Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Le dau aspirina apoi. ;)

Am citit in urma cu cateva luni cateva mituri apicole. Asta era unul dintre ele. Nu se transmite nimic cu ajutorul plenului.  In plus se spunea clar ca in bobitele se polen nu supravietuiesc virusurile si bacteriile. Mai frica mi-e de pesticide mie. :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Oroles la cati stupi ai ? Baga 5-10 colectoare si iti aduni in maxim 4-5 zile cat polen ai nevoie

oroles

Citat din: Eugen B din Februarie 19, 2017, 04:56:55 PM
Oroles la cati stupi ai ? Baga 5-10 colectoare si iti aduni in maxim 4-5 zile cat polen ai nevoie
Nu am decat un colector. Nu m-a preocupat asa ceva pana acum. Am notat si la targul apicol Iasi imi voi mai lua vreo cateva.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Am gasit pe internet (Apiflora) urmatoarea reteta de proteica:
3 parti zahar pudra
1 parte miere
1/2 parte de drojdie de bere inactivata.

Drojdia are undeva la 40% proteina bruta. Daca socotim partile ca fiind kilograme reiese o compozitie de 4.5 kg. Drojdia de bere are PB 500x0.40 = 200. Raportat la cantitatea de produs obtinut reiese urmatorul calcul 200:4500*100=4.4. Eu stiam ca e recomandat proteina intre 5 si 15 %.

O reteta mai buna exista? :)

Cea a lui nea Gica Romanescu (apud Ionel Nistor) cu polen are 8% proteina.

CitatRețeta de turta proteica:
– 5 kg miere sau 4kg sirop invertit 4/1
– 5 kg zahar pudra
– 1 kg drojdie de bere
– 1 kg lapte praf
– 1 kg polen măcinat .

Eu as vrea una cu 10%.  ))/


Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Nu am gasit niciun producator care sa mentioneze pe eticheta procentul de PB.  :yahoo_cry:
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Pai fa tu cei 10%.
Eu zic sa pui polen sau lapte praf degresat. E mai bine decat drojdia, aceasta e recomandata toamna.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Eugen B

In functie de numarul de stupi iti faci un calcul cat polen iti trebuie si il bagi la congelator.
Sa zicem ca 1kg polen ai 300g proteina, aduca 30%, daca mai adaugi inca 2 kg de sirop sau miere sau alte chestii o sa ai 3kg de turta de 10% proteina. E pura matematica. Acuma e posibil si mierea daca o dai sa aiba o cantitate f mica de polen.
Daca vrei sa faci 15kg de turta de 10% pui 5kg de polen(30% proteina, eu stiu ca in functie de felul polenului poate ajunge si la 40%) si 10kg de sirop , sau miere sau ce vrei tu.
Cel mai bine este sa faci tu personal turtele si tot, nu da banii pe toate chestii din comert. Cei sigur e sigur.
Si faci o turta buna si de calitate.
Faci cu regula de 3 simple orice calcul vrei.

maximotgv


oroles

Multumesc @maximotgv!

Azi in stupina s-au mai depus 10 cm de zapada.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Cristel

E perfect! Scoti albinele la sanius! :rotfl:
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

oroles

Sa vezi ce turta le dau in cap! :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

corneliuhrom

d l oroles  au zburat  [zboara ] albinutele sa le puneti turte [proteice ] va doresc  buna dezvoltare  fam  :bzz: si un cules bun incepind cu salcimul [si la pomi ]  :ok:.

oroles

Am fost azi la Apicris si am luat turte proteice cu polen. Acum doi ani am avut rezultate foarte bune cu această turta. Pe turta scrie ca are minim 10% PB. Maxim nu scrie cat. :) Producatorul spune ca il sterilizeaza electromagnetic. Bănuiesc ca il sterilizeaza cu lampi UV, sterilizare foarte eficienta si usor de facut. Pe eticheta se gasește o acreditare HACCP. As fi apreciat mai mult si as fi avut mai multa încredere in produsele lor daca vedeam un film din procesul de fabricare asa cum de exemplu a pus producatorul Apisrom.

Am ajuns la concluzia ca ies mai scump daca le fac eu.

La mine nu au zburat albinele.  Joi si vineri ma duc la ele.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

corneliuhrom

am inteles ca azi au zburat bine  eu le pun turte proteice facute [miere  zh invertit  lapte praf  drojdie   ] mie frica de polen  [anul asta pun colector  pt polen ,va doresc un an cu multa miere[mai ales salcim ]  %%-,

oroles

Azi am scos diafragmele de polistiren din stupi (o parte) si am facut curat. La cei cu diaree si doar un interval de albine (si nici ala plin) le-am mai scos din rame si i-am mutat pe rame pline de miere, i-am transvazat in stupi parliti, am curatat cu dalta spetezele ramelor de diaree. Nu stiu daca am procedat corect. Nici de unit cu altii mai buni nu ii unesc. La unii din cei 5-6 foarte slabi am gasit niste matci mitraliere. Una ouase mai multe oua intr-o celula, cred eu din lipsa de albina acoperitoare. Nu se stie cand e nevoie de o matca. Analizand ramele de la unul decedat am vazut ca avusese puiet inainte sa  moara si din cauza asta nu s-a putut deplasa pe ramele cu miere, chiar daca vremea i-ar fi permis.

Cred ca in anii care urmeaza voi renunta la diafragmele de extrudat deoarece din ce am vazut eu aceste diafragme sunt cauzatoare de condens. Azi le-am scos. Am lasat doar diafragmele de lemn. Turta in cap (din proteica ciugulesc binisor, chiar daca in natura este polen si aduc). Cei slabi nu aduc.

Cauza pierderilor (4 la numar) este cel mai probabil mierea de mana. Am facut curat in stupi si am scos o groaza de cristale de miere de mana de pe fund.

Si ceva foto.

Cristale de miere de mana:



Pete de diaree pe podisor.



Dupa parlitul porcului merge si parlitul stupilor.





Cu petele de pe fata stupilor ce pot face? Se sterg cu ceva. De pe capace s-au sters de la ploaie.





Nu sunt chiar buckfast cum sunt ai dlui. Vasile dar sper sa fac ceva treaba cu ei.






Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani