Inventii...si nu numai...

Creat de pharaonu75, Septembrie 07, 2010, 01:00:12 PM

« precedentul - următorul »

RazvanTi

ai sa razi faraoane dar eu am EXACT acest divais(fara pompa si serpentina normal) facut de acum 1 an.
l-am "mesterit" asa sa am cu ce coji chitul si vopseaua de pe bus :cool:
pana acum am incarcat butelia cu GEPELE de 3 ori.
acum urmeaza a 4-a oara sa "parlesc" niste stupi la interior  :wink2:
o sa revin si cu o poza...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Ozzy


pharaonu75

remorca apicola
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

sau asa
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pedro


Citat din: pharaonu75 din Octombrie 29, 2012, 07:54:50 PM
Furetto!  =))

as vrea sa-mi fac si eu un aparat ca acesta!
Stiti unde as putea sa gasesc pompa in care se pune solutia?
am cautat pe net si nu am gasit decat la pret astronomic!
:hi: :hi:
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre!

abeja

Citat din: pedro din Noiembrie 12, 2012, 10:00:45 AM

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 29, 2012, 07:54:50 PM
Furetto!  =))

as vrea sa-mi fac si eu un aparat ca acesta!
Stiti unde as putea sa gasesc pompa in care se pune solutia?
am cautat pe net si nu am gasit decat la pret astronomic!
:hi: :hi:


Hai  sa  traiesti  nea  Pedro si  sa  stii  ca  am  gatat  demult  mierea  aia  buna  trimisa  de  dumneatale.Nu  mi-ai zis  cum  a  functionat  medicamentul  trimis  de  mine.Daca  poti face  o  mica  descriere  ar  fi  bine.Salutari.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pedro din Noiembrie 12, 2012, 10:00:45 AM

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 29, 2012, 07:54:50 PM
Furetto!  =))

as vrea sa-mi fac si eu un aparat ca acesta!
Stiti unde as putea sa gasesc pompa in care se pune solutia?
am cautat pe net si nu am gasit decat la pret astronomic!
:hi: :hi:

cat oferi pe o pompita? (pret neastronomic)
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

marcello braileanul

Citat din: pharaonu75 din Septembrie 09, 2010, 03:59:21 PM
Marcare regina... cu vopsea auto :)
am mai citit 1 data intr-o carte ca pot marca matca si cu oja daca nu am marcar ......si am trecut la treaba si cand i-am pus un punct pe spatele matci si am lasato jos pe o rama era deja moarta :sad:
asa ca e mai bun marcarul lor decat alte inovatii.........daca tinem la albine si sa traiasca cat mai mult nu mai facem experiente pe ele ca si ele sunt niste suflete ^:)^

abeja


romikele

Pai nu pe spate trebuie frate... pe unghii... adica nu, pe cap! :P

Am marcat numai cu oja anii trecuti fara nici o problema, dar am incercat intai pe trantori. :wink2:
Nu mai aveau aia la magazin oja de culorile cerute de mine, am apelat la relatii! :razz:

marcello braileanul

Citat din: romikele din Decembrie 21, 2012, 03:25:45 PM
Pai nu pe spate trebuie frate... pe unghii... adica nu, pe cap! :P

Am marcat numai cu oja anii trecuti fara nici o problema, dar am incercat intai pe trantori. :wink2:
Nu mai aveau aia la magazin oja de culorile cerute de mine, am apelat la relatii! :razz:
:sad: deci pana la urma se poate folosi oja ?

romikele

Da, dar cu atentie!
De preferat este insa markerul, mai ales daca esti la inceput.
Proba o faci pe trantori, iar cand mana devine sigura poti trece la marcat matci.

stefan1

Citat din: marcello  braileanul din Decembrie 21, 2012, 02:54:10 PM

am mai citit 1 data intr-o carte ca pot marca matca si cu oja daca nu am marcar ......si am trecut la treaba si cand i-am pus un punct pe spatele matci si am lasato jos pe o rama era deja moarta :sad:


  Nu oja era de vina. Ai strans prea tare regina, s-a emotionat si a lesinat. Nu e gluma.
  A venit la mine cineva cu matca moarta, adusa in buzunar, doar sa mi-o arate cat era de frumoasa si cum a murit la marcare. Cum o studiam noi, am vazut cum ii iesia un ou din fund (cu matca inerta). Dupa ceva timp am vazut ca incep mici miscari ale abdomenului si in 5 minute regina isi era revenit complet. A pus-o in stup si a doua zi era ouat binisor int-un fagur si nu a ramas cu tare dupa accident.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Marius-ursulakhe

Un varujet facut de catre mine.
Datorita faptului ca nu am avut bani sa cumpar unul si dorinta de ami usura munca si albinele sa beneficieze de cel mai bun tratament a iesit acest lucru din imaginatia mea  :rotfl:   :hi:

cipriene

salut,
o gramada de lucruri am vazut pana acum din ce ati aratat (la multe nici nu m-as fi gandit ca pot exista  :P), dar un cantar pentru stupii aflati pe pavilion are cineva?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)