Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

Closcutz

Faptul ca a mintit atunci cand ne-a intrebat daca am folosit antibiotic, ca apoi s-o intoarca si sa recunoasca ca da a dat cateva grame...pt mine il descalifica pe vecie a fi stupar si om corect! Cum a ajuns si la mine nu stiu! Imi venea sa-i dau un par in freza...m-am abtinut...mi-am luat mierea....si el e bine mersi...isi vede de treaba. Macar dc isi vindea stupii. Halal apicultor.

oroles

Citat din: Closcutz din Martie 08, 2017, 05:26:22 PM
M-am framantat din cauza asta nopti la rand incercand sa-mi explic... este posibil ca el sa fi dat inainte de rapita pt ca din ce latra aia cu analizele mierea aia era cea mai cu probleme. Extractia s-a facut intr-un cort aproape de paznic. Eu manevram ramele cu miere la stupi si oamenii care m-au ajutat la extras sa fi folosit din ustensilele astuia... nu stiu...n-am experienta cu antibioticele, nu stiu cum arata, cat de periculos contamineaza mierea. Si declar in mod solemn si serios ca nu am folosit asa ceva! Pe cuvant de onoare!
Ai repetat analiza si in alta parte?  A iesit pozitiv la streptomicina?  Kitul de test e undeva la 190 ron si iti spune si ce antibiotic s-a descoperit.  Kitul contine un panel  de 12 antibiotice. Streptomicina există in mai toate kiturile. Este si in Bacau un laborator de analiză alimentara. De pe ustensile este exclus. E prea putin antibiotic ca sa se pozitiveze proba. Inclin sa cred ca de vina sunt fagurii.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Closcutz

Problema este ca atunci cand l-a intrebat samsarul dc a dat antibiotic a zis ca a dat streptomicina...iar samsarul asta a zis ca si s-a descoperit! Daca asta nu recunostea aveam sa-mi inchipui ca vreun dusman m-a sabotat... greseam in fata lui Dumnezeu banuind pe cine stie cine...

tinumaftei

Ai reperat analiză și la un alt laborator sau achizitor?

Closcutz

Nu mierea aia am lasat-o asa cum am adus-o. Nici la albine n-am dat desi macar cateva butoaie tot ar trebui sa fie ok...Pt ca problema ar fi fost mierea de rapita. Si n-am idee cum a ajuns antibiotic in mierea mea. Dar dc mai prind pe vreunul va face magarii de genul asta ii aplic o bataie rupta din rai si sora cu moartea poate sa fie si cu 40 de ani mai in varsta decat mine!

tinumaftei

Doar daca faci analiză poți știu dacă are ceva antibiotice mierea. Ar trebui sa iei probe din toate recipientele, omogenizezi probele că sa faci o singura analiză și te duci la laborator. Dacă nu ai dat sunt foarte mici posibilitățile de a fi proba pozitivă. Streptomicina nu scade in 5 ani nici cu 10% în miere. Dacă ești sigur că ai in butoaie mierea ta!!!?

Closcutz

Asa cosmar ca atunci n-am patit in viata mea. M-a descurajat si pretul in picaj al mierii si productia mult mai mica de anul trecut. Va trebui sa iau taurul de coarne... dar mi-a lasat asa un gust amar experienta asta... Mi-a frant aripile.

bucovineanu

Nu trebuie sa fii suparat pe cei care dau antibiotice. In propria stupina fiecare face ce vrea cu albinele si mierea sa. Greseala a fost ca ai avut incredere in altcineva si ai acceptat sa vindeti mierea impreuna. Nu cred ca antibioticul a ajuns in mierea ta, Nu avea cum. Cred mai degraba ca acel intermediar nici nu a facut analize la ambele cantitati, dar a considerat ca daca sunteti prieteni ati tratat la fel albinele. Intamplarea trebuie sa fie o lectie.

oroles

Citat din: Closcutz din Martie 08, 2017, 09:10:57 PM
Asa cosmar ca atunci n-am patit in viata mea. M-a descurajat si pretul in picaj al mierii si productia mult mai mica de anul trecut. Va trebui sa iau taurul de coarne... dar mi-a lasat asa un gust amar experienta asta... Mi-a frant aripile.
E foarte posibil ca acea miere sa fie foarte  buna. Nu e posibil prin furtisag să iti compromiti productia. Doar daca fagurii au fost infestati sau procesatorul s-a jucat cu...streptomicina.  Antibioticile nu dispar complet nici după iradiere cu raze gama. Am aflat asta azi.  Totusi sunt colegi printre noi care dau si vand mierea la procesatorn  Ei cum fac?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

ce ti se pare asa greu?
conteaza mult anotimpul in care este administrat si sub ce forma
si inca ceva = nici mama analizelor no vor depista
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tinumaftei

Achizitorul a luat probă din toate butoaiele, a omogenizat probele și a făcut o singura analiză. A ieșit pozitiv și a dat toată mierea înapoi. La el figura un singur furnizor. Eu altă explicație nu am.
Eu am dat cu antibiotice și nu au ieșit......

Closcutz

Totusi mierea celorlalti doi a fost acceptata. Si eu sunt convins ca la mierea de rapita e problema, iar in celelalte butoaie nu ar trebui sa fie pozitiv, dar si asa nu-mi explic cu mama ma-sii m-a contaminat neghiobul. El a recunoscut ca a folosit, dar a zis ca a pus doar la ai lui. M-am framantat in fel si chip...sa fi pus la cateva mortaciuni si sa se fi declansat furtisag, sa fi pus in adapatoare( n-a recunoscut asta, dar incredere in el nu mai am deloc), sa-mi fi bagat si mie in vreun stup(n-am avut hranitoare nici macar la roi si nici punga sau ceva suspect n-am gasit, sa se fi intamplat problema la extras ( doar la rapita s-a extras in acelasi cort el a extras in prima zi, eu in a doua). Analizele sunt convins ca nu s-au facut ca la carte ci samsarul a facut comun, totusi la ceilalti doi cum de le-a primit-o...

oroles

Uite îți recomand eu o firma serioasa pentru analize. http://labrom.ro Fa analiza si o sa vezi ca e  bine. Daca ai nevoie de ajutor poți sa apelezi cu încredere la mine.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Azi m-am apucat de construit masa suport pentru freza. Am construit blatul si mi-a iesit. La masa mai am de sudat niste bucati de cornier. Ma mai gândesc inca cum sa imi fac un dreptar bun. 
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Cam in stadiul asta e acum.
Nu am reusit sa sudez din cauza ploii. A plouat cu spume.
Mai trebuie sa prind blatul de cadru, sa sudez mai bine cadrul si sa fac dreptarul. Dreptarul va fi ceva smecher de tot. Sper sa imi iasa si sa am ce sa va arat.  :)







Am fost si la Iasi si i-am cunoscut si pe dl. Vasile (@bucovineanu) si pe Mihai Roman.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani