Inventii...si nu numai...

Creat de pharaonu75, Septembrie 07, 2010, 01:00:12 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

#165
Manere pentru mutat stupii



Sunt doua manere independente..

Atasez si o poza
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefi

Un nou concept de la Philips le-ar putea permite persoanelor care trăiesc la oraș să crească și să îngrijească nici mai mult, nici mai puțin decât colonii de albine. În esență, ideea constă în atașarea unui stup de un geam al apartamentului.

Stupul Urban a fost dezvoltat ca parte a proiectului Microbial Home de la Philips, un concept de ecosistem închis autosustenabil, care mai include și un digestor de metan și un sistem de filtrare pe bază de plante. Toate acestea se află momentan in faza de concept, deci nu pot fi achiziționate încă, dar acest lucru ar putea deveni posibil la un moment dat. Și poate chiar ar trebui.

Stupul Urban are două componente care se atașează de un geam al apartamentului: un frontispiciu cu un ghiveci de flori și un mic orificiu pentru accesul albinelor – pe exteriorul geamului, și un soi de incintă de sticlă, asemănătoare unui terariu, atașată pe partea interioară a geamului, care găzduiește albinele și stupul.

Acest lucru permite urmărirea albinelor în timp ce lucrează și recoltarea mierii pe care acestea o produc printr-un mic cep. Incina de sticlă de formă alungită dispune de un sistem de faguri în care albinele își pot construi celulele din ceară, întocmai asemenea stupilor artificiali care se produc deja de ceva vreme.

Carcasa stupului este portocalie pentru a le ajuta pe albine să se orienteze și, de asemenea, există un mic orificiu prin care apicultorul urban să introducă fum în incinta de sticlă, în caz că aceasta trebuie deschisă – fumul calmează albinele. Orașul beneficiază de pe urma polenizării efectuate de albine și apartamentul de mierea proaspătă și de efectul plăcut al spectacolului natural oferit de contrastul evident, potrivit Philips.

http://www.stiintasitehnica.com/stupul-urban-i-i-permite-sa-gazduie-ti-albine-in-apartament_893.html

Mircea77

@Stefi
Fara suparare, conceptul ala de stup este o mare prostie. Daca ai stupi, incearca sa pui un hranitor din sticla (daca o exista) ca sa te lamuresti cat de usor aluneca albinele pe sticla. Si sa mai ai si pretentia sa construiasca faguri in asa ceva !!!!!!!

Kov iulian

Citat din: Mircea77 din Noiembrie 11, 2011, 06:29:02 PM
@Stefi
Fara suparare, conceptul ala de stup este o mare prostie. Daca ai stupi, incearca sa pui un hranitor din sticla (daca o exista) ca sa te lamuresti cat de usor aluneca albinele pe sticla. Si sa mai ai si pretentia sa construiasca faguri in asa ceva !!!!!!!
Cred ca exista o solutie , acea sticla se poate poliza cu ceva pt a deveni aspra , astfel albinele nu mai aluneca .

marius_vfp

da o polizezi e aderenta dar nu mai e transparenta , si carei senzatia de sticla , mai bine ceva policarbonat special facut , dar cum zicea cineva mai sus  , e o mare prostie , albinele au nevoie de spatiu  , de intimitate de intuneric, imaginativa daca ai intrun oras mare de 100000 de oameni 1000 de stupi si nu se fac tratamente la timp , 2 raspandire ade boli e maxima ,  pluas altele ,  mai bine sa ne punem pe bloc fiecare  cate 5 cutii minim , sa aibe miere pentru tot blocul da aia va avea o tixicitate denecrezut
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

stefi

Nu e nicio suparare Mircea77 si mie mi se pare o prostie, mai exact cred ca este un comportament barbar fata de ce reprezinta albina...dar era o chestie noua si am zis ca e bine sa stim si de asa ceva.

Mircea77

Citat din: stefi din Noiembrie 11, 2011, 07:55:40 PM
Nu e nicio suparare Mircea77 si mie mi se pare o prostie, mai exact cred ca este un comportament barbar fata de ce reprezinta albina...dar era o chestie noua si am zis ca e bine sa stim si de asa ceva.

Mda. Este ceva din categoria " ce vraji mai face nevasta mea" sau cum sa artificializam la maxim ceea ce este natural.

Ce le mai "fata" mintea unora  :nebun: :nebun: :nebun:

stefan1

  Ce temperatura ar fi intr-un stup de sticla in timp de vara? Daca ce vad eu ub acel 'stup' sunt faguri, atunci nu-s facuti de albina melifera, care face numai faguri orizontali. Poate ceva viespii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pharaonu75

Rama
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Obombo

Stupul Warré nu are rame, doar faguri ficsi.

marius_vfp

nu are intadevar are stinghii ,dar eu ziceam ca acele rame se pot folosi cu usurinta la warre, e vreo problema ca am zis asta? am gresit cu ceva ?, corectati-ma, poate gresesc.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Obombo

Stupul Warré cu rame nu mai este stup Warré. In momentul in care se pun ramele, stupul acesta se transfora intr-un stup rational. Toata filozofia abatelui este tocmai absenta ramelor.

tassevasi

 O deplasare mult mai rapida ,daca se face o platforma pt stup , (ca  ideie) .

http://www.facebook.com/photo.php?v=201668886584919

pharaonu75

O metoda de a filtra ceara
     
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube