Transmiterea genetica a informatiei catre viitoarea REGINA

Creat de filip, Noiembrie 14, 2009, 11:57:26 AM

« precedentul - următorul »

johnny1985

Mi se pare logica treaba cu trantori...        Iar faza cu meseri murdare  =)) =)) =)) =)) =)) nu afecteaza cu nik  :rotfl:

petrescud

Cu parere de rau va spun ca genele se transmit ereditar (de la descendenti matci si trintori) si nu are nimic deaface cu metoda de crestere, poate fi influentata de conditiile de crestere in dezvolrare mai precis lipsa hranei, a puietului tanar care sa produca laptisor.  :bzz:

zdd

Citat din: filip din Noiembrie 14, 2009, 11:57:26 AM
Am analizat multe aspecte in privinta reusitei unei REGINE.
In NATURA sunt cunoscute 3 tipuri de formare a unei viitoare regine
    Regina formata la ROIRE
    Regina formata prin SCHIMBARE LINISTITA
    Regina de SALVARE.
Din acelas ou fecundat poate avea oricare din cele 3 variante expuse mai sus.
Se spune ca Reginele din ROIRE si SCHIMBARE LINISTITA sunt perfecte.Ne luand in calcul poftele apicultorului de a umple bidoanele.Aici hrana administrata larvelor din botci este la standarde inalte.Si totusi cum se transmit unele instincte?
O familie de albine odata intrata in frigurile roitului nu mai are aceleasi preocupari normale,ma frefer la cules ,acumulare de miere,pastura ,regina reduce ponta.
Regina de Salvare depinde in general de starea stupului cat de repede i-si dau seama albinele de lipsa ori incapacitatea reginei de a mai depune oua.De aici si formarea reginei din larvele disponibile.
La regina din ROIRE si Salvare  starea albinelor nu-i una normala,sunt fara pofta de viata ori agitate in cazul lipsei Reginei.
La schimbarea linistita e o stare fireasca,normala fara prea multe perturbari.
Si acum intrebarea preia viitoarea REGINA informatie in timpul cat se afla in BOTCA CAPACITA?
Va fi marcata intreaga viata de informatia acumulata?
dumnezeu stie ? ! .
grabeste-te ...incet ?!

ion patrut


Muntoiu Radu

Dn ce am citit eu calitatea matcii de la care luam ou/larva nu prea influenteaza calitatea fiicelor - daca matca mama a fost buna, nu-i neaparat nevoie ca si fiicele sa fie la fel si de multe ori nu sunt. Asta merge si invers - daca matca e rea, nu-i neaparat ca si fiica sa fie rea.

Eu vreau sa cresc cateva matci primavara asta prin orfanizare. Nu vreau sa slabesc familii bune pentru a dona albina nucleelor si  voi desfiinta cele mai slabe 1-2 familii (cele care dau semne ca nu vor fi bune la salcam) si din alea voi lua si ouale si albina pt nuclee. De fapt vor fi mini-roiuri de 3 rame care vor fi unificate dupa ce doneaza 2 regine din 3.

Cum credeti ca vor fi matcile crescute din ouale reginelor celor mai slabi stupi ? Teoretic nu ar trebui sa fie si ele la fel ca matca mama...

bmdna

Citat din: Muntoiu Radu din Martie 01, 2015, 09:04:05 AM
Dn ce am citit eu calitatea matcii de la care luam ou/larva nu prea influenteaza calitatea fiicelor - daca matca mama a fost buna, nu-i neaparat nevoie ca si fiicele sa fie la fel si de multe ori nu sunt. Asta merge si invers - daca matca e rea, nu-i neaparat ca si fiica sa fie rea.

Eu vreau sa cresc cateva matci primavara asta prin orfanizare. Nu vreau sa slabesc familii bune pentru a dona albina nucleelor si  voi desfiinta cele mai slabe 1-2 familii (cele care dau semne ca nu vor fi bune la salcam) si din alea voi lua si ouale si albina pt nuclee. De fapt vor fi mini-roiuri de 3 rame care vor fi unificate dupa ce doneaza 2 regine din 3.

Cum credeti ca vor fi matcile crescute din ouale reginelor celor mai slabi stupi ? Teoretic nu ar trebui sa fie si ele la fel ca matca mama...

In mod sigur calitatea matcilor este influentata de cantitatea de laptisor pe care o primesc in stadiul de larva. In sensul ca laptisor mult nu neaparat inseamna ca matca va fi valoroasa dar laptisor putin inseamna in mod sigur ca matca rezultata va fi modesta. Cantitatea de laptisor este influentata de numarul de doici disponibile... care intr-o familie slaba este limitat. De aici rezulta ca sint sanse mici sa obtii o matca de calitate dintr-o familie slabuta, orfanizata.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Muntoiu Radu

Citat din: bmdna din Martie 01, 2015, 09:10:22 AM
In mod sigur calitatea matcilor este influentata de cantitatea de laptisor pe care o primesc in stadiul de larva. In sensul ca laptisor mult nu neaparat inseamna ca matca va fi valoroasa dar laptisor putin inseamna in mod sigur ca matca rezultata va fi modesta. Cantitatea de laptisor este influentata de numarul de doici disponibile... care intr-o familie slaba este limitat. De aici rezulta ca sint sanse mici sa obtii o matca de calitate dintr-o familie slabuta, orfanizata.
Eu oricum am de gand sa scutur si cate o rama din stupii buni, sa nu devina prea puternici prea devreme, dar toate albinele pot secreta laptisor de matca, nu numai doicile. Trebuie doar sa ai proteina (pastura) in stup. Din proteina isi formeaza corpul gras (Vitellogenin) si din corpul gras secreta laptisor de matca. Albinele ies la cules cand isi termina rezervele de Vitellogenin din corp, dar daca consuma proteina si le refac. Daca numai doicile ar secreta laptisor de matca atunci cresterea de puiet iarna ar fi imposibila.
De incercat ati incercat sa faceti regine din ouale unei regine "slabe" (din stup prost) ?

bucovineanu

Radule nu vad de ce mai pui intrebari dac raspunsurile pe care le primesti nu te satisfac si tu sti deja raspunsul.  :smile:

ionel07196555

Repet si aici intrebarea :
A produs cineva regine direct din ou.
Nu discuti din carti , practic daca a facut cineva .
Eu am incercat dar din 2 botci crescute am ramas cu 1 .
acea regina esita a fost schimbata la scurt timp .
Experienta mea era : a 2 primavara de cind aveam albine  .

Muntoiu Radu

#24
Citat din: bucovineanu din Martie 01, 2015, 10:27:31 AM
Radule nu vad de ce mai pui intrebari dac raspunsurile pe care le primesti nu te satisfac si tu sti deja raspunsul.  :smile:
Teoria nu se impaca cu practica intotdeauna. Intrebam de experiente personale, referitor la partea cu genetica (daca iese matca buna din stup cu performante istorice slabe), asa cum spune titlul topicului.