Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

roi_ag

Al meu este zaibar oltenesc.Sunt naționalist. Socrii făceau si cu pelin, dar cred că pune ficatul in
pioneze.

oroles

Citat din: NYK74 din Noiembrie 25, 2016, 07:25:51 PM
Oroles pune si tu rețetele si toate smecheriile de producție,așa încercăm si noi  :wink:
Nu am niste retete clare. Unele sunt mai reusite, altele nu le-as recomanda. Mai exact fac experimente. Am facut un sack (apa, miere, nutrienti si fermenti) anul trecut si nu mi-a iesit prea bun. Ai nevoie de damigene si ustensile sterilizate. Te poti juca si tu cu retete. Iti trebuie un mustimetru (5-10 ron in piata). E cunoscut ca un must de vin trebuie sa aiba un continut de 180 si 320 de gr de zahar per litru. Doara apa si miere nu iese nimic ca mierea e saraca in nutrienti pentru drojdie. Exista cartea Mariei Teodorescu "Bauturi si preparate din miere" despre care regretatul Gica Romanescu, intr-un post pe celalalt site, spunea ca e o prostie. Eu nu as zice ca e chiar asa. Cand am timp o sa o scanez si i-o dau lui romikele sa o puna in biblioteca.  Problema pe care incerc sa o rezolv este reducerea cantitatii de miere (de aceea si experimentez). La retetele de pe net se regasesc cantitati destul de mari, in opinia mea.

Am pus o reteta aici:

http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=6934.msg225355;topicseen#msg225355
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

roi_ag

Unde găsesc mustimetru ?

oroles

La rusi au o varianta de alcoolmetru cu mustimetru. Scrie "vinometr" in rusa. Determini si alcoolul si zaharul cu el.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

roi_ag

Citat din: oroles din Noiembrie 25, 2016, 08:53:19 PM
La rusi au o varianta de alcoolmetru cu mustimetru. Scrie "vinometr" in rusa. Determini si alcoolul si zaharul cu el.
Mulțumesc !

NYK74

Citat din: roi_ag din Noiembrie 25, 2016, 08:21:51 PM
Unde găsesc mustimetru ?
Am fost aici la un tîrg apicol si era la un stand o firmă care prezenta "Producție personalizată de IDROMEL" din mierea clientului.
Nu stiu ce preț cereau pe litru produs,si nu explicau procesul de fabricație.
Oricum Oroles mulțumesc pentru rețetă. :hi:

NYK74

Verso,

roi_ag

Citat din: oroles din Noiembrie 25, 2016, 08:53:19 PM
La rusi au o varianta de alcoolmetru cu mustimetru. Scrie "vinometr" in rusa. Determini si alcoolul si zaharul cu el.
Am găsit astăzi la ruși .

oroles

E bun. Are si zahar pe el. Iti arata alcoolul si zaharul rezidual. Daca ai alcool putin (<10%) si zahar rezidual destul de mult se adaugă saruri de fermentare (fosfat diamoniu) si niste drojdie pentru vin. Eventual niste suc de la 1-2 lamai. Metabisulfitul de potasiu poti sa i pui oricand. Eu il pun inainte de fermentare. Iese ca vinul din comert nu zeama de ciorap cum vand unii pe marginea drumului in Vrancea sau la Valea Calugareaaca.

http://vinul.ro/un-mit-spulberat-in-cateva-ore-vinul-bun-curat-de-tara-o-posirca-acru-amara.html
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Pentru @roi_ag:
Uite mi-am luat un hidrometru profesionist. Poate fi folosit in mai multe feluri. Cand faci mustul poti verifica ce cantitate de zahar are. In functie de cantitatea de zahar continuta iti indica ce fel de vin iese si potentialul de alcool. De exemplu, un vin desert are mai putin alcool ca un vin de masa. De asemenea, iti spune cand s-a incheiat fermentatia alcoolica. Daca ai ajuns pe rosu si 3 zile la rand masuratoarea e in zona aceea (ca la pymentul meu roze), vinul poate fi tras in sticla fara sa existe vreun risc de a incepe refermentarea.  Inseamna ca e aproape gata. Cyserul (cel deschis la culoare) pare sa mai aiba ceva zahar ramas, dar cred ca s-ar putea trage si el in sticle. Cu acest hidrometru se poate determina taria exacta a vinului. Se masoara gravitatea specifica la inceputul fermentarii  si la sfarsitul fermentarii. Diferenta intre prima si cea de-a doua reprezinta taria vinului obtinut. Hidrometrul acesta este facut in Franta si poate fi folosit si la bere.






Urmatorul pe lista de achizitii este un phmetru digital.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani


roi_ag

Citat din: oroles din Decembrie 29, 2016, 04:02:02 PM
Pentru @roi_ag:
Uite mi-am luat un hidrometru profesionist.
De unde l-ai luat și c-am cât costă .

oroles


L-am luat de pe okazii. Cu tot cu transport m-a costat 56 ron.

https://www.okazii.ro/young-s-hidrometru-bere-si-vin-cu-suport-pentru-bere-vin-de-casa-a184098956

Dl. pistol28, acel phmetru  nu cred ca e foarte bun deoarece trebuie sa masori ph-ul mustului la temperatura de 20 de grade. Am gasit o varianta mai buna pe okazii. Cand o sa fac o vizita la Piatra Neamt o sa imi iau si eu unul ca sa nu mai platesc transportul.

https://www.okazii.ro/tester-ph-metru-digital-cu-atc-cutie-nou-a179112816
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Nu am mai facut poze dar am testat pe un vin demidulce cumparat (Tokaji Furmint, 2013) hidrometrul. Se vedea ca are zahar ramas. Cu el poti sa apreciezi si ce tip de vin ai in butoi (sec, demisec, dulce sau demidulce). Poti sa il folosesti in paralel cu vinometrul achizitionat de la rusi. Deh, pasiuni de apicultor pe timp de iarna cand albinele hiberneaza. :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

roi_ag