Inventii...si nu numai...

Creat de pharaonu75, Septembrie 07, 2010, 01:00:12 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi

             ""  exista vreun dezavantaj fata de cea epusa in film .""


   Cred ca da  , acestea fiind cu latimea mai mare ( cum am si eu una  de 150mm, de altfel sunt de mai multe dimensiuni ) rupe materialul la esirea din ea  si compromite lucrarea .    Mentionez ca eu nu am abordat aceasta frezare  ci am facut numai  falturi, totusi am sa incerc sa vad .
  Setul acela (din film) are mai multe discuri ce formeaza lacasul  frezat si atunci totul e perfect.
   Numai bine .

pharaonu75

Carucior apicol
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

tassevasi ,cu tipul de freza expus de mine se fac cel mai bine  lucrari de frezarea spetezelor de sus ale ramelor si la hranitoarele tip uluc .
dimensiunea lor e intre 5mm si 20mm si nu 150mm(nu vorbesc de frezele tip abricht/tambur )  in tabelul de mai jos sunt date dimensiunile  D este diametrul total al frezei B este latimea de lucru d diametrul axului si z numarul de dinti .

ma gandesc ca daca se prind mai multe blaturi (laterale de corp) si se frezeazaimpreuna  in aceasta freza se elimina aschierea lor *asa fac eu la frezarea lateralelor de rama ,ma refer la urechi*, doar ultima prin care iese freza are de suferit , dar ultima laterala se poate utiliza la mai multe frezari astfel iese bine , asta e parerea mea , nu am folosit pana acum asa ceva recunosc (nu sunt de meserie ) dar am vazut cum se face , si lucrul cu lemnul il prind repede . de moment ma descurc cu ce scule am pe viitor am degand sa investesc in unelte .
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

PricopArthur

Multumesc colegilor ce mi-au oferit schitele si ideea. Am facut si eu un carucior pt stupi.
Miere multă şi inimă curată!

pharaonu75

Esti tare, omule!
Ma bucur ca ti-am fost de ajutor!

Mai baga si alte poze, din diverse unghiuri, ca sa vedem si noi cu ce te lauzi! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Am observat ca anu ai indoit bara pentru picior si nici cea pentru maini, de aceea cred ca s-ar putea sa intampini ceva dificutlati in folosirea caruciorului.

Dar asta este doar o parere... astept mai mult sa o infirmi  decat sa o confirmi!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gabush86

Foarte util topicul acesta, modelele mobile de manerele mi-au atras atentia, cred ca faci o economie (bani) de 90% cu acest tip  . eu cum inca nu mi-am pus .... la 150 de cutii .... Chiar va multumesc .

pharaonu75

Citat din: gabush86 din Ianuarie 19, 2012, 05:51:54 PM
Foarte util topicul acesta, modelele mobile de manerele mi-au atras atentia, cred ca faci o economie (bani) de 90% cu acest tip  . eu cum inca nu mi-am pus .... la 150 de cutii .... Chiar va multumesc .

Dai si tu o bere cand ne intalnim... vreodata! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gabush86

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 19, 2012, 06:11:46 PM
Citat din: gabush86 din Ianuarie 19, 2012, 05:51:54 PM
Foarte util topicul acesta, modelele mobile de manerele mi-au atras atentia, cred ca faci o economie (bani) de 90% cu acest tip  . eu cum inca nu mi-am pus .... la 150 de cutii .... Chiar va multumesc .

Dai si tu o bere cand ne intalnim... vreodata! =)) =))

daca nu vrei sa ramanem la o bere fictiva (poftim si doua  :beer: :beer:  :D ) la inceputul lui feb ma duc in neamt la niste cursuri si trec pe la gheco sa iau niste samanta de facelia, daca nu cand treci prin iasi :P

pharaonu75

Deoarece sunt dator la domnul Stefanescu vreo trei  butoaie de bere si nu stiu cum sa o dau cotita ca sa nu le platesc, nu voi veni prea curand prin Iasi! =)) =))
Asa ca accept de la tine berea virtuala! :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefanescu

Pharaoane dau eu berea si grataru da fa macar o halta in targ la noi in vara asta.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: stefanescu din Ianuarie 19, 2012, 07:22:06 PM
Pharaoane dau eu berea si grataru da fa macar o halta in targ la noi in vara asta.
ce ar fi sa va gasiti voi doi la targul apicol de la braila
pharaonul deja a confirma,
stefanescu a mai fost la targ la galati, deci e cu 15 km mai mult
si beti berea la braila...
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

PricopArthur

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 19, 2012, 10:18:04 AM
Am observat ca nu ai indoit bara pentru picior si nici cea pentru maini, de aceea cred ca s-ar putea sa intampini ceva dificutlati in folosirea caruciorului.

Dar asta este doar o parere... astept mai mult sa o infirmi  decat sa o confirmi!
Am facut cadrul principal al caruciorul din profil 20 x 30 x 2 mm, intariturile din profil 20 x 20 x 2 mm.
Nu am considerat necesara indoirea cadrului principal.
In ce priveste cadrul mic pt roti, pt a nu modifica axul rotilor, ceea ce implica strung, tratament termic, am incadrat roata cu un cadru secundar. Indoirea cadrului rotilor reduce din inaltimea de ridicare. In acest caz am unde sa pun piciorul pt a ridica greutatea. Dar daca voi constatat necesitatea acestor indoituri, este usor de realizat.
Poze voi mai pune dupa ce il vopsesc.
Miere multă şi inimă curată!

Porfy66

Citat din: marius_vfp din Ianuarie 08, 2012, 05:41:56 PM
gandesc ca daca se prind mai multe blaturi (laterale de corp) si se frezeazaimpreuna  in aceasta freza se elimina aschierea lor *asa fac eu la frezarea lateralelor de rama ,ma refer la urechi*, doar ultima prin care iese freza are de suferit , dar ultima laterala se poate utiliza la mai multe frezari astfel iese bine , asta e parerea mea , nu am folosit pana acum asa ceva recunosc (nu sunt de meserie ) dar am vazut cum se face , si lucrul cu lemnul il prind repede . de moment ma descurc cu ce scule am pe viitor am degand sa investesc in unelte .
spor la treaba
Pentru evitarea aschierii la partea finala a produsului frezat eu atasez, lipita de pisa frezata, o alta  bucata de lemn de obicei cu duritate mai mare. Astfel va fi aschiata doar bucata de lemn atasata , nu si produsul util ce il frezez. Se poate folosi orice bucata de lemn cu dimensiunile potrivite ce rezulta ca rezid in urma diferitelor operatii de debitare.
:hi: :hi: :hi:

orbanstefan64