Matci moarte in bigudiu/botca +alte "PROBLEME".

Creat de badguy_goodguy, Iunie 10, 2013, 11:04:00 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

#120
Nea Stefane iar te contrazici.
Daca albina tanara opreste activitatea culegatoarea cui mai preda nectarul?
Ai vazut dumneata nectar adus in cuib acolo de unde eclozeaza puietul?
Si e puiet care a eclozat demult.

Uite ce mai spun si altii.
Culesul nectarului si polenului - Sunt elemente care actioneaza ca stimulenti,determinand o mai buna hranire a matcii,o mai buna depozitare a nectarului si polenului care produc caldura in stup,contribuind la cresterea puterii familiei.Un cules intensiv de rapita timpurie poate constitui cauza principala a roirii daca apicultorul nu intervine la timp.De asemenea in perioadele lipsite de cules este bine sa practicam stuparitul pastoral.

- Blocarea cuibului cu miere si pastura - La un cules intensiv de nectar si polen cand cuibul nu este corespunzator marit acesta se blocheaza iar matca nu mai are celule goale pentru a depune oua diminuandu-se activitatea albinelor si favorizand roirea.

http://www.apicola.net/cauzele-roirii/

Principalele cauze care determina roirea sunt: suprapopularea stupilor,deci aglomerarea cuibului,ventilatia necorespunzatoare a acestora,expunerea lor la soare si supraincalzirea acestora prin insolatie,aparitia unei necorespondente intre cantitatea de albine tinere care pot hrani puietul si cantitatea de puiet pe care ele trebuie sa-l hraneasca,glandele salivare ale acestor albine pot secreta laptisor, dar nu au suficiente larve pe care sa le poata creste,faguri insuficienti sau necorespunzatori pentru depunerea oualelor, lipsa de spatiu pentru cladirea fagurilor,predispozitia ereditara si alti factori care constituie tot atatia excitanti interni sau externi care favorizeaza roitul.

Deci oameni astia spun ca principalele cauze ale roiri sunt;

Suprapopularea,suprapopulare care se datoreaza hranei intrate in stup,hrana adusa de albina matura.
Aglomerarea cuibului,aglomerare care se datoreaza tot hranei aduse de culegatoare.
Ventilatia necorespunzatoare ,ventilatie care se datoreaza tot aglomerari,aglomerare care se datoreaza celor spuse de mai sus.
Supraincalzirea,supraincalzire datorata factorilor externi (expunerea la soare) si factorilor interni,adica prea multa populatie,populatie care se datoreaza a cea ce explicam mai sus.

Diferenta de albinele tinere care pot hrani puietul si puiet prea putin datorat blocari cuiburilor cu miere ,aceasta o da tot albina matura care cara prea mult nectar.

Astea sunt efectele,ce spui dumneata sunt efecte secundare datorate albinelor majore,ori ofectele secundare sunt efecte secundare si nu cauza principala.

O tii bla bla bla albina tanara fara ocupatie,acea albina tanara fara ocupatie e asa datorita blocari cuibului si datorita faptului ca albina matura a fost in stare sa aduca hrana pentru cresterea numarului de indivizi.

Dar dumitale i-ti place sa pui caruta inainte cailor.
Cat desprea albina tanara din toamna esti incapabil sa intelegi ca perpetuarea speciei poate fi data numai de indivizi tineri ori acestia sunt menajati de albina matura.

Ti-am explicat si de ce pe timp de iarna cand nu au ce manca albina matura se sacrifica prima ,pe urma indivizi in varsta descrescatoare pana ajung la suita matci si matca.

Perpetuare speciei implica niste factor si un factor impoortant il reprezinta populatia tanara care este mai viabila pentru o perioada mai lunga de timp decat albina batrana.

Si omeneste daca ar veni un cataclism fiecare parinte matur bun ar renunta la viata sa pentru ca copilul lui sa duca neamul,speta sa mai departe in timp.

Aceasta e legea speciilor pe acest pamant ,ca specia vei exista doar prin generatia viitoare si tu ca individ matur trebuie sa-i asiguri macar primi pasi spre viitor.



filip

@marineeeeeee,
nu te lasa!
Carevasazica supraaglomerarea e stocarea de miere,nu are nimic in comun cu surplusul de doici care nu au activitate.
Intr-un ram mierea proaspata e in partea de jos a ramului,trece prin mai multe etape pana ajunge in coronite capacite.
In alta ordine de ideei,mierea proaspata din cuib e transportata in magazii noaptea.
Stupul e o uzina in trei schimburi.
Albina cand are miere va pregati celule pentru regina unde sa ponteze.
Asa se explica cum magazii cu miere capacita sunt transformate in puiet.
Ce o fi avand albinele sa descapaceasca  mierea si sa o transforme in puiet?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

marian sima

Surplusul de doici care nu au activitate se datoreaza faptului ca albina a adus miere la respectivul timp ca aceste doici sa ajunga la existenta.

Daca nu era hrana doicile nu apareau ,mierea o fi transportata in magazii noaptea dar acele magazii se umplu si apare blocarea cuibului.

Banuiesc ca in existenta dumitale ai vazut cuiburi blocate. :wink: :)
Sau poate ca nu ai vazut. =))

filip

@marineeee,
da apicultorul are capul asezat pe gat doar sa nu-i ploua in gat?
Acum ai venit la mana mea.
In primaverile bune cu nectar de la pomii fructiferi si flora spontana,deblochez surplusul de rame cu pastura si miere formand caturi.
Din 3-4 stupi formez un cat cu 10 rame punand intre cuib si cat gratie hanneman.
In cuib adaug un ram cladit si o foita.Chestiunea asta are rolul de a asigura matcii loc pentru a ponta in voie.
Albina in noptile mai reci va cobora in cuib pe puiet.
Daca totusi mai dureaza pana infloreste salcamul salt rame cu puiet capacit in magazii.
Inainte de a pune magaziile storc miere din magazii,iar cu surplusul de doici si rame gata de eclozionat formez roi.
Cand pun magaziile la salcam din cuib iau 2 rame una cu miere si pastura din latera si una cu puiet.
Astfel ca in cuib pun un ram bun de ouat si o foita.
Asa gestionez eu surplusul de doici,dupa salcam verific iar cuiburile..........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

marian sima

Mai taci mamarea din gura eu ti-am spus ca vorbesti numai prostii,spui pana acum ca albina deblocheaza si face loc la matca sa ponteze acum vii si spui ca deblochezi cu mana .

Termina cu venitul la mana mea si alte chestii de acest gen,nu ma provoca sa te ironizez .

E tare randul de tot ce spui;''Inainte sa pun magaziile storc mierea din magazii''cuvintele acestea sunt de pus in rama. =))

E performanta apiculturi ,sa storci magaziile inainte de a le pune. :rotfl: =)) =)) =))
Storci magaziile si formezi roi doar cu rame gata de eclozat,iar e tare ce spui aici,eu mai las la roi si o rama cu pastura si rama cu miere,nu stii ce timp vine,dar bineinteles ca eu nu stiu ce fac.

Eu ti-am spus vorba lui nea Gica,confunzi stupul cu butoiul cu varza.


marius_vfp

Citat din: filip din Februarie 08, 2015, 09:42:16 AM

Astfel ca in cuib pun un ram bun de ouat si o foita.
Asa gestionez eu surplusul de doici,dupa salcam verific iar cuiburile..........

buna ziua la toti , nu vreau sa intru in polemici , insa , asa cum bine spuneti domnule filip introduceti un ram la pontat in cuib, mi s-a intamplat uneori(in timpul culesurilor abundente) ca atunci cand pun acel ram pentru ouat in cuib sa fie incarcat partial cu nectar chiar ziua urmatoare astfel matca tot ramane fara spatiu de ouat ,
am intentionat sa nu mai bag rama dimineata sau in cursul zilei, ci mai pe seara cand albina inceteaza culesul ca imediat matca sa treaca la actiune  si pana dimineata sa ponteze cat poate pe el astfel acel spatiu sa nu mai fie blocat cu nectar proaspat .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

filip

#126
@marineeeeee,
eu am specificat ca pentru salcam am magazii uscate in care nu e picatura de miere.
Acele magazii sunt 3/4.Caturile formate inainte de salcam sunt cu rame 1/1 din cuiburi cu rame 1/1.
Dar cand esti paralel cu apicultura n-ai cum intelege asta.
Ramele 1/1 stoarse cu pastura le pun la roi si desfintez magaziile 1/1 in momentul infșriri salcamului.
Doar asa obtii miere de  salcam cristal!
Roii ii fac pe 7-8 rame ,care devine stup de productie la tei.Calculeaza cata miere e in 7-8 rame in coronite ?
Pana la sfarsitul culesului la salcam se formeaza culegatoare care aduna miere,fara a consuma din coronite...........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Citat din: marius_vfp din Februarie 08, 2015, 12:52:30 PM
Citat din: filip din Februarie 08, 2015, 09:42:16 AM

Astfel ca in cuib pun un ram bun de ouat si o foita.
Asa gestionez eu surplusul de doici,dupa salcam verific iar cuiburile..........

buna ziua la toti , nu vreau sa intru in polemici , insa , asa cum bine spuneti domnule filip introduceti un ram la pontat in cuib, mi s-a intamplat uneori(in timpul culesurilor abundente) ca atunci cand pun acel ram pentru ouat in cuib sa fie incarcat partial cu nectar chiar ziua urmatoare astfel matca tot ramane fara spatiu de ouat ,
am intentionat sa nu mai bag rama dimineata sau in cursul zilei, ci mai pe seara cand albina inceteaza culesul ca imediat matca sa treaca la actiune  si pana dimineata sa ponteze cat poate pe el astfel acel spatiu sa nu mai fie blocat cu nectar proaspat .
Daca introduci 2 rame inainte de salcam in rame matca va ponta in ele,uneori coronitele sunt inexistente.
Doicile au de munca,in timpul culesului matca va vizita celulele unde eclozioneaza puietul.
Daca bagi rame in timpul culesului ele vor fi blocate cu miere.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

marian sima

Cred ca nici tu nu mai crezi ce spui. :nod:
Uite ce spui.

Albina in noptile mai reci va cobora in cuib pe puiet.
Daca totusi mai dureaza pana infloreste salcamul salt rame cu puiet capacit in magazii.
Inainte de a pune magaziile storc miere din magazii,iar cu surplusul de doici si rame gata de eclozionat formez roi.
Cand pun magaziile la salcam din cuib iau 2 rame una cu miere si pastura din latera si una cu puiet.

Deci albina in noptile reci coboara pe puiet ,daca totusi mai dureaza pana infloreste salcamul (salcamul ala nu infloreste de cald) salt rame cu puiet in magazii .

Ca atare ai niste stupi care nu permite ponta matci la capacitate maxima,pentru asta dumneata faci harcea-parcea acea familie .

E traba dumitale ce faci insa nu e bine.






filip

@marineeeeeeee,
un ram de puiet eclozionat acopera doua rame .
Ori daca ai 8 rame de puiet ,trebuie sa-i asiguri spatiu.Daca ai stupi lesinati care ajung pe toata lada dupa ce trece salcamul nu faci nimic.
In zona mea an la sfarsitul lui FEB inceputul lunii Martie cornul inflorit despre ALUN,ARIN si alte surse de polen nu discut.
Stupii sunt in Vestul tarii,e treaba ta daca crezi ori ba.............!
Stuparii stiu ca in luna Mai exista fenomenul denumit "URBANU"
O saptamana de ploi ori vreme rece la mijlocul lunii Mai
Despre acest fenomen vorbesc cand zic de nopti mai reci.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

marian sima

I-a fii atent putin,inteleg ca numai dumneata ai stupi buni astialati avem lesinati ,dumneata scoti miere astialalti belim cariciu .
Dumneata esti forta suprema ca formezi doua cuiburi in stup astialalti suntem prosti ca avem un cuib pe stup.

Urbanu vine exact in mijlocul luni mai ca vrei dumneata si tine exact o saptamana ca n-are cum sa iasa din cuvantul dumitale.




filip

#131
Cand esti prost nu iei in calcul un fenomen care se repeta ciclic.Eu nu incerc sa neg un fenomen incerc sa-l inteleg si sa-l folosesc in interesul meu.
Vezi ca eu nu m-am tras cu tine de bracinari............
asta nu tine nici de sambata nici de duminica,tine de cei 7 ani de acasa.Ii ai ori ba..........
Eu practic doar stuparitul stationar,trebuie sa fructific orice oportunitate.....
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

marian sima

Anotimpurile se repeta ciclic insa intr-un an luna mai poate sa fie calduroasa in alt an rece,in altii poate sa fie inceputul rece si sfarsitul cald ,alta data inceputul luni cald si sfarsitul rece,mijlocul luni deasemenea rar seamana un an cu altul mai ales in acest context de modificari climatice.

E o prostie sa crezi ca an de an la mijlocul luni mai e o saptamana rece,insa numai un idiot poate crede asta.

Nu te tragi cu mine de bracinari insa de la inceputul discutiei ai stalcit numele meu ,ti-am tras si eu o data atentia modificanduti numele  am crezut ca intelegi apropoul dar tu nimic.
Asa ca nu mai vorbi de cei 7 ani ca-ti lipsesc cu desavarsire .




filip

#133
Te pomenesti ca nu ti-a zis nimeni Marin pana la mine.
Eu am facut apicultura la distanta pana in 2010.De la 24 de ani in urma unui accident de munca nu am un picior.
De la 26 de ani pana la 43 am lucrat in continuare in mina si am avut stupi la 170 km distanta.
Am adoptat stilul meu propriu de a lucra cu albinele.Se pot vedea poze in albumul meu.
Nu am dat eu gaura la macaroana dar am realizari la care apicultori cu doua picioare tanjesc. :hi:
http://filip41.sunphoto.ro/Albinutele_mele_dragi
http://filip41.sunphoto.ro/Apicultura_2009
Apropos vezi si galetile cu miere extrasa la 1 Mai din caturile formate,o delicatesa..........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

marian sima

Fii atent putin deoarece voi fi sincer cu dumneata.

De obicei nu-mi spune nimeni Marin,am un unchi drag si acela i-mi spune Marius.

Nasul meu poarta numele Marian,doi veri poarta tot acest nume,un var e chemat Marius si am doi unchi cu numele de Marin.

Fiecare i-si poarta numele dinstinctiv.
A stalci numele unei persoane pe care nu o cunosti e semn ca nu o respecti.
La aceasta sa adaugat si faptul ca renegi  unele chestii apicole spuse chiar in carti doar ca si fii impotriva mea.
Dumneata stii ce spun eu si eu stiu ce spui dumneata insa de la inceput ai avut o anumita atitudine astfel te-am tratat ca atare.

Termina cu acesta atitudine si cu Marineeeeee si poate ne intelegem altfel.
Nu tanjesc dupa realizarile nimanui,cand eu vorbiam de media de 55-60 de kg de miere pe stationar altii spuneau ca nu e adevarat.

Pot sa dau gaura la ce vreu eu am acest drept ,nu am obligat pe nimeni sa faca ce fac eu.
Cat despre mierea extrasa la inceput de mai ai dreptate la gust e o miere excelenta.