Matci moarte in bigudiu/botca +alte "PROBLEME".

Creat de badguy_goodguy, Iunie 10, 2013, 11:04:00 PM

« precedentul - următorul »

badguy_goodguy

1.

Mi s-a intamplat ceva dezastruos. Intr-o familie-starter unde am pus la crescut 20 de matci.
15 matci le-am gasit moarte efectiv in bidighiu, iar 5 dintre ele le-am gasit moarte in botca, inainte sa eclozioneze.
Precizez ca cele moarte in botca,erau mature, nu aveau nuante de alb pe corp. Erau niste matci frumoase, maturizate complet.
Stie cineva care ar fi cauza?

2. Mi-am cumparat niste micronuclee din plastic.

Am scuturat frumos albina tanara dupa rame intr-o cutie, apoi am umplut nuclele de imperechere cam cu jumate de pahar de 250 ml (e putin ?!)
Am lasat micronucele la umbra in jur de 2 zile, apoi le-am deschis. Am vazut ca albinele fac zbor de orientare in jurul nucleului, si ca intra si ies din micronucleu fara probleme.

Unui micronucleu i-am  dat o matca proaspat iesita (de cateva minute, am auzit-o cand facea zgomot sa iasa din botca, au un rontoit care se aude cand duci botca la ureche). Era o matca provenita dintr-o botca de schimb linistit de toata frumsetea. Te uitai la ea si ziceai ca e matca imperecheata/batrana de cel putin cateva luni, asa de mare era. Seara m-am uitat sa vad cum se comporta cu matca... surpriza: nici o albina nu mi-a ramas in micronucleu...au plecat absolut toate cu matca cu tot!!!
Revenind la micronuclee..am obs. ca daca le dai la 12-24 de ore cate o botca/matca risti sa constati ca ingrijez matca/botca respectiva. Gen: se muta in alta parte a micronucleului (chiar si in hranitor), si botca/matca ramane descoperita.
Cu unul am patit asa: am vazut ca albinele e in fata, i-am pus o botca in fata. Cand m-am uitat azi in micronucleu am vazut ca e s-a mutat in spate...si botca era neacoperita(nu stiu ce se va alege de aceea botca...).
O alta matca mi-a murit in micronuclei (le banuiesc ca nu i-au dat de mancare).

----
Este primul an cand folosesc micronuclei, pana acuma imperecheam matcile in nuclee de 1/1. (infintam un roi pt. fiecare matca).
Insa din anumite motive (vand albine) imi trebuiesc matci in plus, si nu imi convine sistemul 1/1 si nici 1/2 (desi....acolo nu aveam problemele pe care le intampin aici! - sa nu imi bage in seama botca, matca sau sa roiasca cand le dau insfarsit o matca)


bucovineanu

In bigudiuri ai pus  si ceva mancare? Familia crescatoare avea suficienta albina? Din ce era formata?
Despre nucleele din plastic nu stiu ce sa zic. Nu am folosit niciodata.
Faptul ca in nucleu nu au luat in primire botca inseamna ca regina era deja moarta inauntru. Ele nu ingrijesc un cadavru.

silvius

Ma gandesc ca moartea matcilor poate fi si din cauza bigudiului deoarece albinele nu ajung sa incalzeasca botca (un prieten a observat o astfel de situatie) iti sugerz sa  nu mai folosesti bigudiuri.

Referitor la celelalte pobleme nu pot sa ma exprin... poate o sa ai rezultate mai bune daca folosesti si feromoni de matca la formarea micronucleelor.
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

octav

Am o intrebare daca ma puteti ajuta. Ieri am prins momentul cand eclozionau botcile intr-un stup. Am prins 9 si le-am pus in bigudiuri. Azi am fost si am populat 6 nuclei de imperechere si maine ma duc sa mai fac 2 iar una va ramane in stupul de baza.

Intrebarea este:
Cat credeti ca as putea tine matcile in bigudiuri fara a fi afectate?

Intreb pentru ca aceste nuclee erau pregatite pentru o serie ce urmeaza sa eclozioneze cu matci transvazate de mine si pe 12 sau 13 este termenul.
Alte nuclee nu mai am si nici albina de populat nu cred ca mai am.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

badguy_goodguy

Citat din: silvius din Iunie 11, 2013, 11:40:06 PM
poate o sa ai rezultate mai bune daca folosesti si feromoni de matca la formarea micronucleelor.

nu le va fi mai greu sa accepte noua matca? app... dar daca efectiv ceapa/ustoroi cum am vazut pe unii?

octav

ceapa si usturoiul stiu ca sunt bune pentru uniformizarea mirosului si nu pentru crearea impresiei ca au matca.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

fitoconsult

Am avut si eu aceasta problema . Nu treebuie sa pui bigudiul imediat dupa ce a capacity botca trebuie sa  lasi 2-3 zile ca albina sa incalseazsca bota .
Eu am fost fortat sa pun bigudiu deoarece incepusera sa cladeasca peste botca dar am avut o singura pierddere din 17 botci am ramas cu 16 matci
Dupa ce pun bigudiul introduce botca in nucleul de imperechere pentru a fi acceptata mai usor

RazvanTi

Citat din: fitoconsult din Iunie 15, 2013, 10:08:20 PM
...Dupa ce pun bigudiul introduce botca in nucleul de imperechere pentru a fi acceptata mai usor

:uimit: :uimit: :uimit: :uimit:
pentru ce mai pui bigudiu daca ai pus botca in nucleul de imperechere?!?!?!?!?
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

badguy_goodguy

1. Sa nu o roada. Pui bota doar cand culegi matca fecundata si o inlocuiesti cu una in botca. daca faci micronucleu cu botci... te-ai ars...
2. Sa stea cu capul in jos, astfel matca va mai primi laptisor de pe fundul celulei (din acest motiv matcile au gura in jos_
3. Cand faci un micronucleu pui matca, torni un pahar de albina, apoi inchizi repede si le lasi inchise 2-3 zile.
4. Micronucleele din plastic au un loc special unde sa pui matca.



bucovineanu

Pentru a nu fi roasa botca se inveleste in folie de staniol, nu e nevoie de bigudiu. Acest lucru se face cu cel mult 48 de ore inainte de eclozare.

kamy

Botcile care eclozioneaza in familie sant ajutate de albine sa eclozioneze,ati vazutca indeparteaza ceara de pe varful botcii ramane doar capacelu de taiat de catre matca!
In bigudiuri e mai greu oleaca,daca cumva e si timpul mai rece si ceara e mai tare si multe nu au puterea sa decupeze capacelu cu ceara cu tot si se lasa pagubase de aceea mor in botca sau scot doar nasul.o problema mai e si incarcatura de botci pe familia crescatoare daca sant prea multe sau cules slab sant subnutrite si acelasi rezultat sau matci pastrate la temperaturi improprii dau cam acelasi rezultat,asa ca io zic sa alegi cauza ca ai de unde alege!

marius_vfp

salut, un apicultor din zona care produce matci din plin mi-a explicat faptul ca daca botca nu e ventilata sau incalzita corespunzator chiar si pe timpul transportului e deja pierduta , m-a sfatuit sa las din familia crescatoare(deci nu albine din nuclul proaspat format ,sa fie albina care e pe botca de pe leatul de crestere ) cate 1 maxim 2 albine in interiorul bigudiului pana ea va ecloziona , ideal ar fi ca formarea nucleelor sa se faca tocmai cu albina din stupul care le creste astfel nu mai trebuiesc nici bigudiuri, eu cand formez nucleele ,las boca cu albine insotitoare in bigudiu inchise cel mult o zi doar in ziua formarii apoi deschid capacul la bigudiu albinele din nucleu se vad nevoite sa accepte orice astfel nu vor mai roade botca, chiar ajuta la eliberarea matcii rozand partial capacul ,cum preciza domnul cheregi. am gasit botce eclozionate in bigudiu cu capacul pus ,unele albine asa de grijulii sunt incat capacesc botca pentru ca matca sa nu intre inapoi in botca si sa nu mai poata iesi, am fost tare surprins/trist cand am rupt capacul botcii si sa nu gasesc nimic in interior , dar surpriza era pe rame ,matca eclozionase .

o alta cauza ar fi : formarea nucleelor fara pic de puiet pe rame , daca ramele din nucleu ar avea si ceva puiet depopularea ar fi mult redusa si ar incalzi bine puietul , daca botca nu e incalzita pe timpul noptii e periculos .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

kamy

No hai sa-ti spui oarece si dupa stiinta me:
La micronuclee e muuult mai sanatos sa le faci prima populare cu matca eclozionata,(sant cele mai mici pierderi)nu conteaza familia din care iei albina oricum le duci la arest si musai in beci si 72 de ore,acolo fiind racoare nu mai omoara matca si cand le scoti sant deja o familie.
Cand ai deja matca imperecheata si puiet capacit sau larve in nucleu poti da botca protejata dar sa fie in aproximativ in ziua eclozionarii,e mult mai buna acceptarea decat la matci eclozionate si mai buna si mai buna acceptarea e daca scoti si larve,oua si puiet sa nu poata trage botci din materialu propriu!da atunci iar scade oleaca septelu si pe viitor ramai doar cu albine pensionare

ilutaadrian

 :yahoo_cry:Si eu am incercat sa cresc matci cu trusa Nicot, toate bune si frumoase pana in momentul eclozionarii matcilor in bigudiuri, cand l-eam gasit eclozionate din botci dar toate moarte. Mi s-a intamplat de doua ori anulaceste, analizand mai atent se pere ca in tura a doua de crestere am avut o matca in finisor care n-am observat-o. Asta e... mai incerc si la anu.

dan sebastian

Corect este ca vei incerca si anul acesta deoarece suntem in 2015. Multa bafta ! Persevereaza ca vei reusi.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.