Inventii...si nu numai...

Creat de pharaonu75, Septembrie 07, 2010, 01:00:12 PM

« precedentul - următorul »

teoalbina

Dupa cate observ rama este pliabila. Ti-as recomanda sa le scoti balamalele iar la cea din centru sa-i pui in loc de umerase 2 cuie care, pot fi folosite si pentru prindere cu celelalte doua in caz ca vrei sa o folosesti ca rama intreaga. Am avut si eu astfel de rame si, datorita manevrarii pretentioase m-am gandit sa le despart (deja m-am apucat si sper ca pana in primavara, cand voi avea nevoie de ele pentru popularea nucleelor sa fie gata). Cu ocazia asta, m-am apucat sa fac si o rama HranitorCladitoare. In privinta iernarii am ajuns la concluzia ca mai bine unific si refac in primavara, astfel de rame nefiind adaptate pentru asa ceva. Pentru iernare folosesc insa altfel de nuclee cu rame pe jumatati de rama intreaga sau de magazin.

jenica67

obanaru, alimentatorul ala cu bidon de plastic, nu o sa functioneze, ca bidonul este subtire, nu pate sa isi pastreze forma, se strange sub influenta vidului creat si o sa curga siropul peste albine.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Florin-braileanul (FlorinI)

pacat de  intentia  filmuletului de  prezentare
neelocvent
prea multe  frame-uri,  si  zorzoane  de  zapacit privitorul
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

obanaru

Voi reveni, asupra filmuletului!!!
Imi insusesc critica
Ovidiu

crombra

Citat din: jenica67 din Februarie 13, 2013, 10:33:03 PM
obanaru, alimentatorul ala cu bidon de plastic, nu o sa functioneze, ca bidonul este subtire, nu pate sa isi pastreze forma, se strange sub influenta vidului creat si o sa curga siropul peste albine.
asa e  :nod: eu am patit-o la un adapator. Una- doua ramaneam fara apa si nu stiam de ce. Pana m-am prins. Regula de Aur la hranitoarele rasturnate: recipientul care stocheaza lichidul trebuie sa fie RIGID.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

stefanescu

Hai ca le-am rasucit eu .
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

stefanescu

Na ca am scapat una nerasucita
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

obanaru

Ovidiu

pharaonu75

Ia uitati ce minunatie a iesit din mainile a doi mari meseriasi: Nashu' & Finu' ! :D

Dispozitiv pentru descapacit rame - partea I
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Chinezii copiaza orice... asa ca doar nu suntem noi mai prosti! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Citat din: pharaonu75 din Martie 29, 2013, 02:38:53 PM
Ia uitati ce minunatie a iesit din mainile a doi mari meseriasi: Nashu' & Finu' ! :D

Sa nu vă mai legați de prof. Ursu.
La fel ca el, va laudați cu un produs nefinalizat, netestat... nu tu faguri, nu tu miere...  =))

P.S.  :bravo: =D>

pharaonu75

Am uitat sa mentionez un lucru esential: ceea ce am facut noi se numeste BIO-descapacitor si este in curs de brevetare!
Asa ca nu va ganditi sa il "clonati" si sa il scoateti la vanzare, pentru ca avem drepturi de autor!

Dispozitivul este perfect functional... mai avem de inventat doar apa calda, care va produce aburul ce incalzeste cutitul!! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sorinma

cutitul v-a fi incalzit?ne incalzit credeti ca nu o sa descapaceasca?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

romikele

Neincalzit poate rupe sau macar "ciufuli" fagurii... testat inainte de aparitia "inventiei"  =))