Inventii...si nu numai...

Creat de pharaonu75, Septembrie 07, 2010, 01:00:12 PM

« precedentul - următorul »

cristian87

Ideea cu gaurile verticale e si mai buna. Se elimina orice alunecare datorata unei eventuale inclinari.
Se poate folosi cornier  pentru a se fixa pe lada.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

crombra

In 1993 cand mi-am facut singur primii 5 stupi orizontali pe 16 rame am scornit un sistem de manere antifurt cam ca cele despre care vorbeste FlorinI. Pe stup este fixata o placuta pe care sunt sudate doua bucse cu axa verticala din teava de 3/8" la distanta de vreo 10-12 cm(nu mai tin minte dar masor). Aveam o singura pereche de manere . Maine fac poza la placuta ca am o lada goala in balcon pe post de magazie de scule si cand oi ajunge la stupina fac poze si la manere(sper sa le mai gasesc).
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

ioanardelean55


Discutati cit vreti dar una e sa incarci s-au sa descarci 20-30 de stupi si alta e cind ai 80 - 100 . la un transport ? s-au cind ai in echipa 1-2 oameni turmentati va ginditi ce vor face acestia cu aceste minere ?/? Sa fim sreiosi ,s-au postam doar de dragul de a posta ?

cristian87

Eu nu fac deocamdata pastoral si  nici nu voi face pana cand nu imi voi permite paletizare si incarcare mecanizata.
Deci pt mine care mut mai mult lazi goale un astfel de sistem este perfect.

zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

flavius

si pentru mine la fel...si pentru simplificare la maxim, nici nu e nevoie de 2 placute verticale pe stup, e de ajuns una ceva mai lunga...pui cuiul central, il faci un pic oscilant pe traversa, si gata...nu aluneca, sta, tine totul ok...placuta se poate bricola ff rapid dintr-o bucata de teava sudata pe o platbanda...dintr-un metru de teava si unul de platbanda faci placute pentru 10-20 de stupi...cu inca 2 manere, e rapid, e simplu, este economic, este eficient...chiar si pentru pastoral cu 20-30 de stupi e ok...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Citat din: ioanardelean55 din Ianuarie 17, 2011, 09:30:59 PM

Discutati cit vreti dar una e sa incarci s-au sa descarci 20-30 de stupi si alta e cind ai 80 - 100 . la un transport ? s-au cind ai in echipa 1-2 oameni turmentati va ginditi ce vor face acestia cu aceste minere ?/? Sa fim sreiosi ,s-au postam doar de dragul de a posta ?

Nu va suparati pe mine, insa daca nu am 100 de stupi asta nu inseamna ca nu pot discuta despre nu stiu ce sistem de manere... aveti mult mai multa experienta in apicultura (si in viata in general) decat mine... jos palaria... insa eu am spus ceva mai sus ca nu vreau sa ii fac reclama acestui tip de maner, nu il comercializez, dar mie imi este foarte util!
Iar daca mai vin si alte idei, sunt dispus sa le ascult si sa vad daca sunt mai bune pentru mine!
Daca am un pavilion cu 80 de stupi si fac pastoral, unde ar fi problema cu numarul stupilor? Chiar daca este relativ mare numarul stupilor, atat timp cat nu ii incarc si descarc din 2 in 2 saptamani, stupii fiind pe pavilion si nu varsati, nu vad de ce mi-as face probleme!

Am inteles opinia dumneavoastra, ca acest tip de maner nu vi se pare eficient pentru 80-100 de stupi care sunt incarcati si descarcati permanent, eventual si de catre o mana neexperimentata si necalificata, insa eu nu sunt in aceasta situatie, iar ca mine mai sunt si altii!

Asteptam poze si de la sistemul de manere detasabile ale lui Crombra si FlorinI!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

primele sunt placutele aflate pe stupi
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

manerul vazut si pe fata si pe dos...



mai mult chiar si cu acel tub antialunecare de care pomenise cineva mai sus
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

prinderea de stup pentru transport

@ioanardelean55
sa stiti ca pe timpul stupilor de lemn cu manerele prezentate, am avut la incarcat si ... turmentati (c-asa-i romanul...)
modelul de maner se poateutiliza, dupa cum se vede in poza si... intr-o ureche
deci poate sa fie intr-o urecge manerul sau tranportatorul  :nod:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Suuuper tare!

Totusi parca la sistemul asta intra mai mult material decat la celalalt si implicit mai multa munca la confectionare!
Insa mi se pare mai bun impotriva alunecarii (teoretice) a stupului daca acesta se inclina!
Am scris "teoretice" pentru ca nu s-a intamplat niciodata sa alunece stupul din acele manere prezentate de mine!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

crombra

Exact la fel este si sistemul meu cu diferenta ca eu am o placuta pe care sunt sudate bucsile iar Flrin are un cornier. Manerul este la fel.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

  Fratilor nu va suparati pe mine dar voi inca nu reusiti sa treceti de la gandirea de amator macar la cea de semiprofesionist. Doua manere nu costa nici macar un kg. de miere ! daca ai manere la toti imediat o gasca de prieteni te incarca cu 100 de familii in camion si fara sa mai ai grija de fel si fel de fiare.  :lol: :lol: :lol: :lol:

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: crombra din Ianuarie 18, 2011, 03:54:12 PM
Exact la fel este si sistemul meu cu diferenta ca eu am o placuta pe care sunt sudate bucsile iar Flrin are un cornier. Manerul este la fel.

specificatie suplimentara

cornierul e cu gaura si se folosea ca dispozitiv de prindere a catului pe timpul transportului cu o tija
prinderea e cu o platbanda, roluite la capat si rezultat cilindrii de agatat irechile manerului
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

stefanescu

Minerele sunt bune pentru cine are spate bun. Pentru cine nu are....incercati dispozitivul din atasament. Eu l-am facut pentru un coleg de servici acu cca. 15ani. Modelul e luat dintr-o revista (se gaseste si in biblioteca) o sa pun si numarul. Cu dispozitivul asta in cca 1 ora am pus pe pzitie impreuna cu colegul 60 de stupi dupa ce au fost dati jos din camion.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

pharaonu75

HA-HA-HA!
Pai cu dispozitivul asta ati spulberat mitul conform caruia stupul fara manere este foarte greu de furat!
M-ati lasat fara cuvinte!
Multumesc pentru idee, este foarte buna pentru pastoral cu stupi varsati!
:thanks:           :thanks:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube