Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: Aurelian A. din Aprilie 16, 2017, 05:34:06 PM
Te.ai cam grabit...dar acum ce sa mai faci,merge si asa
Chiar daca graba strica treaba, uite ca matca a eclozat. Judecand dupa comportamentul albinelor la urdinis, ieri s-a si imperecheat. Sunt curios ce va oua, avand in vedere ca roiul a fost facut inainte de ger.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

apivasmob

Poate pana in toamna sa isi schimbe iar matca daca nu corespunde cerintelor. Stiu ele mai bine. Am si eu una care s-a schimbat si la alta familie am gasit botci de schimbare.
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Matca eclozata pe ninsoare s-a imperecheat si oua de zici ca e mitraliera. Asta arata ca in stadiul de botca capacita nu sunt asa de vulnerabile.

Intrebare: De ce e mai bine sa muti botcile din starter in finisor? De ce e bine ca starterul sa starteze si finisorul sa termine treaba? Joi am facut starterul. Cum nu am avut peria la mine am scuturat. In rame tocmai bagasera ceva nectar. La scuturare s-au naclait. Pana la transvazare (a doua zi) s-a depopulat. Au ramas nici 2 rame. Normal ca a doua zi au luat in lucru doar 3 botci din 30. L-am repopulat cu albina si am mai dat o tura de 16 larve. Maine ar trebui sa le mut in finisor, mai ales ca se anunta nopti friguroase. Miercuri seara am o prognoza de -1 grad.



Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

Domnule Oroles, sincer, cand am citit intrebarea asta, am inceput sa ma uit dupa pietre. Dar nu era niciuna, ca eram la birou. Raspunsul, zic eu, se gaseste in orice carte care prezinta cresterea matcilor prin transvazare.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

sfantul spiridon

Citat din: oroles din Mai 07, 2017, 08:40:52 PM
Matca eclozata pe ninsoare s-a imperecheat si oua de zici ca e mitraliera. Asta arata ca in stadiul de botca capacita nu sunt asa de vulnerabile.

Intrebare: De ce e mai bine sa muti botcile din starter in finisor? De ce e bine ca starterul sa starteze si finisorul sa termine treaba? Joi am facut starterul. Cum nu am avut peria la mine am scuturat. In rame tocmai bagasera ceva nectar. La scuturare s-au naclait. Pana la transvazare (a doua zi) s-a depopulat. Au ramas nici 2 rame. Normal ca a doua zi au luat in lucru doar 3 botci din 30. L-am repopulat cu albina si am mai dat o tura de 16 larve. Maine ar trebui sa le mut in finisor, mai ales ca se anunta nopti friguroase. Miercuri seara am o prognoza de -1 grad.
cum adica s a depopulat?
faci starter dintr o familie de baza, scuturi din ramele cu puiet pe care le bagi la altii pentru ca ti trebuie doica. ai nevoie de o rama cu pastura, una cu miere si patru de puiet( alb si capacit). da le sirop.
uitasem,
ce vrei sa faci la - grade?
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

oroles

Am facut starterul fara puiet, dupa modelul nemtilor de la iwf.de. Mai exact, am ridicat matca cu puietul si am facut un roi. O parte din albina am scuturat-o si ingramadit-o intr-o roinita. Mai exact, marea majoritate a albine-i am ingramadit-o intr-o roinita fara puiet, doar cu pastura si miere. Roinita am pus-o pe loxatia stupului.  Dupa metoda asta am avut in anul trecut si acceptari aproape de 100%. La un moment dat mi-a luat in lucru si 31 din 32. Regula mea era ca roinita sa aiba 1/3 din volum albina.

Legat de intrebarea mea cu starter si finisor in acelasi timp, fara matca: Eu zic sa nu dati cu pietre, dl. bmdna. Sunt atat de multi de "daca" in ecuatia asta incat cred ca oricat te-ai stradui de mult nu le  poti pune in aplicare. Si de cand fac apicultura sunt surprins mereu de albine. Am mai spus ca nu intotdeauna ce se scrie in carte se potriveste cu realitatea din stup. De exemplu, noi stiam ca trantorii nu consuma miere din stup ci sunt hraniti. Si uite ca un coleg a filmat un trantor care se infrupta din miere. Cu totii stim ca un stup fara matca se bezmeticeste. Uite ca anul trecut am avut unul care nici de-al dracului nu se bezmeticea. Eu voiam experiente de-ale voastre, nu sa ma trimiteti la carte. L-am citit extrem de atent pe Rutner, dar tot experienta e cel  mai bun profesor.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

Partea cu pietrele a fost o gluma. Este adevarat ca albinele nu inceteaza sa ne surprinda, dar nu stiu daca e cazul ca in cresterea matcilor sa ne putem baza pe surprize. Dar... ma rog, e posibil ca eu sa nu fi inteles intrebarea. Din ce am inteles eu, intrebarea era de ce nu ar fi bine sa lasam botcile sa fie crescute pana la maturitate in starter? Cu alte cuvinte, sa crestem matci numai in starter, de ce sa ne mai trambalam cu ele si in finisor? Daca nu acesta este sensul, atunci as avea rugamintea ca, pentru mine, sa detaliati adevaratul sens.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

oroles

Nedumerirea mea e daca conteaza atat de mult aceasta mutare din starter, in finisor, si daca matcile mutate in finisor sunt semnificativ msi bune? Din ce am vazut ca scrie Ruttner,  ar fi ceva diferente. Uite, de exemplu matcile crescute in perioade neprielnice (ploi) sunt mai bune. A confirmat si dl. Bucovineanu. E si normal, in timpul acestor perioade densitatea de albine in stup e mai mare. Sau, se spune ca dupa ce dai larvele la crescut nu stimulezi ca sa nu disloci albina din zona ramei portbotci. Cat conteaza fiecare din aceste detalii?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

La felul cum ai descris finisorul puteai lejer să lași inca 4 zile larvele acolo și ar fi fost ok.
Când Ruttner vorbește despre startere are in vedere creșterea industrială unde starter este folosit la mai multe serii de botci succesive, iar numărul acestora pe serie este de peste sută. Tu ai prezentat mai degrabă o variantă "artizanală".

bmdna

Un apicultor pe care imi place sa-l citez spune ca factorii principali care influenteaza calitatea matcii crescute sint urmatorii:

1.   Puterea familiei in care este crescuta
2.   Integritatea biologica a familiei (inseamna o familie echilibrata, cu matca, albine si trantori. Pentru calitate maxima albinele familiei crescatoare trebuie sa fie toate fiicele aceleiasi matci. Familiile imputernicite cu rame din alte familii au integritatea biologica afectata, deci matcile obtinute astfel nu vor fi de calitate maxima)
3.   Temperatura aerului exterior (pentru matci de calitate – (24-28 C)
4.   Existenta unui cules in natura (cel putin100g pe zi)
5.   Prezenta in familie a puietului necapacit. Daca matcile sint crescute in absenta puietului capacit, acestea vor rezulta de calitate mai slaba.
6.   Varsta de la care larva a fost luata in crestere (cel mai bineeste ca varsta larvei sa fie de maxim 60 de ore)
7.   Numarul de matci crescute in acelasi timp

Cred ca starterul nu prea se califica. Starterul este util sa inceapa cresteea botcilor pentru ca o familie care sa intruneasca punctele de mai sus nu o poti convinge sa ia la crescut botci. Practic finisorul este cel ce trebuie sa raspunda la punctele de mai sus. Parerea mea.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

oroles

Eu as pune calitatea unei matci, ca primul si cel mai important lucru pe seama trantorilor cu care se imperecheaza. Legat de calitatea unei matci coroborat cu numarul mic de ovariole: O matca cu un numar mic de ovariole (trasa dintr-o larva mai batrana) poate da randament satisfacator in primul an. Calitatea scade considerabil in al doilea an.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

  Asculta de @bmdna, ca a sintetizat foarte fain niste factori impotrtanti in cresterea matcilor de calitate.
  Ce ai spus tu in ultima postare nu e tocmai adevarat. O matca cu putine ovariole nu poate fi foarte prolifica nici in primul an, deoarece numarul de oua depus este limitat de faptul ca fiecare ou are nevoie de un timp de maturare in ovariole, deci o ovariola poate face un numar limitat de oua/zi iar la mai putine ovariole vor fi corespunzator mai putine oua depuse de matca. Durata de viata la matca este data in special de cantitatea de sperma acumulata in spermateca. Daca matca este mai mica, si spermateca este mai mica, ba pot fi chiar dificultati de imperechere, deci matca isi va termina mai repede rezerva si va fi inlocuita.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

NYK74

Am avut acum cîțiva ani un schimb liniștit la o familie la început de octombrie,matca tînără foarte arătoasă ca prezență,a demarat bine la început cu puietul,a pus si în timpul iernii fiind cald,dar în primăvară la un moment dat,punea continuu peste tot în toate celulele doar ouă de trîntor.

stefan1

  Nu stiu in Italia cum este, probabil in octombrie inca mai sunt trantori, dar oricum vremea mai rece si calitatea mai slaba a trantorilor au putut duce la o imperechere incompleta a matcii, probabil doar cu unul sau doi trantori. Totusi matcile epuizate incep sa depuna amestecat oua fecundate si nefecundate si doar mai tarziu se ajunge doar la oua nefecundate depuse in celule de albine. Mai stiu ca sunt doua feluri de boli la matci care duc la blocarea unor canale din zona genitala, dar nu mai stiu daca cel de la spermateca sau de la oviductul comun.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Voi face mici experimente sa vad daca e chiar asa.

Azi la stupina 2 grade si un pic de bruma. :(
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani