Inventii...si nu numai...

Creat de pharaonu75, Septembrie 07, 2010, 01:00:12 PM

« precedentul - următorul »

amazon66


RazvanTi

asta e sclipire de geniu din necesitate, nu inventica.
oricum imi scot sapca in fata lui!
pharaoane baga si tu un emoticon cu sapca  :roll:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

orbanstefan64

da ,jos palaria!!! sau daca vreti voi sapca!!!!!
:hi: :hi: :hi:

KTA-APIDORNA - Ski

Se descurca adevaraciune soferul asta,nevoia te invata... :roll: :bravo:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

dorindafi

e dat dracu  :D
eu zic ca are tractziune integrala,voi ce zicetzi
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

marius_vfp

genul de vehicule au tractiune hirdaulica fara diferentiale
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

orbanstefan64

am lucrat citiva ani  cu BOBKAT sint niste utilaje SUPER .
vb lu marius :genul de vehicule au tractiune hirdaulica fara diferentiale
:hi: :hi: :hi:

andrei_georgian

Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

andrei_georgian

Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

andrei_georgian

salut! am gasit acest clip pe youtube, interesant este cum pune tabla pe capac, adica o are deja facuta cu marginile deja indoite,
as vrea sa stiu cum face tabla dinainte, exista vreo presa ceva?
poate cineva sa ma ajute? :beer:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

tassevasi

Citat din: andrei_georgian din Mai 17, 2012, 09:18:54 PM
salut! am gasit acest clip pe youtube, interesant este cum pune tabla pe capac, adica o are deja facuta cu marginile deja indoite,
as vrea sa stiu cum face tabla dinainte, exista vreo presa ceva?
poate cineva sa ma ajute? :beer:


Nu exiata nici o presa ,ati faci tu un dispozitiv de indoit tabla .
  Tai tabla cu 3cm mai mare decit capacul,  trasezi cu creionul  si cu dispozitivul ce-l vezi in poza  o indoi ,pui pe o masa  introduci pina la semn si ridici pe fiecare latura ,iar la colturi  eu aduc cu patentul coltul pe interior ,nu treb crestat .
   Acum cum faci dispozitivul :  din 2 platbande mai late  ca in poza cu saiba (alta tabla ) intre ele de grosime mai mare  decit tabla (1 mm) si prinzi in nituri, ori poti sa faci si din 2 scindurele  prinse tot  ca-n poza .
  Spor la treaba .
  Numai bine .

andrei_georgian

multumesc mult tassevasi,
SANATATE MULTA SI SA AUZIM NUMAI DE BINE :hi:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

pharaonu75

Dar de ce nu il intrebi direct pe meserias?
Este Orbanstefan64! :wink2:
Iti va da toate detaliile.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kiwi Bee

Chiar am vrut sa spun si eu ca seamana cu Orban Stefan. Pharaoane trebuie sa te asezi cu Stefan la un seminar de bere si sai spui ca ochelarii de protectie se pun la ochi si nu decoratie pe cacuila..... :rotfl:  :beer:

Apropo de tabla pt capac. Aici in NZ avem podisor din PFL intrun chenar de lemn si peste vine capacul de tabla zincata(cca. 0.7mm .... asa cred).
Am intilnit 2 modele. Ambele au laturile inalte de cca. 4 degete. Ambele au muchiile intoarse cu 180 de grade (sau cum naiba se spune) sa nu te tai cind lucrezi cu capacul - si garantat treaba este facuta cu ceva masinarie si nu la ciocan.

Un model are colturile indoite de zici ca sa impachetat cadoul de craciun si este cositorit la coltzuri. Mi sa intimplat precum cutia stupului nu a fost bine imbinat(.... mai gresesc si eu  :D ) la colturi si dupa 2 sezoane sa umflat la colturi si deabia poti pune capacul peste cutie.

Celalalt model nu are colturile cositorite si cred ca se face cam astfel:
-Se taie bucata de tabla
-Se decupeaza cite un patrat la fiecare coltz (4x4 degete)
-Se intorc muchiile cca. 5-6 mm
-Se indoaie laturile mai luingi cu 90 de grade (la 4 degete adincime)
-Laturile mai scurte primesc o mica indoitura la cca. mai putin de 2 degete adincime. O indoitura de cca. 150 de grade
-Apoi laturile mai scurte se indoaie la 80-85 de grade la 4 degete adincime

Astfel colturile ramin putin deschise. Laturile mai scurte vor avea rol de arc pt ca sa se stringa capacul de cutie si dat fiind ca muchiile lor vor sta mai inafara ai de unde sa prinzi cind ridici de capac.

Pe timp de iarna unii stupari pun o bucata de ampora de 16-20mm in interiorul capacului pt a izola supul si a preveni formarea condensarii(problema mare in NZ).

rarescyp

Citat din: Kiwi Bee din Mai 18, 2012, 01:41:23 AM
Chiar am vrut sa spun si eu ca seamana cu Orban Stefan. Pharaoane trebuie sa te asezi cu Stefan la un seminar de bere si sai spui ca ochelarii de protectie se pun la ochi si nu decoratie pe cacuila..... :rotfl:  :beer:

Apropo de tabla pt capac. Aici in NZ avem podisor din PFL intrun chenar de lemn si peste vine capacul de tabla zincata(cca. 0.7mm .... asa cred).
Am intilnit 2 modele. Ambele au laturile inalte de cca. 4 degete. Ambele au muchiile intoarse cu 180 de grade (sau cum naiba se spune) sa nu te tai cind lucrezi cu capacul - si garantat treaba este facuta cu ceva masinarie si nu la ciocan.

Un model are colturile indoite de zici ca sa impachetat cadoul de craciun si este cositorit la coltzuri. Mi sa intimplat precum cutia stupului nu a fost bine imbinat(.... mai gresesc si eu  :D ) la colturi si dupa 2 sezoane sa umflat la colturi si deabia poti pune capacul peste cutie.

Celalalt model nu are colturile cositorite si cred ca se face cam astfel:
-Se taie bucata de tabla
-Se decupeaza cite un patrat la fiecare coltz (4x4 degete)
-Se intorc muchiile cca. 5-6 mm
-Se indoaie laturile mai luingi cu 90 de grade (la 4 degete adincime)
-Laturile mai scurte primesc o mica indoitura la cca. mai putin de 2 degete adincime. O indoitura de cca. 150 de grade
-Apoi laturile mai scurte se indoaie la 80-85 de grade la 4 degete adincime

Astfel colturile ramin putin deschise. Laturile mai scurte vor avea rol de arc pt ca sa se stringa capacul de cutie si dat fiind ca muchiile lor vor sta mai inafara ai de unde sa prinzi cind ridici de capac.

Pe timp de iarna unii stupari pun o bucata de ampora de 16-20mm in interiorul capacului pt a izola supul si a preveni formarea condensarii(problema mare in NZ).
Pe langa aceste explicatii, daca ai putea pune niste poze, ar fi minunat.....
Ce e aia "ampora"?
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....