acolo sa dezbatut teoria.
O firma din RO face acesti stupi.
Daca tu vei avea doar 2 compartimente cred ca tot va mai functziona cumva. Eu am experintza cu aceasta metoda.

nu gasesc topicul, poti sa.mi dai un link?

petru.atudorei


thomas

Ok, multumesc! Foarte bun topicul, aproximativ exact ce cautam.. O singura intrebare mai am, pt cine a practicat metoda: In cazul in care se face cresterea numai cu o matca (2compartimente, nu 3), se poate folosi un singur urdinis?

rusu marius mircea

titlul topicului nu este tocmai corect, pentru ca nu crestem matci in prezenta altei matci, ci crestem botci pana inainte de eclozare, iar cresterea se face tot timpul in prezenta celor doua matci, despartite prin gratie haneman.
marius

thomas

si in botca ce e? ou-larva-pupa.. mai important e cum, apoi chestiile de semantica.. ;)

MIHALACHE

Eu am folosit lada cu 2 urdinisiuri,se poate face o gaura de 15-20 cm cu un spiral de lemn si o rampa mica din lemn, si ai 2 iesiri.

rusu marius mircea

nu am avut intentia de a corecta pe cineva din pct de vedere semantic, doar ca cineva sa nu ninteleaga gresit, modul de obtinere a matcilor prin aceasta metoda.
marius