Inventii...si nu numai...

Creat de pharaonu75, Septembrie 07, 2010, 01:00:12 PM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

In copilarie prin Arad noi ai spuneam ampora la polistiren(ala alb).

Mai jos vin pozele cu capacele de tabla. Acum ca ma iut mai atent nu sint sigur daca cel cositorit este cositorit sau este cu sudura cu punct.

andrei_georgian

Citat din: pharaonu75 din Mai 17, 2012, 10:38:19 PM
Dar de ce nu il intrebi direct pe meserias?
Este Orbanstefan64! :wink2:
Iti va da toate detaliile.
:thanks: banuiam eu ca el este meseriasul :wink:  :hi:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

pharaonu75

Citat din: Kiwi Bee din Mai 18, 2012, 01:41:23 AM
...Pharaoane trebuie sa te asezi cu Stefan la un seminar de bere si sai spui ca ochelarii de protectie se pun la ochi si nu decoratie pe cacuila..... :rotfl:  :beer:
...

Aia sunt ochelari de smechereala... pentru agatat fetele, nu pentru lucrat in atelier! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

eu cind merg la lucru fetele inca dorm iar cind ma intorc acasa is deja in cluburi iar in 500  m cit am de acasa la atelier toate cu cite ma intilnesc se uita numa la ochelarii mei de fite   =)) =))

pharaonu75

Vezi ca te lauzi... nu ai 500 de metri, ci doar vreo 300! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

relutu

Care-i problema esentele tari se tin in recipiente mici =)) =))

cornelioandanciu

Citat din: andrei_georgian din Mai 17, 2012, 09:18:54 PM
salut! am gasit acest clip pe youtube, interesant este cum pune tabla pe capac, adica o are deja facuta cu marginile deja indoite,
as vrea sa stiu cum face tabla dinainte, exista vreo presa ceva?
poate cineva sa ma ajute? :beer:
Fii atent aici: Faci capacul.Cumperi tabla.Cumperi patru cleme de tamplarie , si cele go on sunt bune, dar daca gasesti mai de calitate sunt bune si alea.Masori tabla, lasi marja sa o indoi cu patentul pe margine(o dublezi), cam pe 5 mm, ca apoi sa nu te tai in ea.Trasezi exact pe tabla marginele capacului.Pe langa acea linie pui exact o scandurica deasupra, alta dedesubt,asta nu trebuie chiar exact, tabla intre ele deci, prinzi cu clemele de tamplarie si apoi indoi in sus.Tot asa pe toate patru laturile.Ca sa-ti iasa bine, indoi cate doua fete opuse .Colturile le impachetezi frumos folosind un patent si un ciocan.Cu patentul aduci tabla de la colturi margine la margine, o bati apoi cu ciocanul pentru aplatizare, apoi o pliezi pe o margine a capacului, tot folosinr patentul si ciocanul, ca sa iasa frumos.Mult succes.
Va salut.

andrei_georgian

Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

pharaonu75

Hranitor interior! (jenica67)
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cornelioandanciu

Eu mi-am facut niste hranitoare tip podisor tot in stilul cum i-am spus colegului sa faca acele capace, am pliat tabla bine la colturi, si nu curg ca nu au cum.Sint foarte bune.
Va salut.

G. Iulian

Nu e neaparat o inventie ci o solutie ieftina la dispozitivul de marcat matci.

pharaonu75

Hranitor home-made, marca Jonny_it  =))  simplu si eficient! :wink2:

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mmacreanu

Citat din: pharaonu75 din August 16, 2012, 06:43:53 PM
Hranitor home-made, marca Jonny_it  =))  simplu si eficient! :wink2:

cand se mai golesc paharele, mai pot iesi albinele din pahar? ma gandesc oare nu aluneca pe acel plastic. intreb pt ca as incerca si eu varianta asta :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Kov iulian

Citat din: pharaonu75 din August 16, 2012, 06:43:53 PM
Hranitor home-made, marca Jonny_it  =))  simplu si eficient! :wink2:


Si eu mai pun sirop la uni stupi ( din lipsa de hranitoare sau spatiu in lada)  prin cutii de inghetata sau farfurii de unica folosinta ) .


o sa merg sa cumpar si pahare  :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:  fiindca am 4 nuclee la care nu am deloc hranitoare  .


Nu vreau a le cumpar fiindca le fac eu hranitoarele, dar nu avut cu ce aduce de la oras un dulap .

pharaonu75

Un model de cantar apicol
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube