Inventii...si nu numai...

Creat de pharaonu75, Septembrie 07, 2010, 01:00:12 PM

« precedentul - următorul »

relutu

Bravo domne',primele 100 le cumpar eu,cand incepeti productia de serie. :P =)) :bravo:

pharaonu75

Romikele, cred ca esti invidios! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

andreiu

Citat din: pharaonu75 din Martie 29, 2013, 04:09:04 PM
Am uitat sa mentionez un lucru esential: ceea ce am facut noi se numeste BIO-descapacitor si este in curs de brevetare!
Asa ca nu va ganditi sa il "clonati" si sa il scoateti la vanzare, pentru ca avem drepturi de autor!

Dispozitivul este perfect functional... mai avem de inventat doar apa calda, care va produce aburul ce incalzeste cutitul!! =)) =))

      Incercati cu curent trifazic in scurt pe cutit. Se incalzeste la sigur, instantaneu.  :hippo: :hippo:

sandupop

Daca nu descapaceste cum trebuie il folositi ca ....feliator =)) =))... si tot e ceva. Lasand gluma la o parte felicitari pentru realizare.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

romikele

Citat din: pharaonu75 din Martie 29, 2013, 05:36:34 PM
Romikele, cred ca esti invidios! =))

N-am pentru ce, descapacitorul meu mai face si altceva:  de mancare, spala, calca, s.a.m.d.  :rotfl:

sandupop

Problema este ca mai multi avem astfel de descapacitoare.... =))
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

roi_ag

Felicitari pentru realizare :bravo: Sa o vedem la treaba,sa aiba de lucru la greu :yes:

pharaonu75

Citat din: romikele din Martie 29, 2013, 06:02:02 PM
Citat din: pharaonu75 din Martie 29, 2013, 05:36:34 PM
Romikele, cred ca esti invidios! =))

N-am pentru ce, descapacitorul meu mai face si altceva:  de mancare, spala, calca, s.a.m.d.  :rotfl:

Da, dar masina ta de descapacit are nevoie de rujuri, farduri, ciorapi, rochii... plus ca nu te lasa sa mergi la femei cu prietenii! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

Citat din: pharaonu75 din Martie 29, 2013, 02:38:53 PM
Ia uitati ce minunatie a iesit din mainile a doi mari meseriasi: Nashu' & Finu' ! :D

Dispozitiv pentru descapacit rame - partea I

Nota 10 !!..

Cu bani putini se pot realiza utilaje performante.

Mor de foame producatorii de masini de descapacit in citeva luni..:))..

uve

Felicitari ! O sugestie daca se permite !Glisierele cu bile sunt performante , cu conditia sa ramana curate. Ele se pot monta pe exterior, cu o piesa de legatura deasupra.Astfel de glisiere se fac pana la lungimi de 700. Una mai lunga nu se "descopera " asa mult .
Dispozitivul va lucra pe orizontala , verticala sau la un anumit unghi ?Pe verticala , nu-i mai comod sa stea rama si sa culiseze cutitul (sa coboare)?Atunci se pot pune mai multe rame .Cutitul cred ca ar avea inertie mai mica decat rama .El avand greutate constanta fata de rame ,se poate echilibra usor in spate cu o greutate .Cum se face trecerea de la rama de cuib la rama ingrosata de magazie ? Se regleaza din suruburi ?V-ati gandit si la varianta cu doua cutite ?
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

pharaonu75

#325
Daca vizionati pe filmuletele, veti vedea ca deasupra glisierelor am pus cate o sipca, tocmai pentru a impiedica patrunderea obiectelor straine!
Utilizarea se va face pe orizontala!
Nu conteaza daca rama este normala sau ingrosata, pentru ca umerii hoffman au aceleasi dimensiuni la ambele tipuri de rama (ma refer aici la strict la latimea unui umar, deoarece tocmai acesta, impreuna cu partea inferioara/mai ingusta a lateralelor ramei vor da distanta fata de lama cutitului).
Pe "sertar" sunt niste adancituri in care intra umarul hoffman si astfel cutitul taie practic la aceeasi distanta fata de suprafata fagurelui.
Reglajul cutitului se face fata de suprafata fagurelui/ramei, nu fata de foita de fagure artificial din componenta ramei, pentru a se putea spune ca la ramele mai late/ingrosate se taie mai mult!

Nu stiu daca am reusit sa ma fac inteles... daca nu am fost explicit, cand voi ajunge la stupina voi face un filmulet cu cele doua tipuri de rame (latime de 37mm si 45 mm) pentru a vedea exact ce am vrut sa spun!.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Am uitat sa mai adaug ceva: nu vom descapaci niciodata rame de cuib cu acest dispozitiv. Ma refer la cele care au pe ele atat miere cat si puiet! Daca sunt rame de la "rezerva de aur" a familiei, adica prima si ultima, acestea pot ajunge in descapacitor pentru ca nu au puiet pe ele. Si vor fi descapacite la fel ca ramele de 37 mm sau 45 mm folosite in caturi, fara niciun altfel de reglaj special al cutitului.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefy.costea

Daca te uiti un pic pe pozele mele de la Dobrich os avezi bancul de descapacit cu sistemul cu cutit rusesc si oala cukta cu aburi. Pretul era 750 de leva. Dupa o negogiere te alegeai cu el pe la vreo 600 leva x 2,3 lei = 1380 lei daca am calculat bine!
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

stefy.costea

Scuze !!!!!!!!!!!!!! M-a luat gura pe dinainte ! M-am uita la pozele postate de la Dobrich si am constata ca n-am pus si poza in cauza. promit s-o postez luni cand ajung la serviciu!
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

pharaonu75

Citat din: stefy.costea din Martie 29, 2013, 10:57:38 PM
Daca te uiti un pic pe pozele mele de la Dobrich os avezi bancul de descapacit cu sistemul cu cutit rusesc si oala cukta cu aburi. Pretul era 750 de leva. Dupa o negogiere te alegeai cu el pe la vreo 600 leva x 2,3 lei = 1380 lei daca am calculat bine!

Iar daca nu erai un negociator bun, ramaneai tot la 750 leva, adica 1725 lei!
Pai la banii asta iti vand eu trei bucati! Dar fara oala, pentru ca ii trebuie lu' soacra-mea la sarmale! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube