Inventii...si nu numai...

Creat de pharaonu75, Septembrie 07, 2010, 01:00:12 PM

« precedentul - următorul »

zgl

albina plateste....

pharaonu75

Am vazut pe un alt topic acest clip postat de Florin:





Si pentru ca tot vorbim aici de inventii si inovatii, mintea mi-a zburat imediat la acest cadru pentru transport stupi:

[youtube=600,480]http://www.youtube.com/watch?v=MbCH6oWuAvY&feature=related[/youtube]


Ideea mea este aceea de a monta o roata la un capat al cadrului din clipul nr. 2, si astfel se inlocuieste un muncitor. Deplasarea se va efectua ca si cu o roaba, deci "utilajul" rezultat va fi un fel de hibrid intre cele doua prezentate in clipurile de mai sus!
Si in felul asta se inlatura si neajunsurile precizate de Cristifader AICI
Pentru moment noul utilaj este doar la stadiul de idee. Mai vedem... poate il brevetez... =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Ce parere aveti de acest utilaj de lipit etichete pe borcane?

[youtube=640,480]http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=7bNBkrx40YU[/youtube]
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

simplu si eficient fara prea muilte mecanisme in miscare, totusi nu vad cum se desprinde eticheta autocalanta de hartia de baza
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

Cred ca intre cei doi cilindri, care sustin si rotesc borcanul, trebuie sa se afle o lamela sau ceva asemanator care sa separe eticheta autocolanta de folia pe care este lipita!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Din nou un suport pentru ramele scoase din stup
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Adapator din PET
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Cantar de control
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

nelu2011

Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.

pharaonu75

Nu!
Este pus in stupina, in apropierea stupilor!
Ca sa fie introdus prin urdinis, ar trebui ca bucata de lemn sa fie mai subtire... in plus nu vad de ce sa administrezi apa in stup cu PET-ul!

Daca vrei sa administrezi sirop pentru stimulare, atunci este alta discutie, insa eu nu as recomanda hranitorul de urdinis!
Te poti alege cu un furtisag de toata frumusetea!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

nelu2011

Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.

marius_vfp

salut . in legatura c u adapatorul  sticla nu se strange atunci cand o intorci . poate o sticla dura din sticla r fi mai potrivita nu? ai folosit adapatorul sau doar din poze. ideea e super buna .
toate cele bune
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

Nu am folosit acest tip de adapator, insa am folosit ceva asemanator pentru adaparea porumbeilor in voliere! Nu am avut probleme cu sticla. Nu s-a strans, pentru ca volumul de apa este destul de mic (2 litri).
Capacul sticlei este perforat, iar pe masura ce nivelul apei scade din cele trei adancituri si din santul care face legatura cu capacul sticlei, din PET va picura apa si in schimb va intra aer!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Roaba apicola
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Adapator
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube